Do góry

Nowy ambasador RP złożył królowej listy uwierzytelniające

„22 marca 2022 r. Ambasador RP przy Dworze św. Jakuba Jego Ekscelencja Pan Piotr Wilczek złożył listy uwierzytelniające Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiecie II w Pałacu Buckingham” – napisała na Twitterze polska ambasada w Londynie.

Ambasador do Pałacu Buckingham pojechał konnym powozem w towarzystwie marszałka korpusu dyplomatycznego lorda Alistaira Harrisona. Tam złożył listy uwierzytelniające oraz przeprowadził zdalną rozmowę z – przebywającą na zamku w Windsorze – królową Elżbietą II. A następnie, ponownie powozem, wrócił do gmachu ambasady RP.

Zgodnie z obyczajem po skończonym przejeździe ambasador poczęstował woźnicę kieliszkiem pigwówki, a konie – marchewką.

Uroczystość złożenia listów uwierzytelniających, podobnie jak wszystkie w ostatnim czasie, odbyła się online. Dzieje się tak ze względu na bezpieczeństwo niemal 96-letniej królowej, a dokładnie w obawie, aby nie została ona zakażona koronawirusem.

Wilczek przyznał, że choć ma za sobą doświadczenie dyplomatyczne, taka uroczysta ceremonia, jaka odbywa się w Londynie, jest jedyna w swoim rodzaju.

Profesor, tłumacz, dyplomata

Piotr Wilczek urodził się w 1962 r. Jest historykiem literatury i kultury, tłumaczem literackim, profesorem nauk humanistycznych. Odbył staż podyplomowy na Uniwersytecie Oksfordzkim (1988) oraz staż na uniwersytecie w Londynie (1996). Przebywał też dwukrotnie jako visiting translator w The British Centre for Literary Translation na University of East Anglia (1994, 1996).

Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2006. Od 2008 roku jest profesorem zwyczajnym na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kierował Ośrodkiem Badań nad Reformacją i Kulturą Intelektualną w Europie Wczesnonowożytnej.

W latach 2016–2021 Piotr Wilczek był ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych. Poprzednio funkcję polskiego ambasadora w Londynie pełnił Arkady Rzegocki, który obecnie jest szefem Służby Zagranicznej.

Komentarze 1

Negocjator
6 202 9
Negocjator 6 202 9
#123.03.2022, 17:16

Poprzedni jeździł syrenką, a woził go Edek.

Z kolei przez innego wywalili urzędnika na Heathrow