Do góry

Studia w Wielkiej Brytanii: jak zacząć

Jesteś jedną z osób, która kilka miesięcy temu wypełniła podanie na studia w Wielkiej Brytanii? Zapewne po przekazaniu wyników matury oczekujesz na akceptację uniwersytetów lub kilka z nich już zaakceptowało twoją kandydaturę, a ty nadal wahasz się nad wyborem „tego jedynego”. Teraz właśnie jest czas na kolejny krok.

Pamiętam ile pytań i wątpliwości chodziło mi po głowie, kiedy sama dwa lata temu dokonywałam wyboru uniwersytetu. Dzisiaj jestem studentką trzeciego roku Inżynierii lądowej na Uniwersytecie Edynburskim. Chciałabym ci udzielić kilku drobnych wskazówek, które pomogą w przygotowaniu się do studiów w Wielkiej Brytanii. Są to porady dotyczące bardziej codziennego życia, niż szczegółowe wskazówki, jak poradzić sobie z uniwersytecką biurokracją – tu każda uczelnia się od siebie różni.

Po pierwsze – nie panikuj

Na przyszłego studenta presja wywierana jest przez wiele osób i czynników. Twoi najbliżsi chcieliby jak najszybciej znać twoje plany. System rekrutacyjny zasypuje cię mailami. Najgorszym następnym krokiem jest wpadnięcie w panikę.

Zarówno brytyjski system rekrutacyjny (UCAS - organizacja, która prowadzi procesy rekrutacyjne na studia w Wielkiej Brytanii) jak i system rejestracji na uczelnię zawsze automatycznie wysyłają wszystkim kilka maili przypominających o formalnościach, jakie dalej są przed tobą, a także o wynikach rekrutacji. Jeśli przeoczysz maila, albo system zlokalizuje błąd, zostaniesz o tym poinformowany. Zarówno podczas procesu rekrutacji, jak i na studiach, twój mail to kompletne i najbardziej wiarygodne źródło informacji – sprawdzaj go więc regularnie i nie martw się na zapas.

Jaką uczelnię wybrać?

Kryteria wyboru uczelni są indywidualne. Na pewno uważnie sprawdziłeś już opinie i rankingi i wiesz, dlaczego podanie złożyłeś na taką a nie inną uczelnię. Więcej informacji i rankingów znajdziesz tutaj: www.universitiesuk.ac.uk. Być może teraz właśnie zaczynasz interesować się, jak wygląda życie w mieście, gdzie mieści się uczelnia. Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

  • Koszty związane z życiem w danym mieście

Aby uzyskać poglądową kwotę zsumuj ceny, np. wynajmu pokoju/akademika, biletu miesięcznego, abonamentu telefonicznego. Weź pod uwagę, że ceny żywności w Wielkiej Brytanii są wyższe niż w Polsce, dlatego studenci masowo robią zakupy w dyskontach typu Lidl lub Aldi. Informacje o cenie najmu i innych kosztach bez trudu znajdziesz w internecie – niestety nie zawsze jest ona zawarta bezpośrednio w informatorach na stronach internetu.

  • Częstotliwość połączeń z twoim rodzinnym miastem

Sprawdź jakie linie lotnicze operują na terenie miasta, gdzie znajduje się twoja uczelnia, i jak często zapewniają połączenia z twoją rodzinną miejscowością. Czas podróży nie powinien być kluczowy podczas wyboru uniwersytetu. Natomiast należy wziąć pod uwagę, że będziesz latać na tej trasie kilka razy w roku i dobrze wiedzieć, jak będzie wyglądać twoja podróż.

Praca a studia – czy mogę to pogodzić?

Pogodzenie obowiązków związanych z pracą i studiami wymaga zarówno dobrych umiejętności organizacyjnych, jak i zdrowego rozsądku. Organizacji, bo plan zajęć uniwersyteckich nie jest tak regularny jak w szkole średniej i musisz regularnie pamiętać, aby poinformować pracodawcę o twojej dostępności w danym tygodniu. Zdrowy rozsądek pomoże ci w znalezieniu złotego środka między opuszczaniem zajęć, aby móc pracować, a rezygnowaniem z pracy na rzecz uniwersytetu.

Z moich obserwacji wynika, że osoby, które pracują i studiują, osiągają lepsze wyniki niż studenci, którzy postanowili skoncentrować się wyłącznie na nauce. Nie wynika to ze zdolności indywidualnych, ale z reguły, że im więcej masz wolnego czasu, tym mniej produktywnie go wykorzystujesz.

Jeśli chciałbyś dorobić, to idealnym rozwiązaniem dla osoby uczącej się jest praca na pół etatu w elastycznych godzinach. Oferty pracy znajdziesz na takich stronach jak Gumtree, Indeed czy Emito.net. Może podczas takiego rozeznania uda ci się znaleźć coś dla siebie.

