Do góry

Wioletta Greg: „Gdybym nie wyjechała, byłabym zamotana w kwestię polskości”

Cieszy się, że wyjechała i myśleć o „kwestii polskiej” może z dystansu. Ma nadzieję, że jak inni pisarze emigracyjni przetrwa rozłąkę z krajem, bo tworzyć zamierza jedynie po polsku. O pisaniu i życiu na emigracji opowiada Wioletta Greg, polska pisarka z UK, gość Festiwalu Książki w Edynburgu oraz pierwsza Polka od czasów Lema nominowana do prestiżowej międzynarodowej nagrody Bookera. Rozmawiała Dorota Peszkowska.

Wioletta Greg. Fot. Joanna Sidorowicz

Skąd pochodzisz?

Narodowość, pochodzenie przestają mieć dla mnie znaczenie, choć tworzę tylko po polsku i to się nie zmieni

Pochodzę z Rzeniszowa, małej wioski położonej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Zaraz, nie! Pochodzę z wyspy Wight, pochodzę z Częstochowy, gdzie spędziłam wiele lat po ukończeniu studiów, pochodzę z Wielkiej Brytanii i Polski, ponieważ podczas występów reprezentowałam oba kraje. Narodowość, pochodzenie, przynależność do jakiegoś kraju przestają mieć dla mnie znaczenie, choć tworzę tylko w języku polskim i to się nigdy nie zmieni.

Kiedyś mówiłam z nutą niepewności, na przykład podczas rozmowy z celnikami czy urzędnikami w angielskim urzędzie pracy: „Jestem pisarką”. Teraz jestem z tego dumna, choć rzadko się przyznaję do mojej profesji w rozmowach z nieznajomymi. To wzbudza w ludziach lęk – tracą do mnie zaufanie i choć prawie codziennie zajmują się tworzeniem swojego wizerunku na portalach społecznościach, nie lubią być opisywani.

Kiedy przyjechałaś na Wyspy?

W połowie lipca 2006 roku. Dokładnie pamiętam dzień przeprowadzki. Planowałam powrót po roku pobytu, a jednak zostałam w Anglii na kilkanaście lat.

Przed emigracją skończyłaś polonistykę, prowadziłaś magazyn literacki, warsztaty, innymi słowy – byłaś zżyta z językiem. Skąd więc pomysł emigracji?

To była osobista i złożona decyzja. Przeprowadzka z Polski na wyspę Wight była bardzo trudna. Wyjechałam, nie zdając sobie sprawy z tego, że trafię na prowincję Anglii, czym może być przeprowadzka na Zachód, że jednak kultura brytyjska różni się bardzo od naszej.

Na Wight, dokładnie w miasteczku Ryde, spędziłam 10 lat, wrosłam w ten ląd i stałam się jego częścią. Już tam nie mieszkam, ale wciąż przypominają się mi letnie pochody karnawałowe w Ryde, wiktoriańskie kamienice, cieśnina Solent, promy, których buczenie budziło mnie w nocy, włoskie lody, które produkowała rodzina reżysera Anthony’ego Minghelli. To jak podczas sztormów wichura przywiewała mi do domu liście klonu poprószone kryształkami soli.

Kilkanaście lat tworzyłaś poezję. Teraz wydałaś powieść. Skąd ta zmiana?

Do tej pory moje pisanie opiera się na kadrowaniu rzeczywistości i ma wiele wspólnego z wyświetlaniem scen jak klisz w rzutniku

Kilkanaście lat publikowałam poezję, ale to nie znaczy, że nie pisałam prozy. Pisałam od zawsze: na początku w brulionach z makulatury. Gdy byłam dzieckiem, wciąż przepisywałam moje opowiadania na czysto. Potem, już będąc w Częstochowie, kupiłam maszynę do pisania Łucznik-Predom. Pamiętam, że robiłam też papierowe filmy prezentowane w takim tekturowym telewizorze – to znaczy kleiłam taśmy z papieru, który ojciec przynosił z papierni w Myszkowie i przygotowywałam kolejne kadry: rysunki z zapisem scenariusza. Do tej pory moje pisanie opiera się na takim kadrowaniu rzeczywistości i ma wiele wspólnego z filmowaniem, wyświetlaniem scen jak klisz w rzutniku. Długo myślałam, że nie dam rady zająć się pisaniem prozy. Zmieniłam zdanie po warsztatach prozatorskich w wydawnictwie Czarne.

Jak się dowiedziałaś o nominacji do Bookera? Pamiętasz ten dzień? Co wtedy robiłaś, jak się czułaś?

O nominacji do Bookera dowiedziałam się dzień przed tym, gdy informacja trafiła do mediów. Powiadomił mnie o tym brytyjski wydawca. Byłam bardzo zaskoczona. Rano rozdzwoniły się telefony. Zaspana odpowiadałam jak w transie. Nawet nie zdążyłam napić się kawy. Nie miałam pojęcia, jak to wszystko komentować. Akurat czekałam na hydraulika, który miał naprawić usterkę w łazience. Gdy po godzinie to już w końcu do mnie dotarło, byłam po prostu wdzięczna osobom, które się do nominacji bookerowej się przyczyniły: przede wszystkim mojemu synowi, który zawsze pomagał mi w korespondencji i czuwał nad tym, abym nie pisała zamiast „message” – „massage”, tłumaczce książki, Elizie Marciniak, moim agentkom: Marzenie Stefańskiej i Barbarze J. Zitwer oraz wszystkim osobom, które mnie wspierały, w tym Magdzie Raczyńskiej z PCI, Antonii Lloyd-Jones, Maxowi Porterowi i Ka Bradley, czyli redaktorom brytyjskiego wydania, Monice Sznajderman z wydawnictwa Czarne, która pierwsza opublikowała książkę po polsku.

„Guguły” to bardzo osobista narracja o bardzo polskim dzieciństwie.

Czyż jest dla nas dziwne, gdy oglądamy film „Mustang” reżyserki Deniz Gamze Ergüven o dorastaniu dziewczynek na prowincji Turcji albo film „Nagroda” Pauli Markovitch – o dziewczynce, która razem z matką próbuje przetrwać w czasach dyktatury w Argentynie? Gdy czytamy autobiograficzne powiastki o dzieciństwie Hrabala, który wspinał się na drzewa, zrobił sobie tatuaż cycatej Syreny i spał razem ze swymi rodzicami w jednym łóżku? Pewne sprawy, tematy są uniwersalne i przeżywamy je wszędzie tak samo, niezależnie od pochodzenia.

Dziwnie o swoim dzieciństwie opowiadać grupom obcojęzycznych nieznajomych na festiwalach?

Tak, masz rację. Czasem rozmawianie o „Gugułach” bywa trochę trudne. Na przykład wtedy, gdy dostaję od czytelników zdjęcie rtęciowego termometru umieszczonego na okładce książki. To ma związek z fabułą „Guguł”, które, jak mogą się niektórzy domyślać, są dla mnie bolesną książką, moją krwawicą.

Czy emigrantowi trudniej sprawić, by język giętki powiedział, co pomyśli głowa? Jak emigracja wpływa na tożsamość językową pisarki?

Być może emigrant nie rejestruje zmian zachodzących w języku swego kraju, nie rozpoznaje pewnych neologizmów. Ja dopiero w te wakacje poznałam na przykład słowo „chwilówka”. Kiedy zastanawiam się nad niektórymi pisarzami i pisarkami migracyjnymi, widzę, że jeśli wytrzymali pierwsze lata, na obczyźnie, oderwani od swej generacji, pisali lepiej, intensywniej, ciekawiej.

Czy gdybyś nie wyjechała, tworzyłabyś inaczej?

Kiedy żyjesz i pracujesz wśród ludzi z całego świata, zaczynasz zerkać na swój kraj z dystansu i myślisz sobie: „dobrze, że wyrwałam się z tego monolitycznego kraju”

Chyba tak. Myślę, że pisałabym inaczej. Byłabym zamotana, jak niektórzy krajowi pisarze, w kwestię „polskości”. Odczuwałabym przymus ciągłego odnoszenia się do spraw ojczyzny. Nie chodzi o to, że sprawy mojego kraju są mi obojętne. Nie. Często martwię się o sytuację polityczną Polski, o prawa kobiet. Jednak kiedy żyjesz i pracujesz wśród ludzi z całego świata, zaczynasz zerkać na swój kraj z dystansu i myślisz sobie: „dobrze, że wyrwałam się z tego monolitycznego, białego pod względem rasy kraju”. Wyjazd mnie zmienił i otworzył. Stałam się odważniejsza: „Sink or swim” – myślę teraz.

Na ile masz kontrolę nad anglojęzyczną wersją książki? Co się traci w tłumaczeniu?

Zupełnie nie starałam się tego kontrolować, nie ingerowałam w przekład „Guguł”. Odpowiedziałam tylko na kilkanaście pytań dotyczących fabuły, przesłałam zdjęcia – na przykład zdjęcia z Jury, fotografie związane z regionalnym zwyczajem zwanym „czuwaniem Turków” orgaznizowanym w wioskach pod Częstochową na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej, zdjęcia kamionek czyli nie naczyń kamiennych, tylko dzikich kopalni kamienia wapiennego. Ufałam tłumaczce oraz redaktorom brytyjskiego wydania, którzy wybrali wieloznaczny tytuł i zdecydowali się usunąć jeden rozdział, który ich zdaniem nie pasował do całości. Trochę mi tego rozdziału o dziełach wszystkich Lenina, było szkoda, ale przecież pisarz nie może być przywiązany kurczowo do swego utworu, musi nauczyć się ryzykować. Niechże ludzie odczytują to po swojemu, adoptują to na scenę, tak jak zrobił to Teatr im. Węgierki w Białymstoku.

