Do góry

Polacy odkryli w Anglii skarb wart £150 tys.

Skarb został odnaleziony na polach Buckinghamshire w Anglii, gdzie amatorzy poszukiwania skarbów z całego świata, przeczesywali teren przy użyciu wykrywaczy metalu – informuje Good News Network.

Szczęściarze, czyli Andrew Winter, Dariusz Fijałkowski oraz bracia Tobiasz i Mateusz Nowak, to w większości początkujący poszukiwacze.

Mężczyznom trudno było uwierzyć w tak wielkie szczęście. Mateusz Nowak, który obecnie jest sprzątaczem w szpitalu w Newcastle, mówi, że to co się wydarzyło było cudem. Zaś jego brat Tobiasz, pracujący jako piekarz, stwierdził:

To był najlepszy weekend w moim życiu. Zapamiętam go na zawsze.

Takiego znaleziska nie odnotowano w Wielkiej Brytanii od dekady. Skarb składa się z 557 monet, które wydobywano przez cztery dni. Większość z nich została wykonana ze srebra, ale jest też kilka bardzo cennych złotych. Wartość poszczególnych monet waha się od 20 do 50 funtów. Te najcenniejsze mogą kosztować nawet ok. 500 funtów za sztukę. Absolutne rekordy biją monety ze złota, których cena może sięgnąć nawet 10 tys. funtów. Jak szacują eksperci całkowita wartość odkrytego skarbu może sięgnąć 150 tys. funtów.

Obecnie znalezisko jest przechowywane w muzeum, gdzie zostanie dokładnie oszacowane. Po dokonaniu sprzedaży monet, dochód zostanie podzielony po połowie pomiędzy odkrywcami a właścicielem pól, na których skarb został odnaleziony.

Skarby w Polsce i na Wyspach

Według angielskiego prawa, aby móc poszukiwać skarbów wystarczy uzyskać pozwolenie od właściciela gruntu i unikać terenów stanowisk archeologicznych. Każde znalezisko musi być jednak zgłoszone państwu, które zachowuje też prawo pierwokupu. Dochód ze sprzedaży jest dzielony po połowie pomiędzy znalazcą a właścicielem gruntów. Prawa poszukiwaczy skarbów są dość przystępnie opisane w artykule na TripSavvy.

W Polsce, aby móc poszukiwać skarbów z użyciem wykrywacza metali należy uzyskać pozwolenie. Może je otrzymać każdy po złożeniu wniosku do właściwego miejscowego wojewódzkiego konserwatora zabytków i wniesieniu opłaty skarbowej.

Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnego poszukiwania zabytków. Do tej pory było to wykroczenie, obecnie taki czyn uznawany jest za przestępstwo, za które grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.