Jedną z informacji, która zaskoczyła mnie dopiero po przyjeździe do UK był fakt, że stawka godzinowa jest uzależniona nie tylko od rodzaju wykonywanej pracy i doświadczenia, ale także od wieku. Szczegóły znajdziesz na stronie: www.gov.uk/the-minimum-wage. Nie musisz się martwić, że będziesz skazany na stawkę przypisaną do swojego przedziału wiekowego. W wielu firmach najniższa proponowana stawka to „living wage” czyli w 2018 roku 7.83 funta za godzinę pracy. W zależności od kosztów życia w danym mieście, stawka może być dużo wyższa.

Mieszkanie podczas studiów

Podczas pierwszego roku studiów można wybrać kilka opcji zakwaterowania:

  • Pokój w akademiku przydzielonym przez uczelnię

Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Formalności związane z aplikacją o miejsce można wykonać w całości przez stronę uniwersytetu. Często pokoje są jednoosobowe i z łazienką, a kuchnia jest dzielona z 4 innymi osobami. Budynki są nowoczesne i najczęściej położone blisko kampusów uczelni. Wielu moich znajomych wybrało to rozwiązanie. Większość z nich chwaliła dobre warunki i wyżywienie wliczone w cenę w niektórych akademikach. Minusem jest wysoka cena (w niektórych miastach porównywalna do wynajmu małego mieszkania) i związanie kontaktem przez cały semestr. Niewątpliwie jest to dobre rozwiązanie dla studentów pierwszego roku, którym i tak na dzień dobry może być trudno odnaleźć się w nowym kraju, bez wyzwania, jakim jest szukanie prywatnego mieszkania na własną rękę w obcym systemie.

  • Pokój w prywatnym mieszkaniu

Jeśli nie udało ci się dostać miejsca w akademiku, możesz wynająć pokój w prywatnym mieszkaniu. Warto wcześniej zobaczyć pokój i poznać współlokatorów. W miastach, gdzie trudno o mieszkanie, jak Londyn czy Edynburg, trzeba mentalnie przygotować się na przechodzenie prawdziwych „castingów” o pokój.

Po znalezieniu idealnego mieszkania, nie zapomnij o podpisaniu umowy najmu. Nawet jeśli wynajmujesz tylko pokój a nie całe mieszkanie, powinieneś podpisać umowę i być zarejestrowany w urzędzie miasta (Councilu). Takie zabezpieczenie da ci zarówno spokój ducha jak i tzw. “potwierdzenie adresu”, które w UK jest bardzo ważne i pomoże ci np. przy zakładaniu konta w banku. Warto poszukać mieszkania z innymi studentami, wtedy będziecie zwolnieni z obowiązku płacenia podatku miejskiego, tzw. Council Tax, który płacą lokatorzy, a nie właściciele mieszkań, za korzystanie z usług komunalnych (woda, gaz, wywóz śmieci).

  • Wynajem mieszkania

To najbardziej kosztowna opcja. W Wielkiej Brytanii możesz wynająć mieszkanie zarówno od osoby prywatnej jak i od agencji. Najczęściej „landlordowie” – właściciele mieszkań – będą prosić cię o referencje. Teoretycznie dostarcza je uczelnia, w praktyce np. w Edynburgu dowiedziałam się, że nie dostanę ich jako studentka pierwszego roku. Z tym rozwiązaniem wiąże się jeszcze jedna komplikacja – jeśli dotychczas nie pracowałeś jeszcze nigdy w Wielkiej Brytanii, będziesz potrzebował żyranta (tzw. „Guarantora”) czyli osoby mieszkającej na Wyspach, która za ciebie zaświadczy, a w razie kiedy nie będziesz płacił czynszu, pokryje twoje długi. Wynajem mieszkania to dobre wyjście na kolejnych latach studiów, kiedy będziesz zarabiał i na przykład poznasz ludzi, którzy będą chcieli wynająć je z tobą, aby podzielić koszty.

Opłaty za studia

Jak już niewątpliwie wiesz, studia w Anglii są płatne, a w Szkocji dla studentów pierwszego stopnia podlegają pełnej refundacji. W obydwu krajach można starać się o refundacje, zapomogi lub kredyty na studia. Warto zainteresować się tym jak najwcześniej. Istnieje mała szansa, że twoje podanie o pomoc zostanie odrzucone. Pamiętaj, że podanie składasz tylko na dany rok akademicki, a nie na cały okres studiów. Będziesz musiał złożyć aplikację przed każdym początkiem roku. Poniżej znajdziesz szczegóły: www.gov.uk/student-finance.

Studia a Brexit

Jeśli zaczynasz studia w UK w tym roku akademickim (lub w roku 2019/2020), sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii nie powinna wpłynąć na twoje prawa jako studenta. Jest to potwierdzone przez deklarację brytyjskiego ministra edukacji, a nie osoby zaangażowane w prowadzenie negocjacji z Unią, więc nawet jeśli negocjacje będą bezowocne, nie powinno to wpłynąć na twoją sytuację. Oznacza to także, że dalej będziesz mieć prawo pracować jako student.