Wspominałaś, że po Bookerze kontaktowali się z tobą zagraniczni wydawcy. Czy myślisz, że kolejne twoje książki ukażą się bezpośrednio na brytyjskim rynku?

Tak, prawa do wydania „Swallowing Mercury” kupiły różne kraje. Moja nowa powieść „Stancje” ukaże się w znanym wydawnictwie w Niemczech. Jeśli chodzi o wydania brytyjskie, jeszcze nie wiem, jak będzie. Rozmowy na ten temat trwają.

A kiedy „Stancje” ukażą w Polsce? O czym opowiada ta powieść?

W tym roku, 30 sierpnia, będzie premiera. Biedna, skryta i wrażliwa nastolatka, przyjeżdża tuż po maturze z zapadłej wsi do Częstochowy na studia filologiczne, aby odnaleźć dawnego znajomego, w którym jest zakochana. W ciągu trzech lat wędruje po kolejnych stancjach: podejrzanym hotelu robotniczym, zakonie sióstr bezhabitowych, internacie i wynajętej kawalerce, aby w towarzystwie zarówno ludzi z częstochowskiego półświatka, jak i sióstr zakonnych przetrwać w świętym mieście i przeżyć pierwszą miłość.

Czyli znów książka autobiograficzna?

Wykorzystuję w niej pewne wątki autobiograficzne – między innymi temat dotyczący mojego wielomiesięcznego pobytu w domu zakonnym, opowieść przełożonej o zbrodniarce z Ravensbruck Margot Pietzner, po mężu Kunz, która po wojnie była aresztowana i skazana przez radziecki sąd wojenny na osiem lat więzienia.

Z jakiego powodu tak piszę, być może dlatego, że naprawdę lubię słuchać ludzi i kodować ich wspomnienia, znajomi i nieznajomi powierzyli mi wiele tajemnic i nie wyobrażam sobie, że po latach, kiedy już nie żyją, nie przywrócę ich światu. No, może nie w przypadku tej zbrodniarki, Margot.

Czy widzisz się w przyszłości piszącą prozę nieinspirowaną własnym życiem?

Moja kolejna powieść, o której intensywnie teraz myślę, nie będzie oparta na mojej autobiografii. Mam taką nadzieję. (śmiech)


Wioletta Greg, wł. Grzegorzewska: polska poetka i prozaiczka, od 2006 roku w UK. Autorka siedmiu tomików literackich i dwóch powieści: „Guguły” (ang. „Swallowing Mercury”) i „Stancje”. Nominowana m.in. do Griffin Poetry Prize, Nike i International Booker Price. 14 sierpnia będzie gościć w Edynburgu na Międzynarodowym Festiwalu Książki.

Komentarze 207

ed2000
3
ed2000 3
#105.08.2017, 09:53

Do Pani Wioletty Greg i do portalu Emito. Pragne panstwa poinformowac ze uzywanie hasel typu :Gdybym nie wyjechała, byłabym zamotana w polskość: godza w dobre imie mnie jako Polaka. Informuje was ze sprawa zajma sie moi adwokaci i zostanienie panstwo poinformowani o dalszych krokach prawnch.

Wg moich obserwacji portal emito ma sie nijak do szerokopojetego rozumienia patriotyzmu. Kreuje antypolski obraz Polaka za granica. Tak samo Pani Greg. Moze poprosilmy pania Greg o jej dokladne pochodzenie i dlaczego tak nie nawidzi Polski?. Do pani Greg To ze sytuacja w Polsce jest jaka jest Prosze nie zwalac winy na Polakow Bo wiadomo kto jest naszym okupantem ale to juz niedlugo. Wiec pani propaganda by oczerniac Polske i Polakow ma sie nijak i nie przyniesie zamierzonyuch skutkow. A o sprawie beda poinformowane odpoiwednie zrodla. Nie ma zgody na deptanie naszej swietnej tradycji i ludzi.

Hryzantema.
196
#205.08.2017, 10:17

Zaraz wolny światopoglowo admin zdejmie Twój komentarz.Wszak istnieje wolność,ale tylko dla jednej,jedynej racji tzw.nowoczesnych komuchów.Strach się bać jak nowocześni obywatele świata się obudzą i przeczytają,bo Oni już tacy ku..a brytyjscy są.

astroman
8 056
astroman 8 056
#305.08.2017, 10:21

O, zwolennicy podziałów plemiennych spod swoich kamieni wypełzli, którzy pewnie mylą patriotyzm z faszyzmem, patrząc na awatar :).

Kataryna
3 249
Kataryna 3 249
#405.08.2017, 10:37

ed2000 prosze sie nie wypowiadac w imieniu wszystkich Polek i Polakow. A w ogole to wyluzuj bo ci zylka peknie i kto bedzie Ojczyzny bronil?

astroman
8 056
astroman 8 056
#505.08.2017, 10:48

Prawdziwi patrioci to zostali w ojczyźnie, na dobre i na złe, a nie zwiali za granicę po parę funciszy. Coś tani ten polski patriotyzm ;).

astroman
8 056
astroman 8 056
#605.08.2017, 10:51

No i jak widzać Wioletta raczej się myli twierdząc "Gdybym nie wyjechała, byłabym zamotana w polskość". Polskość dopadnie Cię wszędzie za sprawą "tanich patriotów" na przykład, jak at 1 ;).

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#705.08.2017, 10:59

Dlaczego tak zle, myslisz o Polakach? Duza czesc osob, wysyla do Polski pieniadze, do rodziny, inwestuje tam, buduje domy i w przyszlosci zamierza wrocic, to tez jest patriotyzm i to nie zaden tani....

astroman
8 056
astroman 8 056
#805.08.2017, 11:05

Skoro taka jest Twoja definicja patriotyzmu.

Poza tym ze statystyk wynika, że takich osób jak piszesz jest zdecydowana mniejszość. Większość emigrantów tutaj zdecydowała związać swoją przyszłość z tym krajem - zdrajcy ;P.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#905.08.2017, 11:11

Nie zgadzam sie, ze "zdecydowala", raczej nie miala wyjscia bo kredyt hipoteczny, dzieci w szkole albo "popalone mosty" w kraju, dalej jednak ludzie tesknia i chca by o Polsce i Polakach mowilo sie dobrze....

astroman
8 056
astroman 8 056
#1005.08.2017, 11:16

Jasne, my tutaj wszyscy jestśmy by nie płacić alimentów w Polsce i nie mozemy wrócić :).

"Patriotyzm (łac. patria,-ae = ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia."

Śmiem twierdzić, że wyjazd z poprawieniem swojej sytuacji finansowej, to przedkładanie celów osobistych nad cele ojczyzny. Doszło nawet do tego, że w ojczyźnie zaczęto zatrudniać przybyszów ze wschodu, bo patriotci postanowili budować dobrobyt innego kraju :).

astroman
8 056
astroman 8 056
#1105.08.2017, 11:20

Poza tym jak ktoś nie chciał by tutaj zostać, to by nie brał tutaj kredytu hipotecznego. To raczej przejaw tego, że postanowili tutaj świadomie zostać, a nie przeszkoda w powrocie do kraju. Z kredytem hipotecznym można bez problemu do kraju wrócić, a bank odzyska swoje pieniądze z nieruchomości pod hippotekę której udzielił pożyczki.

astroman
8 056
astroman 8 056
#1205.08.2017, 11:20

*hipotekę nieruchomości

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#1305.08.2017, 11:21

@ed2000 #1:

Pragne panstwa poinformowac ze uzywanie hasel typu "Gdybym nie wyjechała, byłabym zamotana w polskość" godza w dobre imie mnie jako Polaka.

@ed2000 - Greg mówi to w kontekście tego, że mieszkając w UK "nie odczuwa przymusu ciągłego odnoszenia się do spraw ojczyzny". Nie jest to atak, a stwierdzenie faktu, że jej twórczość jest inna ze względu na dystans do spraw polskich spowodowany emigracją.

portal emito [...] Kreuje antypolski obraz Polaka za granica

Generalnie bardzo lubimy pisać o fajnych osiągnięciach Polaków w UK. Powyższy tekst albo szybki skan naszego archiwum jest na to dowodem. Jasne, że zdążają się niusy o tym, że ktoś zrobił coś złego - ale nie sądzę, że powinniśmy stronić od takich informacji w imię patriotyzmu.

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#1405.08.2017, 11:22

@Hryzantema - zmień proszę profilową fotkę.

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#1505.08.2017, 11:25

Radykalizacja i odmóżdżenie niektórych postepuje dalej i bardzo szybko niestety. Niedługo nie będzie można nic napisać o Polsce...

Poza hasełkami propagandowymi o cudownosci jedynego słusznego kraju...

Masakra co się z ludźmi dzieje.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1605.08.2017, 11:32

Patriotyzm mozna z dobrym skutkiem kultywowac za granica, sa takie przyklady np. Wlochow, czy Irlandczykow w USA a Polacy, albo staja sie bardziej brytyjscy, niz sami Brytole albo zamykaja sie w gettach, typu polski sklep, polska fryzjerka, polski ginekolog....

