Do góry

Niepodległa Szkocja? - wzrasta poparcie wśród młodych ludzi

Poparcie dla idei niepodległej Szkocji wzrosło ponad dwukrotnie wśród najmłodszych ankietowanych. Według najnowszych badań, aż 58 proc. respondentów w wieku 18-24 lata zagłosowałoby za odłączeniem się Szkocji od Wielkiej Brytanii. W przeprowadzonych 4 miesiące temu badaniach było to zaledwie 27 proc.

Wciąż 55 proc. (spadek o 3 proc.) Szkotów widzi swoją przyszłość w granicach Zjednoczonego Królestwa. Fot. craiglea123 (CC BY-SA 2.0)

Choć wśród wszystkich grup wiekowych poparcie dla niepodległościowych ambicji Szkocji wzrosło, jednak całościowe wyniki nie pozostawiają złudzeń. Wciąż 55 proc. (spadek o 3 proc.) Szkotów widzi swoją przyszłość w granicach Zjednoczonego Królestwa, podczas gdy 34 proc. (wzrost o 4 proc.) z nich opowiada się za odłączeniem od Wielkiej Brytanii.

Organizatorzy kampanii "Yes" ("Tak - dla niepodległej Szkocji" - przyp. red.) zapewniają, że nie nabrała ona jeszcze właściwego tempa.

Wzrost poparcia dla planów separatystycznych wzrósł po tym, jak zaangażowani w kampanię politycy ostro skrytykowali rządowe plany cięć budżetowych.

Komentarze