Do góry

Szkocka whisky i polska instalacja artystyczna „Obiekt”

Glenfiddich, to szkocka single malt whisky, destylowana i butelkowana przez William Grant & Sons, w destylarni Glenfiddich, w miejscowości Dufftown. Firma produkuje najczęściej nagradzaną szkocką whisky single malt na świecie. Marka Glenfiddich odważnie sięga po nowe rozwiązania, a tym razem szkoccy producenci postanowili sięgnąć po art branding.

W kwietniu tego roku Glenfiddich ogłosiła premierę kampanii The Grande Composition i nawiązała współpracę z kilkunastoma artystami z całego świata. Zadaniem twórców była reinterpretacja znajdującego się na butelce 26-letniej Glenfiddich Grande Couronne, ozdobnego motywu filigree, autorstwa Francuza Jeana-Charlesa Desevre’ego.

Wśród prac wyróżnionych przez markę Glenfiddich znalazła się instalacja polskiej projektantki i ilustratorki Malwiny Konopackiej. Praca o nazwie „Obiekt”  łączy w sobie dwa materiały-metal oraz elementy ceramiczne, a także dwie figury geometryczne-prostokąt i okrąg. Instalacja ma charakter sztuki użytkowej. Może być niezależnym elementem ozdobnym, ale też może posłużyć jako parawan.

Instalacja Malwiny Konopackiej została przeniesiona w świat mody wirtualnej przez projektantkę Stephanie Fung również współpracującą z firmą Glenfiddich. Projekt realizowany wspólnie przez Glenfiddicha, Malwinę Konopacką i Stephanie Fung wpisuje się w trend art brandingu, jednocześnie pomagając artystom. Wszystkie wirtualne projekty Fung, oparte na pracy Malwiny Konopackiej oraz dwóch innych twórców, zostaną wystawione na licytację poprzez platformę sprzedaży cyfrowych tokenów. Cały dochód trafi na konto organizacji wspierającej młodych autorów tworzących w świecie digitalowym.

View this post on Instagram

Post udostępniony przez Stephy Fung (@stephyfung)

Praca Polki została wystawiona na aukcji „Design. Rzecz to piękna” w domu aukcyjnym DESA Unicum. Dochód ze sprzedaży instalacji zostanie w całości przekazany przez producenta szkockiej whisky na wsparcie projektu 160/160 realizowanego przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Malwina Konopacka studiowała Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz ilustrację na Universität der Künste w Berlinie. Jako ilustratorka pracowała między innymi dla Przekroju, Zwykłego Życia, Machiny czy Architektury. Artystka jest autorką cenionej kolekcji ceramiki OKO.

Komentarze 1

kurcze.blade.
2 813
#110.10.2021, 13:08

Dla mnie nie, nie i jeszcze raz nie. Siedze i gapie sie na ten projekt od wczoraj i za cholere nie moge tego powiazac z Glenfiddich.

Stojac przed tym w glownym holu rozlewni nigdy nie pomyslalabym, ze to ma zwiazek z whisky.