Nalezy wg mnie, sie trzymac razem, dobrze o sobie mowic i swiadczyc, ukladac sie z tubylcami na rownych prawach a nie podleglosci....

astroman
8 056
astroman 8 056
#1705.08.2017, 11:40

Ja nie mam nic przeciwko kultywowaniu tradycji narodowych za granicą jak ktoś lubi, czy zrzeszania się. Ja tylko odnosiłem się do"patriotyzmu" na pokaz w stylu at 1, który zalatuje hipokryzją w świetle definicji patriotyzmu, zwłaszcza, że prawie można być pewnym, że taki tutejszy "patriota" opuścił swój kraj z powodów finansowych.

Poza tym nie trzeba być patriotą by pozostać polakiem na obczyźnie, a brak patriotyzmu nie jest ani nielegalny ani żadnym wstydem.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#1805.08.2017, 11:50

Toz juz mowilam, ze wyjazd "za chlebem" wcale nie deprecjonuje kogos jako patrioty lub nie, wysyla pieniadze, sklada na dom, wyrabia dobra opinie o swoim narodzie w miejscu pracy (bo mamy dobra) ale nie kala wlasnego gniazda wypowiedziami na temat marginesu tzw. polactwa.....

astroman
8 056
astroman 8 056
#1905.08.2017, 11:53

Wszystko zależy od interpretacji definicji patriotyzmu.

Niemniej, nie trzeba być za granicą patriotą, by pozostać polakiem.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#2005.08.2017, 11:57

No to daj przyklad polskosci bez odwolywania sie do patriotyzmu i jezyka ktorym mowimy (bo to normalne), jak przekazujesz ta polskosc dzieciom ...?

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#2105.08.2017, 11:59

Pisanie krytyczne o tym co jest w Polsce nie tak tez nie oznacza plucia na Polskę, a jednak wielu pseudpatriotów tak uważa... ciekawe dlaczego?

astroman
8 056
astroman 8 056
#2205.08.2017, 12:03

at 20 Zdaje się, że mylisz tradycje narodowe z patriotyzmem lub stawiasz pomiędzy nimi znak równości.

Ja nie uważam siebie za patriotę, z powodu wyznawania poglądu, że prawa i interes jednostki są najważniejsze, co stoi w sprzeczności w definicją patriotyzmu, która każe te prawa poświęcać.

Niemniej uważam siebie za polaka i nie potrzebowałem patriotyzmu, by mówić w domu po polsku i zadbać by mój syn potrafił po polsku mówić i pisać i znać podstawy historii Polski.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#2305.08.2017, 12:09

Nic nie myle, tradycja narodowa jest karp na wigilie, (czego nie przestrzegam), mowie o tym, ze stwierdziles, ze czujesz sie Polakiem ale nie patriota, to w takim razie co oprocz jezyka Cie laczy z tym narodem.....?

Zbychu_zPlebani
4 271
#2405.08.2017, 12:09

wydaje mi sie ze kazdy ma prawo oburzyc sie kiedy pisza zle o jego kraju czy narodzie. na swiecie w obronie dobrego imienia narodow jest wiele akcji. Żydzi to robia od lat, nie wspominajac juz o niemieckiej kampani z "polskimi obozami".

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#2505.08.2017, 12:12

Co złego napisała ta pani?

astroman
8 056
astroman 8 056
#2605.08.2017, 12:13

Pisząc o tradycjach narodowych miałem na mnyśli dziedzictwo narodu, a nie zwyczaje, które zresztą często są lokalne w różnych rejonach kraju.

Oprócz języka, łączy mnie miejsce urodzenia i dziedzictwo o którym piszę, które miało wpływ na to kim jestem jako osoba, bo w tym dziedzictwie zostałem wychowany.

astroman
8 056
astroman 8 056
#2705.08.2017, 12:14

26 at 23

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#2805.08.2017, 12:19

#26 No ale to dziedzictwo o ktorym mowisz, to jest glowna skladowa patriotyzmu, Twoi przodkowie umierali za to bys mogl zyc w wolnej Polsce, gdyby jak to mowisz, nie przelozyli interesu ojczyzny nad wlasny to prawdopodobnie nie mialbys gdzie mieszkac, ani mowil tym jezykiem....

astroman
8 056
astroman 8 056
#2905.08.2017, 12:23

at 28

Tak dzidzictwo narodowe leży u podstaw narodowego patriotyzmu, ale samym patriotyzmem nie jest. Ja jestem polakiem, który to dziedzictwo akceptuje, ale nie jestem patriotą z powodu jak opisałem powyżej, uważam prawa jednostki za najważniejsze.

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#3005.08.2017, 12:29

O..Znowu obroncy polskosci..Phi..Juz nie bede pisac z czym mi sie to kojarzy bo mnie tez sadem postraszy.Chociaz ta druga akurat nie ukrywa swoich pogladow sadzac po awatarze

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3105.08.2017, 12:30

Motasz sie, dawno juz bylo udowodnione, ze prawo stada jest mocniejsze od stanowienia jednostki, dlatego my jako ludzie jestesmy tym, czym jestesmy....

btw. gratki za nauczenie syna cos tam o Polsce.....

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#3205.08.2017, 12:32

Dziedzictwo i przeszłośc to fakty - to decyzje podjęte przez innych ludzi w okreslonym celu. Nie mielismy na to wpływu jakby. Są ludzie, którzy na tym opierają swój patriotyzm, sa inni, którzy to szanują, ale nie uważają, że to ich zobowiązuje do niewolnictwa, poddaństwa i braku krytycyzmu wobec aktualnej sytuacji i problemow w kraju.

astroman
8 056
astroman 8 056
#3305.08.2017, 12:34

at 31

Nic się nie motam, po prostu masz słaby obraz tego o czym piszesz i albo mylisz pojęcia albo uważasz je za tożsame.

Polecam sprawdzić defincje, dzidzictwa narodowego, świadomości narodowej, narodu i na końcu patriotyzmu, to może Ci się to wszystko rozjaśni.

astroman
8 056
astroman 8 056
#3405.08.2017, 12:35

Możesz też dorzucic defincję państwa, by nie utożsamiać z narodem, co niektórzy czynią.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3505.08.2017, 12:37

#33 Wracamy do starych schematow, "doucz sie" ....?

He, he, ja pisze z marszu, nie opieram sie na jakis wikipediach....

GergE
63 444
GergE 63 444
#3605.08.2017, 12:37

ludzie którzy określają się patriotami często wierzą w mocno zakłamaną wersję historii, w której to ich naród dokonał fantastycznych i często wymyslonych wielkich rzeczy, a jeśli doznał klęsk, to albo dlatego że to paskudne kraje ościenne do tego doprowadziły, albo próbuje zrobić się z tej porażki coś wspaniałego.

Ostatnio popularne wśród tych idywiduów są idiotyzmy o przedwiecznej Wielkiej Lechii od Łaby po Okę, bzdury o obecności Polaków nad Wisłą od 7 tysiącleci oraz nawet o polskich legionach rzymskich. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać...

GergE
63 444
GergE 63 444
#3705.08.2017, 12:41

Bzdury o fantastycznym powstaniu '44 czy o Żołnierzach Wyklętych bez skazy to już norma. No, ale na tym robi się politykę, łatwo się gra na uczuciach zakompleksionych i niedouczonych przegrywów

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3805.08.2017, 12:45

Ni z gruchy, ni z pietruchy a gdzie PIS.....?

astroman
8 056
astroman 8 056
#3905.08.2017, 12:52

at 35

Dokładnie, piszesz z marszu nie mając obrazu sytuacji, więc próbujesz naciągać definicje pojęć do tego czym myślisz że są.

Jedni są lepsi w ortografii, a inni w innych rzeczach, możesz się więc douczyć, albo pozostać ignorantem w danym temacie - Twój wybór.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4005.08.2017, 12:59

Nic nie naciagam, dalej mi nie wyjasniles na czym ta Twoja polskosc polega bez patriotyzmu i zdajesz sobie sprawe, ze gdyby tak myslala wiekszosc spoleczenstwa 200, 100 lat temu to Polski by nie bylo....

astroman
8 056
astroman 8 056
#4105.08.2017, 13:04

Już wszystko napisałem, i nie zamierzam się powtarzać, to że mylisz pojęcia lub używasz ich zamiennie, to raczej Twój problem.

Ale tak to bywa, że niektórzy myślą, że nie można być polakiem bez bycia patriotą lub dobrym człowiekiem bez wiary w tego czy owego boga - oznaki indoktrynacji, moim zdaniem ;).

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#4205.08.2017, 13:04

Zapytaj kobiete na czym polega jej kobiecośc bez mejkapu i lakieru do paznokcji...

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4305.08.2017, 13:12

#41 Polakiem moze jestes ale jak sam to napisales z malej litery ...;)

astroman
8 056
astroman 8 056
#4405.08.2017, 13:14

at 40

Polska to tylko państwo, naród, jego dzidzictwo, czy świadomość narodowa może bez niego istnieć ... i bez patriotyzmu. Pełno przykładów w historii, włączająć i historię Polski.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4505.08.2017, 13:18

Nic nie mowilam o panstwie Polska, narod nie moze istniec bez swiadomosci, historii i dziedzictwa....

astroman
8 056
astroman 8 056
#4605.08.2017, 13:22

:) Aha, to może przeczytaj jeszcze raz swój wpis at 40.

