Do góry

Powroty do Polski: formalności przed wyjazdem z UK

Przed powrotem na stałe z Wielkiej Brytanii do Polski warto się przygotować od strony formalnej. Strona powroty.gov.pl podpowiada o czym należy pamiętać przed wyjazdem, w tym m.in. jakie dokumenty o stażu pracy w Wielkiej Brytanii przydadzą się w Polsce.

Przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii powinniśmy zgromadzić formularze P45, P60, oraz tzw. payslipy (odcinki wypłat i ubezpieczeń). Osoby pracujące w branży budowlanej powinny otrzymać też kartę CIS 25.

Dokument P45

Otrzymujemy po odejściu z pracy jako świadectwo zakończenia zatrudnienia w danej firmie. Znajdują się w nim informacje o kwocie otrzymanych wynagrodzeń oraz kwota zapłaconego podatku w danym roku podatkowym, tj. od rozpoczęcia tego roku do zakończenia pracy u danego pracodawcy w ciągu tego roku.

Dokument P60

Otrzymujemy z końcem każdego roku podatkowego. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy kończy się 5 kwietnia. Jeśli pracowaliśmy na przełomie roku podatkowego, otrzymamy dokument rozliczający rok poprzedni.

Karta CIS 25 (Construction Industry Scheme)

Obowiązuje tylko tych, którzy pracowali w branży budowlanej. Jest to dokument wystawiany przez pracodawcę, w którym są zapisane kwoty zarobione przez nas w danym miesiącu oraz informacja o tym, ile zapłaciliśmy podatku. Zdarza się, że w przypadku osób samozatrudnionych podatek nie jest potrącany przez pracodawcę. Wówczas sami powinniśmy zadbać o jego uiszczenie (wraz z ubezpieczeniem).

Z różnych względów warto też zachować naszą umowę o pracę oraz tzw. payslipy (odcinki z wysokością wypłat i składek). Dzięki zgromadzeniu tych dokumentów możemy nabyć prawa do urlopu wychowawczego, wypoczynkowego bądź dodatku za wieloletnią pracę. Mogą się one okazać istotne także podczas występowania o kredyt.

Payslipy

Wielu pracowników po zakończeniu pracy nie przywiązuje wagi do payslipów, tymczasem są one bardzo istotne. W przypadku zgubienia bądź straty pasków można je odzyskać, prosząc o ponowny wydruk dział księgowości bądź administracji firmy, w której pracowaliśmy.

Referencje od pracodawcy

Jednym z ważniejszych dokumentów nieformalnych są referencje od pracodawcy. Nie ma on obowiązku wystawiania takowych, ale warto o nie poprosić, tym bardziej że pracodawcy brytyjscy są przyzwyczajeni do wystawiania opinii tego typu, niekiedy nawet proponują to sami odchodzącym pracownikom. Zazwyczaj wiąże się to z napisaniem odpowiedniego dokumentu przez nas samych, co pracodawca – po zapoznaniu się z treścią – skwituje swoim podpisem. W większych firmach można jednak trafić na gotowe szablony z referencjami.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą powinny zachować dokumenty potwierdzające otwarcie oraz zamknięcie działalności, jak również wszystkie roczne rozliczenia. HM Revenue & Customs informuje jednak, że składki odprowadzane podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej (Self-employment) nie są brane pod uwagę podczas ustalania prawa do zasiłku. Okres ten nie będzie potwierdzony przez instytucję brytyjską jako kwalifikujący do przyznania prawa do zasiłku.


Powroty.gov.pl: Strona powstała w 2008 roku z myślą o osobach, które zdecydowały się na powrót z emigracji do Polski. Zakres tematyki poruszanej w serwisie jest szeroki – znajdują się tam m.in. informacje na temat formalności przed wyjazdem z poszczególnych państw, formalności po powrocie, rozliczeń podatkowych, świadczeń rodzinnych, zatrudnienia w Polsce i wiele innych. Zawartość serwisu jest na bieżąco aktualizowana pod kątem zmian w przepisach.

Komentarze 1

Negocjator
7 874 9
Negocjator 7 874 9
#130.04.2024, 16:10

Już nawet wiem kto napisał ten artykuł. Wcześniej robił rozeznania na forum.