Kilka słów o studiach

Struktura pierwszego semestru studiów na większości kierunków przygotowuje cię na kolejne lata studiów. Wykładowcy i wychowawcy wprowadzą cię w rytm studiów, wykładów i ćwiczeń. Na spotkaniach organizacyjnych poznasz swojego „Personal Tutora”, opiekuna, który jest najczęściej wykładowcą na twoim kierunku. Jego dane kontaktowe będą w twoim uniwersyteckim systemie internetowym. Możesz się z nim kontaktować w każdej sprawie, w której potrzebujesz pomocy, np. problemy w akademiku, trudności w nauce, inne sprawy organizacyjne.


Zaciekawił Cię mój tekst i chciałbyś abym odpowiedziała na Twoje pytania dotyczące studiów w Wielkiej Brytanii? Jestem studentką trzeciego roku Inżynierii lądowej na Uniwersytecie Edynburskim i pracuję w Emito.net. Chętnie odpowiem na Twoje pytania. Napisz do mnie na adres [email protected].

Komentarze 10

Profil nieaktywny
izabelinda35
#124.07.2018, 19:49

Studia w Wielkiej Brytanii to zarówno inwestycja w rozwój kapitału intelektualnego, jak i praktyczne przygotowanie do przyszłej kariery. Nie bez powodu brytyjski system edukacji wyższej jest uważany za drugi najlepszy na świecie (zaraz po USA). Dla "niechcących dorastać" idealne są uczelnie Polskie, na większości studenta prowadzi się za rączkę, a on może sobie kolejne 3-5 jeździć do mamusi po słoiczki.

Harpagon
828
Harpagon 828
#224.07.2018, 22:16

Do tego w Polsce pakują ci same suche fakty bez zadnej praktyki. Na moim kierunku mialem wykłady z etyki prowadzone przez księdza i łacinę. Po 5 latach nadal nie moge zrozumieć po cholerę mi to bylo????

selma_selma
16 456
selma_selma 16 456
#324.07.2018, 22:33

Cos w tym jest, chociaz praktyki mialam i u nas i tutaj na studiach.. Ale przydarzyly mi sie przedmioty w pl o ktorych istnieniu pojecia nie mialam:))) wprawdzie nie ciagnely sie przez 5 lat tylko semestr lub 2 na xaliczenie ale do dzisiaj nie wiem co to w ogole mialo byc i po co:) chyba etaty zasilali:).... Pewnie duzo tez zalezy od kierunku

Xorso
553
Xorso 553
#425.07.2018, 21:06

Czego można się nauczyć na wyższej uczelni a czego nie można nauczyć się samemu z dzisiejszym łatwym dostępem do materiałów?

Harpagon
828
Harpagon 828
#525.07.2018, 21:39

Wlasnie o to chodzi, ze w Polsce istnieje glupia mentalność ze papier ponad doświadczenie. Co z tego ze masz wiedzę jak pracodawca na intervoew zapyta cie a jaka pan szkole skończył? Ty powiesz żadna, drukowałem sie sam — pracodawca odpowie aha dziękujemy zatem. W UK jest z tym inaczej tu liczy sie wiedza potem szkola. Ok sa wyjątki, sa zawody gdzie musisz miec dyplom, skończony kierunek...

Harpagon
828
Harpagon 828
#625.07.2018, 21:42

Sorry za literówki, pisalem szybko na smartfonie....

Xorso
553
Xorso 553
#725.07.2018, 21:54

Rozumiem potwierdzone dyplomem kwalifikacje medyczne czy związane z architekturą, ale zastanawiam się po co dyplom z social sciences, humanities bądź business studies?

Harpagon
828
Harpagon 828
#825.07.2018, 22:19

Tez nie wiem :) ale wytłumacz mi lepsza historie, ktora mozna zobaczyc w co drugim ogłoszeniu w Polsce. Tak z ciekawosci zaglądałem kiedys na operatora wózka widłowego a tam wymagania: wykształcenie średnie lub wyższe, znajomość języka angielskiego lub niemieckiego miłe widziana znajomość obsługi pakietu MS Office. I j sie pytam po jakiego grzyba? :)

Xorso
553
Xorso 553
#925.07.2018, 23:04

Nie mogę wytłumaczyć ponieważ doświadczenie na rynku pracy w Polsce mam znikome :)

Wymaganie wyższego wykształcenia przy podaniu o pracę może wynikać na przykład z ignorancji pracodawców czy osób odpowiedzialnych za rekrutację lub odfiltrowania osób z niskim ilorazem inteligencji. Myślę, że świadczy to o dewaluacji wykształcenia.

Przykład wymagań, które podałeś, może mieć uzasadnienie w przypadku gdy obowiązki operatora obejmują w małym stopniu wstukanie jakichś danych do Excela z niemieckojęzycznych dokumentów przyjęcia towaru, ale tak, jest to troszkę 'naciągane' :)

CSCCambridge
1
#1029.10.2019, 13:32

Witam,

Zapraszam po wiecej informacji o kursach przygotowawczych na Uniwersytety w UK i na swiecie.

Pomagamy w aplikacji i doradzamy w najlepszym wyborze kierunkow i opcji programu.

Pozdrawiam!