Nie ma tam nic o świadości narodowej i dzidzictwie, jest natomiast stwierdzenie, że bez patriotyzmu nie byłoby Polski.

Cóż, mam lepsze zjęcia w sobotę, niż kręcenie się w kółko z powodu nieznajomości pojęć adwersarza, miłego weekendu zatem życzę :D

GergE
63 444
GergE 63 444
#4705.08.2017, 13:29

zakłamywanie historii w imie zle pojetego patriotyzmu jest tak samo mądre jak budowanie gigantycznych kościołów i idiotycznych pomników, religijnych i dla ludzi bez prawdziwych zasług, za publiczne pieniądze

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4805.08.2017, 13:29

Ja mam wrazenie, ze z jakims gabinetem luster gadam, nie ma tez slowa wyjasnienia na temat takich postaw jakie prezentujesz w kontekscie np.walki o niepodleglosc, pewnie jakbysmy wszyscy byli astronomami to pisalo by sie cyrylica.....

Sokole
4 349
Sokole 4 349
#4905.08.2017, 13:47

nie pisalo by sie cyrylica, bo jak przychodzi kryzys to przyzwoici ludzie robia to co potrzeba.

Patriota Mickiewicz nie dolaczyl do Powstania bo akurat dolaczyl do niemieckiej wdowki ale to on ma pomniki bo duzo mowil o swojej milosci do ojczyzny. Tysiace powstancow po prostu zrobilo to co wg. nich wypadalo zrobic przyzwoitemu czlowiekowi.

Zbychu_zPlebani
4 271
#5005.08.2017, 14:15

#25

chyba o to chodzi ze ta pani napisala

"Gdybym nie wyjechała, byłabym zamotana w polskość"

co troche zabrzmialo jak slowa D. Tuska

"Polskość to nienormalność "

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#5105.08.2017, 14:25

No widzisz - tobie zabrzmiało tak, bo się skojarzyło z czyms, czego może nawet pani nie słyszala i już huzia na józia zamiast się zagłębic o co jej dokładnie chodzi.

Zresztą jak się przeczyta o co hcodzi z tym cytatem z Tuska to miał sporo racji.

Tutaj cytat nie z Tuska, ale może pomoże rozjaśnić mroki: „Przezwyciężyć Polskość, Rozluźnić to nasze poddanie się Polsce. Oderwać się choć trochę. Powstać z klęczek! Ujawnić zalegalizować ten drugi biegun odczuwania, który każe jednostce bronić się przed narodem, jak przed każdą zbiorową przemocą. Uzyskać – to najważniejsze – swobodę wobec formy polskiej, będąc Polakiem być jednak kimś obszerniejszym i wyższym od Polaka”

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#5205.08.2017, 14:31

Tych mrokow to juz nic, kijevno nie rozjasni

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#5305.08.2017, 14:38

@52

poniewaz... "nadmierne skupienie uwagi na jednym przedmiocie prowadzi do roztargnienia, ten jeden przedmiot przesłania całą resztę, wpatrując się w jeden punkt na mapie wiemy jednak, że wymykają się nam wszystkie inne punkty". ;)

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#5405.08.2017, 15:13

W moim przekonaniu, istnieja slowa, ktorych nie wrzuca sie do herbaty i nie powinno giac jak plasteline. Milosc, ojczyzna, honor, patriota - to slowa pisarzy i poetow. To nie papier toaletowy. Nie wpisuje sie ich w cv. Nie nakleja sobie na czolo. Czlowiek, ktory uratowal dziecko, czy setke dzieci, nie nazywa siebie bohaterem. Zazwyczaj mowi, ze 'zrobil, co uwazal za sluszne, co nalezalo' lub ze 'kazdy na jego miejscu zrobilby to samo'. Okreslaja go czyny, nie to, co sam o sobie mowi.

Falszywe ideologie, mierne ideologie lubia naduzywac wielkich slow, zeby dorobic sobie znaczenie. Faszyzm, komunizm to specjalisci od naduzywania takich wlasnie slow. Napompowane i puste, kolorowa maska, zeby przykryc podle i plytkie cele.

xeno
190
xeno 190
#5505.08.2017, 17:07

Jak widać po komentarzach, wielu z nas, nawet na emigracji nadal jest 'zamotana w polskość' i ma potrzebę ciągłego emojonalnego 'odnoszenia się do spraw ojczyzny' ;) Czy jest to 'zamotanie' wynikające z kompleksów i poczucia niższości ('W cieniu imperium, z kurami, w gaciach prasłowiańskich/ Naucz się lubić swój wstyd, bo zawsze będzie przy tobie,/ I nie odstąpi ciebie, choćbyś zmienił kraj') czy działającej na zasadzie kompensacji wyimaginowanej wyższości (ta cała mesjanistyczna duma, komunały o patriotyzmie, kręcenie nosem na 'niemoralny Zachód', nieustanne przypominanie o Kopernikach, Szopenach czy innych papieżach) to właściwie nieistotne, chodzi bowiem o fakt, że dla niektórych 'polskość' pozostaje pryzmatem najwżniejszym. Dokładnie rozumiem, co pani Greg ma na myśli, mówiąc, że 'narodowość, pochodzenie, przynależność do jakiegoś kraju przestają mieć dla mnie znaczenie' (i naprawdę nie oznacza to 'obojętność', 'brak patriotyzmu', 'odcinanie się od korzeni' czy jakiś inne 'godzenie w godność'), chodzi po prostu o to, że polskość przestaje determinować kim jesteśmy.

Socjologicznie rzecz ujmując idzie o kwestię tożsamości kulturowej. Nikt nie przeczy, że ludzie mówiący tym samym językiem, ludzie o wspólnej historii geopolitycznej itd. mają wspólne cechy. Ale ten wspólny mianownik nie może do końca determinować każdej jednostki, nie może spychać na dalszy plan sumy cech jednostkowych, która odróżnia jednego człowieka od innych. Pojęcie tożsamości rozumianej w skali innej niż indywidualna, jest z natury redukcyjne i dehumanizujące, jest abstrakcją ideologiczną, która przekreśla to co jednostkowe i orginalne w człowieku, na rzecz tego co narzucone przez geografię, tradycję i uwarunkowania społeczne. Dlatego trzeba nam się wystrzegać tego zawężonego pryzmatu 'polskości'. Na szczęście dla nas (i po raz pierwszy w historii) mamy możliwość zbudowania własnej indywidualnej tożsamości na zasadzie wolnej woli, wg własnych preferencji i pragnień. Dziś ludzie niekoniecznie muszą -jak było dotąd i nadal jeszcze jest w wielu miejscach na świecie- respektować 'tożsamość' która ich zamyka, ogranicza, tożsamość narzuconą im przez język, narodowość, Kościół i obyczaje miejsca gdzie się urodzili. Możemy twożyć własną tożsamość z elementów zaczerpniętych z innych kultur, indywidualnych doświadczeń itd. i 'wyplątanie się z polskości' to właśnie oznacza.

Sokole
4 349
Sokole 4 349
#5605.08.2017, 17:18

#55 wszystko ok i zgadzam sie z toba ale prosze napisz wersje beta dostepna intelektualnie dla "patryjotow"

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#5705.08.2017, 17:24

Najlepiej w maxymalnie trzech zdaniach;) Czy tam hasłach;)

xeno
190
xeno 190
#5805.08.2017, 17:27

no żeby, kurwa, nie zapominali, że oprócz Polaków, są też katolami i kibolami :P

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#5905.08.2017, 17:27

Przyszedlem poczytac komentarze...

NOT DISAPPOINTED!:D

A dla pani Wioletty - zal i tyle w temacie.

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#6005.08.2017, 17:31

@Infidel, żal?

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#6105.08.2017, 17:45

No, zal. Zamotana w polskosc, jak choroba jakas. Tutaj znalem takie osoby co mialy problem z pochodzeniem i od razu po przekroczeniu granicy stawaly sie Szkotami, kobiety w sumie. Smutne to.

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#6205.08.2017, 17:46

Rzeniszow, nie slyszalem a to moje rejony.

irysh
209
irysh 209
#6305.08.2017, 17:49

Pani G.po prostu sie kryguje jak pensjonarka,moim zdaniem . Nie czytalem nic , co popelnila . Naprawie to I wtedy bede mogl sie w pelni wypowiedziec . Jednak , "zamotanie w polskosc" mnie ugryzlo .

Karol
Admin
Edynburg
1 432 15
Karol Edynburg 1 432 15
#6405.08.2017, 18:25

@Infidel, #61:

No, zal. Zamotana w polskosc

Przecież już w tytule jest napisane, że nie jest :)

Tutaj znalem takie osoby co mialy problem z pochodzeniem

Greg przecież wyjaśnia w treści, że zupełnie nie ma z tym problemu.

harrier
7 441
harrier 7 441
#6505.08.2017, 18:37

''Tutaj znalem takie osoby co mialy problem z pochodzeniem i od razu po przekroczeniu granicy stawaly sie Szkotami, kobiety w sumie''

Ale ze jak, ze niby kobita siem stawala Szkotem? Tak znienacka? Janie, walizy! Wyjezdzam w poplochu!

