Do góry

Przewodnik po Szkocji: Wyspa Iona

Wyspa Iona mogłaby się wydawać małą i bez większego znaczenia strategicznego wyspą na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Jednakże to właśnie tutaj w 563 roku przybył z Irlandii św. Kolumba i wraz z 12 towarzyszami założył pierwszy kościół chrześcijański w Szkocji, opactwo Iona (ang. Iona Abbey) – pisze na swoim blogu Mateusz Błażejczak, współautor Przewodnika po Szkocji Szkocki.pl.

Przez kolejne wieki wyspa była jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijaństwa w zachodniej Europie oraz prawdopodobnie pierwszym kierunkiem turystycznym na mapie Szkocji. W okresie średniowiecza podróżowali tutaj pielgrzymi z Francji, Włoch, Hiszpanii i innych krajów europejskich.

Wyspa Iona, Szkocja. Fot. Mateusz Błażejczak

Atrakcje wyspy Iona

Obecnie Iona przyciąga turystów swoją długą historią oraz bogatą ofertą turystyczną (całkiem sporą jak na taki mały skrawek ziemi). Wyspa ma zaledwie 15 mil długości i 3 mile szerokości. Każdego roku odwiedza ją 130 tysięcy turystów, czyli 1083 razy więcej niż ma mieszkańców (Ionę zamieszkuje 120 osób).

Do atrakcji wyspy poza wspomnianym wcześniej klasztorem możemy zaliczyć malowniczo położone pole golfowe oraz kilka tras pieszych i rowerowych. Jeżeli lubicie wspinaczki to warto jest się wybrać na najwyższą górę wyspy – Dun I (101 m.n.p.m.). Z jej szczytu będziecie mogli podziwiać panoramę na Baile Mor i opactwo Iona, a przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet niewielką wyspę Staffa. Kolejny punkt, do którego warto jest się wybrać to Zatoka św. Kolumby (ang. St. Columba’s Bay) na południowym krańcu wyspy. Według legendy, to właśnie tutaj miała przypłynąć łódź z misjonarzami na pokładzie. Warto rozważyć również wędrówkę do malowniczej zatoki Bay at the Back of the Ocean, która znajduje się na zachodnim wybrzeżu.

Wyspa Iona, Szkocja. Fot. Mateusz Błażejczak

Na Ionie znajdziecie również agencje turystyczne organizujące wycieczki na wyspę Staffa oraz rejsy podczas których przy odrobinie szczęścia będziecie mogli zobaczyć foki, maskonury, delfiny, wieloryby i rekiny.

Wyspa Iona i cztery kółka

Wjazd samochodów na wyspę jest bardzo ograniczony i dla turystów jest to opcja prawie niedostępna. Wiąże się z uiszczeniem opłaty i podaniem rzetelnego powodu, dla którego będziemy potrzebowali tam samochodu. Jednakże wyspa jest stosunkowo mała i do wszystkich atrakcji można z łatwością dojść pieszo. W pobliżu przystani można znaleźć dwie wypożyczalnie rowerów, dla tych którzy chcieliby zwiedzić wyspę jednośladem.

W miejscowości znajdziecie kilka lokalnych restauracji serwujących dania ze świeżo złowionych ryb oraz owoców morza. Polecam spróbować małży (ang. mussels), które pochodzą z porannego połowu i smakują wyśmienicie. Oczywiście jadłodajnie podają również dania mięsne i wegetariańskie.

Wyspa Iona, Szkocja. Fot. Mateusz Błażejczak

Iona może pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową z lokalnym B&B. Na wyspie można znaleźć również kilka apartamentów na stronie Airbnb oraz dwa pola namiotowe. Jeżeli będziecie szukać noclegu to polecam skorzystać z naszej wyszukiwarki noclegi w Szkocji.

Dla fanów obcowania z naturą i spania pod chmurką istnieje możliwość dzikiego biwakowania na wyspie. Więcej szczegółów o spaniu pod namiotem znajdziecie w naszym artykule: Spanie pod namiotem w Szkocji.

Wyspa Iona, Szkocja. Fot. Mateusz Błażejczak

Jak dostać się na wyspę Iona?

Iona posiada tylko jedno połączenie promowe, które ma początek w miejscowości Fionnphort na wyspie Mull. Czas przeprawy wynosi około 15 minut, a prom kursuje regularnie w ciągu dnia. Jeżeli będziecie podróżować do Fionnphort samochodem to warto wiedzieć, że parking przy przystani jest płatny, ale skręcając w lewo po wjeździe do miejscowości znajdziecie drugi, który jest bezpłatny. Jest on oddalony o około 10 minut spaceru od portu. Do Fionnphort można dotrzeć również komunikacją miejską, która kursuje na wyspie Mull.

Wyspa Iona, Szkocja. Fot. Mateusz Błażejczak

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie wyspy?

Na zwiedzenie głównych atrakcji, tzn. opactwa i ruin klasztoru wystarczą wam 2-3 godziny. Warto jednak rozważyć spędzenie na wyspie nocy, aby poznać w pełni jej zakamarki i poczuć niesamowity klimat tego miejsca oraz atlantyckiego wybrzeża. Dobrym pomysłem jest połączenie zwiedzania Iony z wyspą Staffa. Obie można z łatwością zobaczyć w ciągu jednego dnia.

Wyspa Iona, Szkocja. Fot. Mateusz Błażejczak

O autorze

Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 8

magda1981
155
magda1981 155
#115.12.2018, 10:58

Bylam w 2008 lub 2009 I byl tam maly Spar a Na jednym z domow Cyfra Plus

omegan
7 137
omegan 7 137
#215.12.2018, 11:40

Bajeczne miejsce. Polecam nie tylko osobom kochającym historię.

Infidel
12 079
Infidel 12 079
#315.12.2018, 12:07

Ladnie, chetnie odwiedze.

Sokole
5 509
Sokole 5 509
#415.12.2018, 12:34

Bonusem jest droga na Ione przez Mull.

Sokole
5 509
Sokole 5 509
#515.12.2018, 21:05

Podczas tej drogi zrozumialem ze moja zona jest w dlugooczekiwanej ciazy. Kobiety w ciazy maja swoj wewnetrzny blask.

Poza tym zezarla caly duzy sloik marynowanych grzybkow

Delirium
16 439
Delirium 16 439
#616.12.2018, 11:46

...bez odkrecania słoika.

To może być tylko ciąża. ;)

Delirium
16 439
Delirium 16 439
#716.12.2018, 11:49

Iona taka sobie, jak dla mnie zbyt blisko brzegu, zbyt mało wyizolowana. W/g mnie wyprawa na Ionę jest godna polecenia właśnie ze względu na drogę przez Mull. ;)

Odkąd zakochałem się w Orkadach i Szetlandach, wszystko inne jest dla mnie ok, ale "to wciąż nie to". ;)

magda1981
155
magda1981 155
#816.12.2018, 22:37