GergE
63 444
GergE 63 444
#6605.08.2017, 18:59
kijevna
16 172
kijevna 16 172
#6705.08.2017, 19:08

Pani pisze po Polsku, o Polsce i ma zamiar pisać w tym jezyku, udziela wywiadu w Polskich mediach tez po polsku...ale jest be, bo napisała, że za granicą odetchnęła...

Pomijając detal, że nie wiadomo jak to robi skoro kilkanascie lat temu stała się brytyjką;)

I drugi, że nikt tu chyba nie czytał jej książek...

Ale recenzja pani juz jest.

Zaczynam się zastanawiać, czy cokolwiek poza rozlewem krwi jest w stanie otrzeźwić zapowietrzone mózgi.

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#6805.08.2017, 19:13

#64 - nie wiem, nie czytalem ROTFLMAO

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#6905.08.2017, 19:14

ad 54 asbo - patriotyzm stał sie ostatnio nową religia po prostu

GergE
63 444
GergE 63 444
#7005.08.2017, 19:15

nie nazwałbym tego czegoś patriotyzmem

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#7105.08.2017, 19:22

Wole juz miec tego moze mniej rozgarnietego, przyslowiowego "Sebe", za sasiada w czasach niepokoju, ktory ma jakies patriotyczne odczucia, niz wyzbytego nich, swiatowca, emigranta, ktory wlasny interes przedklada nad ogolny....

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#7205.08.2017, 19:24

Dlaczego?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#7305.08.2017, 19:25

Chociazby z tego powodu, ze staralby sie mnie bronic, np. w czasie wojny....

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#7405.08.2017, 19:28

Hehehe, znasz takie przysłowie - krowa, ktora dużo ryczy mało mleka daje? Nie jest powiedziane, że Seba Cię obroni, a drugi sąsiad juz nie. Wezwanie do slużby dostanie i jeden i drugi - jeśli zdrowi.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#7505.08.2017, 19:30

Juz widze pana astromana, czy innego xeno, jak zarzucaja karabin na ramie.....:) Beda sie starali wymigac jak tylko mozna.....

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#7605.08.2017, 19:38

Tego nie wiesz juz kto co w tej sytuacji zrobi.

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#7705.08.2017, 20:05

pozyczona

#71Dziś - 19:22

Wole juz miec tego moze mniej rozgarnietego, przyslowiowego "Sebe", za sasiada w czasach niepokoju...

a w czasach takich normalnych? jak teraz? a partnera takiego nie wolisz? bo sasiad to raczej zony i dzieci (lub ojczyzny, prawda?) bedzie bronil, kiedy wojna nastanie... czy Ciebie najpierw? :)

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#7805.08.2017, 20:11

Wole juz miec ogarnietego sasiada, dobrego czlowieka, ktory nie zachlewa, nie handluje prochami, nie wyzywa sie na rodzinie, nie lata z gnatem w gaciach, ktory nie nienawidzi ludzi tylko dlatego, ze sa inni niz on...

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#7905.08.2017, 20:13

Na tematy osobiste, nie bede sie wypowiadac, dodam jedynie, ze kazdy chyba chcialby byc otoczony ludzmi wyznajacymi te same wartosci co on sam......

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#8005.08.2017, 20:15

Jesli wyznajesz te same wartosci co Seba to nie będzie musiał Cie bronić, bo i Ty pójdziesz bronić ojczyzny;)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#8105.08.2017, 20:20

#78 Alez taki wlasnie jest moj wymarzony sasiad Seba, poza tym kocha swoja rodzine, wierzy w Boga i, ze dobro zawsze zwycieza oraz szanuje swoja ojczyzne....

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#8205.08.2017, 20:22

81

...ale zostawi swoja ukochana rodzine, zeby bronic pozyczonej 24/7? :)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#8305.08.2017, 20:23

Znasz powiedzenie, ze "wszystkie dzieci sa nasze", tak samo jest w czasach zawieruchy, Ty obronisz kogos, ktos obroni Ciebie....

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#8405.08.2017, 20:26

Pozyczona, ok, troche sie podsmiechujemy z tego, co napisalas. Tak, jak napisala kijevna ...i nie tylko: 'tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono'. Nie wiesz, jak Ty sie zachowasz, kiedy bedziesz musiala w kazdej minucie bac sie o zycie wlasnych bliskich... a co dopiero sasiad, kimkolwiek by nie byl.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#8505.08.2017, 20:29

Moge sie zalozyc o najnowsze buty (a w ciul kosztowaly), ze ci panowie o ktorych wspomnialam, wypieli by sie na ojczyzne w potrzebie..... Niech sie wypowiedza, niech sie zdziwie i przyjemnie zaskocze....

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#8605.08.2017, 20:31

Powaznie? Bazujesz na tym, co kto powie? A cos o nich wiesz, poza tym, co czytasz?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#8705.08.2017, 20:33

No po kilkudziesieciu wpisach, juz mozna cos o czlowieku powiedziec, dlaczego mieliby klamac, czy wprowadzac w blad....?

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#8805.08.2017, 20:37

Widzisz, ja nawet moich starych, znoszonych butow nie stawialabym na nikogo, kogo osobiscie nie znam, kto nie byl przy mnie w trudnym czasie, ani na to, co kto o sobie sam mowi.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#8905.08.2017, 20:42

Ja mam dusze hazardzisty, zreszta to tylko zaklad o wyznawane poglady, nie o to czy ktos ma zostac Twoim przyjacielem, czy kumplem, tu tez sie opieram na sprawdzonych wzorcach znajomosci....

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#9005.08.2017, 20:42

Xeno nie kojarze, ale jesli idzie o astromana, to powiem szczerze, ze gdyby choc polowa Polakow osiagala chocby polowe tego, co on i miala choc polowe jego pasji, to moglabys zaczepiac ludzi na przystankach tylko po to, by im powiedziec, ze jestes Polka :)

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#9105.08.2017, 20:43

ide zabic wielkiego pajaka... sasiad jest na wakacjach ;)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#9205.08.2017, 20:45

Babcia mi mowila, zeby nie zabijac pajakow bo sa dobre, zwlaszcza krzyzaki....;)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#9305.08.2017, 20:47

#90 Co z tego, ze cos tam osiagnal, jak mu nie po drodze z patriotyzmem...? Jak ojczyzna ma byc dumna z niego.....

Sokole
4 349
Sokole 4 349
#9405.08.2017, 20:52

wstyd sie przyznac ale u mnie to zona zabija pajaki.

Dziadek za to Niemcow zabijal z rkm-u i Krzyz Walecznych dostal wiec szanse moze mam zostac sasiadem pozyczonej, bo chociaz jestem liberal to geny nie fistaszki.

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#9505.08.2017, 20:58

ad 93 - normalnie - jak kazda matka dumna z osiągnieć wszystkich swoich dzieci, a nie tylko tych, ktore dumnie recytują za kazdym razem, że sysko to dla mamusi zrobili.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#9605.08.2017, 21:07

#94 Takich "dziadkow" Sokole nam brakuje, ktorzy by lali wroga i patrzyli czy rowno puchnie.....;)

#95 Jak to jest wyrodne dziecko i nie przyznaje sie do rodziny to co...?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#9705.08.2017, 21:15

Zobaczmy inne narody, z jaka duma obnosza sie, flagi na kazdym kroku (USA), gloryfikacja sluzb zbrojnych a u nas...? Of razu wyzywanie od faszystow.....

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#9805.08.2017, 21:25

A widzisz tu kogos kto się nie przyznaje do bycia Polakiem?

USA tez ma akurat pierdolca na tym punkcie, ale jest daleko i ma nieco inna historie jednak od nas - z krajów europejskich wszyscy mają normalniejsze, bardziej wyważone podejście. Okrzepli, sa, nie muszą nikomu, niczego udowadniać. Polacy niestety trochę się zachowują jak zakompleksione dziecko domagające się uznania, oklasków, pogłaskania po głowie.

Nie tędy droga, nie przez machanie szabelka i powiewanie flagami (chociaż nie mam nic przeciwko oddaniu hołdu bohaterom kiedy pzypada jakas wieksza rocznica - piszę, bo zaraz ktos się przypierdoli znowu)... niech kazdy Polak ma możliwość w ojczyźnie czy poza zrealizowac się najlepiej jak chce i potrafi i to już w zasadzie wystarczy - reszta zrobi się sama.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#9905.08.2017, 21:33

Zgadzam sie w calej rozciaglosci z #98, glowne rozbieznosci pod tym artykulem wynikly z obserwowanej od jakiegos czasu nagonki na Polske i tzw. polskosc o ktorej mowi pani pisarka...

Mi sie ona wydaje dobra i zdrowym podejsciem jest jej kultywowanie, niektorym nie, bo juz sie wynarodowili czy cus....

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#10005.08.2017, 21:39

Nie ma jednego wzroca służenia Polsce pożyczona i przysługiwania się jej - zdaje się, że to umyka obecnie większości pseudopatriotów.

Ktos kto ma osiągnięcia znane w świecie pod polskim nazwiskiem może robić Polsce lepszą przysługę niż Seba popijający piwsko w koszulce husarii, który nie wie kiedy Wiedeń się zdarzył, dlaczego i co dalej i nigdy nie bedzie miał mozliwości strzelic do wroga w obronie ojczyzny - poza strzeleniem w pysk wyimaginowanemu wrogowi, który koszulki husarii nie nosi i nie obnosi się z patriotyzmem.

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#10105.08.2017, 21:47

Pozyczona,co ty za bzdury wypisujesz?Jak by mi chlop poszedl sasiadke ratowac to by nie zdazyl za klamke zlapac.Mezczyzna cie zdenerwowal,ze tak meskich"prostujesz"?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#10205.08.2017, 21:48

No tez sie musze zgodzic, chyba sie nie poklocimy....;)

Jednak wypowiadanie sie o innych wpolbratankach w sensie perioratywnym powinno byc jakos karane, popatrzmy na inne nacje ktore sie trzymaja razem a my sie tylko zremy....

Wystarczy jakis polityczny zgrzyt i juz wyzywanie od faszystow lub bolszewikow....

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#10305.08.2017, 21:49

#102 do #100

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#10405.08.2017, 21:56

#101 To taka moze troche metafora, chlopy pojechaly na front walczyc z najezdzca, zostal kark, Seba i on bedzie walczyl za swoja rodzine, za Twoja i za koszulke z husaria...

Chociaz nie wie co oznacza,,,,,

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#10505.08.2017, 21:57

Chyba znowu widzisz tylko jedną stronę medalu. Wróciłam z kraju raju niedawno i to co tam odchodzi w państwowych wiadomościach to pudelek jest ostoją rzeteleności, a aszdziennik się chowa z braku fantazji.

Własnie się zastanawiam, czy mam aż taką wytrzymałośc, żeby tam jechac w przyszłym roku - możliwe, że nie dam rady.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#10605.08.2017, 22:04

Nie wiem co tam odchodzi ale z tego co slysze mozna przelaczyc na TVN i tam ci "prawde" powiedza ....;)

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#10705.08.2017, 22:07

Nie przełączam tv jak nie jestem u siebie:)

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#10805.08.2017, 22:10

A poza tym chodzi o narrację, prawda dawno się ulotniła z jakiejkolwiek tv.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#10905.08.2017, 22:13

Wyzbac sie "polskosci", nie bedziesz zamotana ....;)

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#11005.08.2017, 22:21

Napisałam gdzieś, że jestem?

Poza tym naprawdę jak już coś takiego piszesz z błędem to wszystko opada.

GergE
63 444
GergE 63 444
#11105.08.2017, 22:25

geez, jeszcze dyskutujecie z tym głuptaskiem? :D

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#11205.08.2017, 22:30

Wczesniej zlotko, teraz gluptasek, chcialbym ale sie boje ....;)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#11305.08.2017, 22:32

Typowe dla zakompleksionych kolesi, ktorzy sie obawiaja silnej kobiety z wlasnymi przekonaniami....

harrier
7 441
harrier 7 441
#11406.08.2017, 00:21

Wyzbac sie "polskosci"???

Kryste, co mam z to polskoscio robic? Co to jest za ortografia znowu? Upraszam nie wyzbaciac sie polskosci, bo zostaniecie Szkotami, kobity, i zaden czystopolski Seba was nie zekce ;)

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#11506.08.2017, 00:27

Taka madra pozyczona,astromana poprawia.

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#11606.08.2017, 01:28

Kwintesencja i kwiat emigracji.

Czasem odnosze wrazenie, ze dla wiekszosci tutaj - to Polacy to pijacy, zonobijcy, smierdziele, baby sie puszczaja a facety chodza w dresach i qrwuja pod Asda. Rany Julek, macie lustro w domu? Bo tam tez Polaka spotkacie :D

astroman
8 056
astroman 8 056
#11706.08.2017, 09:35

A czy Greg to jest polskie nazwisko ?

Tak mi się skecz KMN przypomniał po przeczytaniu niektórych wpisów ;).

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#11806.08.2017, 10:14

Ona sie nazywa czy nazywala Grzegorzewska, nie wiem czy Greg to pseudonim, czy moze zmienila nazwisko.....

Kataryna
3 249
Kataryna 3 249
#11906.08.2017, 10:45

#104 to jak chlopy pojechaly na wojne to dlaczego Seba zostal? Bo ma platfusa?

#102 a jak karane? wbiciem na pal czy tylko w dyby pod kosciolem?

Pozyczona na rany bucka, co ty tu robisz? rzeciez w PL raj jest teraz dla takich wspanialych Polakow jak ty. I robi sie coraz lepiej :)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#12006.08.2017, 11:06

Ten Seba to tylko metafora, mowilam juz....chodzi o idee, ze jeden bedzie bronil Cie a drugi sie zasloni tym, ze jednostka jest wazniejsza od dobra ogolu....

Mozna w rozny sposob sluzyc ojczyznie, nawet polemizujac na forach z zajadlymi oponentami "polskosci"....;)

Kataryna
3 249
Kataryna 3 249
#12106.08.2017, 11:13

No zebys sie nie zgarbila jak przyjdzie co do czego.

Zreszta przewidujesz jakas wojne w najblizszym czasie? Tu czy w PL? W PL to chyba domowa?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#12206.08.2017, 11:18

Strzezonego, Pan Bog strzeze....

W Szwajcarii nie bylo wojny setki lat a maja najbardziej wyszkolona pod wzgledem wojskowym ludnosc cywilna i nie ma, ze sie wymigasz jakimis moralnymi watpliwosciami, idziesz na przeszkolenie i juz bo jestes obywatelem tego panstwa....

Kataryna
3 249
Kataryna 3 249
#12306.08.2017, 11:38

Mozliwe, ale nie bede sie trolami otaczac bo za kilkaset lat moze byc wojna. Ale kazdy robi co mu pasuje.

A co do przeszkolenia wojskowego to ja bardzo chetnie, przypomne sobie szkolenia z mlodych lat :) dawno nie strzelalam

GergE
63 444
GergE 63 444
#12406.08.2017, 18:41

@pozyczona

ani ty jestes silna babka, ani przekonania twoje :D

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#12506.08.2017, 19:09

Oj Tomus, chodzilbys jak w zegarku pod moim batozkiem.....;)

Ja jednak peferuje silnych mezczyzn, bo co to za przyjemnosc np. zrobic focha na "ciepla kluche".....

GergE
63 444
GergE 63 444
#12606.08.2017, 20:18

hahahaha :D

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#12706.08.2017, 20:33

Sie nie ciesz, robota (ale dobrze platna), pozniej zmywanie naczyn (obiad juz sama ugotuje), z dziecmi na spacer, wieczorem zmywanie podlog, na piwo z kolegami(jesli jeszcze bedziesz jakis mial, ciepla klucho), wtedy gry Polska zagra w finale Mistrzostw Swiata w noznej....;)

Zbychu_zPlebani
4 271
#12806.08.2017, 21:48

„dobrze, że wyrwałam się z tego monolitycznego, białego pod względem rasy kraju”

nie wiem co jest zlego mieszkac w kraju zdominowanym przez biala rase. czemu Polacy maja taki kompleks polskosci? wystarczy troche pozwiedzac Polske, naprawde sa wspaniali ludzie i ich przejmujace historie. mojego kolegi matka, slazaczka rocznik 33 uwielbiam ja sluchac jak opowiada jak byla dzieckiem i co widziala. moj dziadek po kondzieli powstaniec slaski jego brat Franek zolnierz wehrmachtu jako dziecko ich sluchalem. Niby smieszne to bylo, a jak doroslem zdalem sobie sprawe jak im ciezko bylo. W komunistycznej Polsce wszystkim wmawiano ze sa Polakami. Prawda jest taka ze tak nas pomieszali ze mieszkal Ukrainiec, Polak i Niemiec kolo siebie. Wszyscy mowili po polsku bo taki byl nakaz i sie ludzie bali. Łemkowie, Rusini, Wilamowianie, Cyganie, Żydzi pewnie tych nacji jest wiecej. moim zdaniem Polska to wieloetniczny i wielokulturowy kraj tylko komunizm ktory dazyl do unifikacji, mniejszosci narodowe zniszczyl. dziwi troche ze jakby wydawalo sie inteligentni ludzie tego nie widza i tak sie zachwycaja zachodem ujmujac niejako Polsce.

mam nadzieje ze okreslenie "polskosc" nie bedzie jakims pejoratywnym oresleniem.

pozdro!

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#12906.08.2017, 22:06

I tu samo sedno zbychu, ludzie pluja na rodakow i na godlo..a prawda taka, ze wszelkie ograniczenia tylko w waszej glowie siedza, sa ludzie otoczeni gwnem po uszy a i tak sie nie zmieniaja.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#13006.08.2017, 22:09

Jak sie chapnie troche dienkow na obczyznie, to sie wydaje, ze i wyzej du... mozna podskoczyc.....;)

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#13107.08.2017, 07:57

Mówią przez was tylko wasze kompleksy niestety, nikt tutaj nie pluł na Polskę, nawet to co autorka napisala wyzej nie jest pluciem wbrew pozorom.

Ciekawe dlaczego inteligentni niby ludzie nie dopuszczają mysli, że mozna na Polskę patrzeć róznie, bez wyrzekania się jej i plucia? Że odetchnięcie inna atmosferą nie jest wcale bezkrytycznym zachwytem?

Ciekawe czy tak samo stawalibyscie w obronie kogos, kto by powiedzial grubej kobiecie, ze jest gruba i powinna schudnąć, bo nie idzie na nią patrzeć. Idę o zakład, że nie. I bronilibyscie prawa do swojej opinii rzekomym stwierdzeniem faktu. Dla niektórych Polska jest grubą kobietą, która moze coś ze soba zrobić.

Jakbym używała waszej logiki do was to bym mogła zapytac jak mozna pluc na kraj, który pozwolił wam stanąc na nogi i zarobić na to, żeby sie w Polsce urządzic? Jednocześnie sławiąc ten, który tej możliwości wam nie dał?

GergE
63 444
GergE 63 444
#13207.08.2017, 09:15

@pozyczona

czyli jestes kolejna kobita z dziecmi ktora ktos porzucil/wywalilas chlopa, bo nie dalo sie juz z nim wytrzymac, teraz szukasz frajera ktory bedzie utrzymywal ciebie (bo robic sie nie chce) i cudze dzieci?

inteligencja na to nie grzeszysz, za to masz idiotycznie rozdete ego.

moge tylko powodzenia zyczyc ;)

oczywiscie teraz zyjesz na koszt podatnikow, bo biedna, samotna matka jestes?

zreszta nie odpowiadaj, nie obchodzi mnie to. fakt ze ktos chce rozmawiac osobami o tak prymitywnych pogladach dowodzi tylko tego ze ten portal najlepsze lata ma zdecydowanie za soba...

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#13307.08.2017, 09:28

#131 co ty gadasz kijevna, nadinterpretacja faktow a to o grubej kobiecie? Co to za przyklad wogole.

Jakby ktos w tlumie wyskoczyl do bezdomnego, ze cuchnie to tez staniesz w jego obronie? :)

GergE
63 444
GergE 63 444
#13407.08.2017, 10:18
asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#13507.08.2017, 10:54

132

Pozyczona nigdy nie twierdzila, ze jest samotna matka, wrecz przeciwnie :) w zwiazku z tym, jak to przelozyc na mezatki z dziecmi?

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#13607.08.2017, 10:56

Ja rowniez sie z nia merytorycznie nie zgadzam, ale nie pre na to, by obrazac mezatki, czy mezow swoich zon z powodu ich pogladow :)

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#13707.08.2017, 10:57

Pojechal Tomus jak po lysej kobyle.Powinnam sie solidarnie obrazic bo szowinistyczna z niego swinia.Ale sie nie obraze bo nie lubie pozyczonej

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#13807.08.2017, 10:58

#136 cos ty..nasz kobiecy przywilej byc rozchwianym emocjonalnie i zmieniac zdanie wedlug widzimisie i jak wiatr powieje.

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#13907.08.2017, 11:13

ok, suzi, obiecuje, ze jak doczekam menopauzy, nie wezme ani jednego procha... bede buchac kobiecoscia

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#14007.08.2017, 11:20

Po co do menopauzy czekac.Ja juz bucham..Sie naprawde przydaje czasem.O takie no. "No wez..widzisz jak to na mnie dziala..Zaraz bede ryczec..Chyba nie chcesz, co?", i takie tam podobne

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#14107.08.2017, 11:31

czekaj, czekaj... i ktos to lyka? :)

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#14207.08.2017, 11:34

a ja, gupia, zawsze myslalam, ze sie na takie co mowi drama queen (badz w wersji rodzimej: aktorka ze spalonego teatru)... paczcie ludzie, a to ideal kobiety w meskich oczach... :D

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#14307.08.2017, 11:37

No..Moj stary lyka.Ale np w sklepie tez przestalam sie prezyc zeby cos z gornej polki zdjac czy do kasy koszyk zaniesc...Trzeba korzystac poki menopauza nie dopadla bo potem to juz co najwyzej z litosci beda pomagac.I to nie..Raz widzialam jak babcia pomidory pogubila to mlody czlowiek zamiast pomoc,udal ze nie widzi i poszedl w bulkach przebierac.Znieczulica cholerna

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#14407.08.2017, 11:41

No moze i byc drama queen..ale wiesz ile to roboty zeby nie wypasc z roli.Niesie taki koszyk do kasy, tu przyprawy powypadaly, normalnie to by mu wyrwala ten koszyk i od nieudacznikow wyzwala ale jak juz sie powiedzialo "a"..

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#14507.08.2017, 11:45

znaczy... mam paczec na te gorna polke, giac sie w meczarniach i plakac, a nie idiotycznie prosic 'czy moglby pan...'? :)

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#14607.08.2017, 11:47

...to i wachlowac rzesami chyba jeszcze, eej ...teraz pojelam, po co sie je dokleja

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#14707.08.2017, 11:54

widzisz, suzi, ale ja to samotna matka jestem... jak kto mnie widzi, to mysli, ze frajera szukam, zeby utzrymywal cudze dzieci... wiec, wiesz, ja to generalnie staje obok takiej polki, pokazuje przychowkowi puszke u gory, przychowek wyskakuje z wozka i z gracja akrobaty cyrkowego wspina sie na regaly, zeskakuje z dwoma obrotami i podaje mamusi puszke z uklonem; po czym wraca do wozka i obsluguje sie butelka z mlekiem ;)

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#14807.08.2017, 11:54

#145 sie zapedzilas z tym placzem..w zadnym razie nie placzem od razu...Biadolim ewentualnie.

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#14907.08.2017, 11:55

staralam sie wczuc... toz daj mi szanse, nie od razu kobiete zbudowano...

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#15007.08.2017, 11:56

juz chwytam... makijaz... panda

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#15107.08.2017, 11:57

#148 skaranie boskie, pani z tymi dziecmi:-)

suzi123
5 288
suzi123 5 288
#15207.08.2017, 11:59

Aa...Jakis chwyt "na dzieciaka" (w sensie zeby z gornych polek nie ciagac) tez mozna opracowac.

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#15307.08.2017, 12:02

bosz... "chwyt na dzieciaka"... znaczy udawac, ze chore czy wytresowac, zeby sztuczki robilo i wierszyki recytowalo w czterech jezykach? czy dzieciakowi te sztuczne rzesy dokleic, zeby wachlowalo?

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#15407.08.2017, 12:02

ad 133: Jakby ktos w tlumie wyskoczyl do bezdomnego, ze cuchnie to tez staniesz w jego obronie? :)

Ja? To wy stajecie w jego obronie notorycznie twierdząc, ze wszystko jest ok:)

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#15507.08.2017, 12:10

kijevna, opakowanie sie mu nie spodobalo, ot co :)

Ty natomiast masz mowic, ze Polska jest piekna, polscy politycy bezbledni, wszyscy Polacy idealni, pensje powinnas przesylac do kraju, flage wywieszac przed domem i dzien zaczynac od mazurka; kazdego Polaka wspierac (jesli morderca, gwalciciel itp - milcz, bo nie wolno wrzucac kamieni do wlasnego ogrodka, milcz i udawaj, ze nic nie wiesz; w razie czego mow, ze w Gwatemali wiecej mordercow)... Widzialas Child 44? Nie ma zlych rzeczy w raju, pamietaj.

GergE
63 444
GergE 63 444
#15607.08.2017, 12:16

tia, to samo dotyczy Jedwabnego, szmalcownikow sprzedajacych Zydow, Berezy Kartuskiej, Wyspy Wezy, smierci dziesiatkow tysiecy wiezniow po wojnie z ' 20, masowej wspolpracy kleru ze komuchami itp itd

GergE
63 444
GergE 63 444
#15707.08.2017, 12:17

asbo - sorry jesli poczulas sie urazona, atak byl wymierzony bezposrednio w ta zalosna babke, nic nie mam do samotnych matek

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#15807.08.2017, 12:35

Mi to wyglada na manipulacje.W tytule rzucmy "polskosc","wyjechala","zamotana" I niech sie czytajacy gryza.

astroman
8 056
astroman 8 056
#15907.08.2017, 12:39

Taaa, z komentarzy tutaj to nowy artykuł można napisać, pod tytułem "Wyjechani Polacy zamotani w interpretacji słów wyjechanej pisarki odmotanej z polskości". Albo można mieć na to wyjechane ;).

astroman
8 056
astroman 8 056
#16007.08.2017, 12:40

... albo też można dalej się motać w polskości ;)

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#16107.08.2017, 12:48

157

spoko, Tomek, nie focham :) baby bywaja rozne, a ja dopiero cwicze biadolenie i szloch ;) rozumiem, ze chciales w nia rzucic czyms ciezkim :)

158

znacznie wygodniej jest czytac cos wiecej, niz same tytuly...

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#16207.08.2017, 12:48

Z komentarzy tutaj to film mozna nakrecic.Problem tylko,kto w rolach glownych.Same gwiazdy.

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#16307.08.2017, 12:51

#161

Asbo,wlasnie o to mi chodzi.Jakos nikt nie wypowiedzial sie na temat tworczosci-chyba,ze za szybko czytalam I mi umknelo.Wszedzie tylko Tomek,pozyczona:p

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#16407.08.2017, 12:52

ale byli tu tacy, ktorzy wypowiadali sie na temat zawartosci artykulu

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#16507.08.2017, 12:54

Ok,przeczytam jeszcze 3 razy.Musze sie skupic,bo mnie te Tomki rozpraszaja.

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#16607.08.2017, 12:55

nikt Cie nie zmusza do wysilku:) zawsze mozesz posluchac muzyki

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#16707.08.2017, 12:57

Wiem,ale jak juz powiedzialam "a" to musi byc "b".

GergE
63 444
GergE 63 444
#16807.08.2017, 13:02

Mowisz ze Tomki cie rozpraszaja? Hmm...

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#16907.08.2017, 13:06

Ok,sa dwa wpisy na temat-Irysh#63 I Kijevna#67-Ze nie znaja,nie czytali.

Nie tylko Tomki,ale rowniez pozyczone,astromeny.A przez "white power" drgawki dostalam I czytam co drugi wpis,tak mnie trzepie.

GergE
63 444
GergE 63 444
#17007.08.2017, 13:16

chyba nie jestes dosc odporna psychicznie by czytac wpisy na tym forum. to co widac w tym watku jest dalekie od tego co tu sie onegdaj, na ten czas dzialo

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#17107.08.2017, 13:19

Mysle,ze psychicznie dam rade.Wystarczy rzucic laptopem o sciane.Jak sie nie zgadzam,to wole przemilczec.

I dalej nie na temat z Tomkiem w roli glownej:D

GergE
63 444
GergE 63 444
#17207.08.2017, 13:22

sama sie do tego przyczyniasz ;)

panie adminie, a woskowa wali offtopyyyy!

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#17307.08.2017, 13:25

A gdzie tam.Mama nauczyla,ze sie odpowiada I nie lekcewazy.Mame zablokowac.

Czy chcesz mi wmowic,ze Cie prowokuje?Panie Tomku ja nie z tych.

GergE
63 444
GergE 63 444
#17407.08.2017, 13:26

no nie wiem. ja tam sie czuje sprowokowany

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#17507.08.2017, 13:28

A to przepraszam.Nie bylo to moja intencja.

GergE
63 444
GergE 63 444
#17607.08.2017, 13:34

alez nie ma za co. ale widzisz teraz jak latwo wpasc w gadke nie na temat ;)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#17707.08.2017, 16:08

#132 Tomus a skad ten atak na mnie, chybiony zreszta, bo nic sie nie zgadza ....:)

I wyjasnij mi chlopcze jakie kryterium przyjales, przy ocenie, ze jadna samotna matka (niby ja), jest zalosna a druga (asbo), juz nie...?

Rycerzu ....

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#17807.08.2017, 16:10

Asbo ma ladne oko a ty nie.

GergE
63 444
GergE 63 444
#17907.08.2017, 16:11

ty jestes po prostu zalosna, nie ma to nic wspolnego z twoim stanem cywilnym :)

to samo dotyczy Asbo. to fajna babka i jej maluch nie ma tu nic do rzeczy

tak proste rzeczy trzeba ci tlumaczyc? smuteczek...

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#18007.08.2017, 16:15

Asbo dzisiaj od tych komplementow urosnie pare cm:D

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#18107.08.2017, 16:16

#179 No jak to nie, teraz sie wycofujesz rakiem a w #132 opisales jak to frajera szukam itd. obrazajac mnie jeszcze, ze inteligencja nie grzesze...

Po pierwsze nabyj troche oglady a pozniej sie wypowiadaj bo na razie to Ty jestes zalosny....

GergE
63 444
GergE 63 444
#18207.08.2017, 16:19

co to znaczy nabyj? :D

geez. dobra, ignor na ciebie, szkoda czasu na glupoty

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#18307.08.2017, 16:25

Ja tam lubie asbo a nawet suzi, nie lubie tylko takich lewicujacych polinteligentow ktorym sie wydaje, ze wszystkie rozumy pozjadali....

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#18407.08.2017, 16:36

A czy to wazne kogo sie lubi?Pozyczona ty lepiej napisz co sadzisz o artykule.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#18507.08.2017, 16:40

Wywiad jak wywiad, nie czytalam nic pani pisarki, tez jak, czesc tutaj wypowiadajacych sie, ta "zamotana w polskosci", przyciagnela moja uwage ale o tym juz mowilam we wczesniejszych komentarzach...

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#18607.08.2017, 16:42

Nie lepiej w tym czasie zupe ugotowac niz sie wdawac w bezsensowne potyczki slowne?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#18707.08.2017, 16:44

Ja mam dobry multitasking, zupa sie gotuje, odpowiadam na zjadliwe komenty, nogami prasuje skarpetki ...;)

GergE
63 444
GergE 63 444
#18807.08.2017, 16:45

albo dziecmi sie zajac

ja tepie tzw patriotow ktorzy maja lby pelne propagandy, nie znaja historii wlasnej, podobno ukochanej ojczyzny, popieraja partie ktora tej ojczyznie powaznie szkodzi na wielu plaszczyznach oraz na dodatek nie potrafia poprawnie komunikowac sie we wlasnym jezyku. totalna porazka mowiac krotko.

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#18907.08.2017, 16:47

Tomku,ciekawa jestem jak"tepisz"?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#19007.08.2017, 16:49

Jego tepienie polega na wklejkach z demotywatorow lub gazety wybiorczej I jak ktos sie z tym nie zgadza to faszysta ....;)

woskowa
4 406
woskowa 4 406
#19107.08.2017, 16:50

Dzieki pozyczona,bede uwazac.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#19307.08.2017, 19:42

O co chodzi z tym ogloszeniem Infidel....?

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#19407.08.2017, 20:28

a sorki nie w tym watku wkleilem...mialo byc w tym o walizce z tesco...:P

Dobrodziej
332
#19507.08.2017, 20:53

pozyczona dawno temu poznała :D

starykon
2 490
starykon 2 490
#19608.08.2017, 09:20

Czy już ktoś zdążył przeczytać coś autorstwa tej Pani? Proszę o ewentualne rekomendacje.

Przyznam, że tytuł jest trochę "hasłowy". Bycie w coś "zamotanym" kojarzy się pejoratywnie. A dalej słowo "polskość", które wiele osób otacza czymś w rodzaju kultu.

Ktoś pięknie zauważył, że to co się deklaruje na forum emito może nie mieć wiele wspólnego z tym, co się uczyni w określonej, być może ekstremalnej sytuacji.

Żeby określić stopień "zamotania" należałoby najpierw twardo zdefiniować "polskość", bo jak widać powyżej kojarzy się to różnie. Mi osobiście kojarzy się dobrze. Jestem zadowolony z bycia Polakiem i z tego że mieszkam właśnie w Polsce. Niemniej jednak przypuszczam, że gdybym urodził się powiedzmy, jako Niemiec, mógłbym być zadowolony z zamotania w niemieckość. W każdem kraju żyjo różne ludzie, ale ich suma równoważy sumy z innych krajów. A na codzień mam sąsiadów, z którymi wolę nie gadać o polityce, a raczej np. jak zrobił tak przepyszny bimber, który trafia do nosa w postaci bukietu owocowo -ziołowego, jawi się w gębie jak łagodny nektar o zdecydowanym bardzo przyjemnym smaku, żarem w piersi podkreśla moc, szumi w głowie wyłuszczając przede wszystkim uczucia radości i miłości, a rano (tak, już rano) budzi smutek że nie zostało więcej na następną okazję. (no i raczej antypaństwowo, czyli bardzo po polsku przypomina o braku akcyzy ;)

GergE
63 444
GergE 63 444
#19708.08.2017, 09:43

W każdem kraju żyjo różne ludzie, ale ich suma równoważy sumy z innych krajów.

:D

starykon
2 490
starykon 2 490
#19808.08.2017, 10:19

hmm... myślisz, że używając takiej pseudogwary staję się mniej wiarygodny?

GergE
63 444
GergE 63 444
#19908.08.2017, 10:32

i bez tego twoja wiarygodnosc buja sie kolo zera

wleilem to zdanie, bo nie ma ono sensu, bledy jezykowe tylko to podkreslaja

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#20008.08.2017, 16:27

i dwie setunie:)

GergE
63 444
GergE 63 444
#20108.08.2017, 16:33

i zagrycha

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#20208.08.2017, 16:40

Lorneta z meduza....;)

jmariusz3
Glasgow
17 551
#20308.08.2017, 20:31

...#101 To taka moze troche metafora, chlopy pojechaly na front walczyc z najezdzca, zostal kark, Seba i on bedzie walczyl za swoja rodzine, za Twoja i za koszulke z husaria...

I to ma byc ten wzor obroncy kraju? Chlopy na front, a dekownik Seba na tylach zony obrabia tych co na froncie. I ty ich pozyczona stawiasz jako wzor?

A idz ty mi :/

Infidel
10 872
Infidel 10 872
#20408.08.2017, 21:20

Mialem dzisiaj zamiar przeczytac ten wywiad ale nie dalem rady. Moze jutro.

starykon
2 490
starykon 2 490
#20508.08.2017, 23:04

No co Ty infidel Nikt nie czytał i nie ma zamiaru Pogadać se chcieli

starykon
2 490
starykon 2 490
#20608.08.2017, 23:06

"...i dwie setunie" lubisz golnąć kijevna?

kijevna
16 172
kijevna 16 172
#20708.08.2017, 23:43

Czytałam wywiad, książkę przeczytam też jak mi wpadnie w ręce, pijam juz tylko to co mi smakuje, wódka do tej kategorii nigdy nie należała. Jeszcze masz jakies problemy?