Do góry

sprowadzenie auta do Polski

Temat zamknięty
15.06.2014, 15:23

witam zastanawiam sie nad kupnem auta w uk i sprowadzeniem do polski. auto o pojemnosci 1.9 tdi 130km, jakas skoda. dowiedzialem sie ze mot i tax auto musi miec aby moc przejechac nim przez wlk brytanie i musze wykupic ubezpieczenie. tylko myslalem nad jednodniowym, ale czytalem ze niegdzie dopiero od 21 daja itp. urodzilem sie 1995 listopad, prawo jazdy mam od 20 grudzien 2013 i nie wiem jakie bedzie najkorzystniejsze?

jakie oplaty przy sprowadzeniu trzeba pokryc? chcac zarejestrowac auto po przekladce
koszt ubezpieczenia jednodniowego?
jakies cenne uwagi doswiadczonych osob?

Profil nieaktywny
Beton_Gawel
#115.06.2014, 17:16

koszt ubezpieczenia jednodniowego------google ci powie
jakie oplaty przy sprowadzeniu trzeba pokryc------- tez google powiedzialo
https://www.gov.uk/taking-vehicles-....

Tak więc po kolei:

1. Należy zakupić auto z kierownicą po prawej stronie. Taki samochod można znaleźć zależnie od preferencji albo w Polsce albo w Wielkiej Brytanii. Warto zapoznać sie z tym tematem jeżeli chcemy zaczerpnąć informacji gdzie szukać takiego samochodu.

2a. Jeżeli auto kupowane było/będzie w UK to mamy dwie opcje. Pierwszą z nich jest wypełnienie części angielskiego dowodu rejestracyjnego (zwanego logbookiem lub V5C) dotyczącej danych nabywcy, następnie część ta z Twoimi danymi sprzedający lub kupujący (zależy jak się dogadacie) wysyła do DVLA (urząd który zajmuje się wszystkimi aspektami rejestracji samochodów w UK) po czym urząd ten wysyla na podany adres nowy dowod rejestracyjny auta. Jeżeli podajemy adres angielski to proces ten trwa około 2-3 tygodni, a jeżeli chcemy żeby dowód przysłali nam do PL to okres ten wydłuża się przynajmniej dwukrotnie. Zdecydowanie nie polecam wysyłki V5C do Polski bo list może się zgubić gdyż wysyłany jest jako zwykły list bez potwierdzenia odbioru.
Drugą opcją jest poproszenie sprzedawcy o dowód rejestracyjny (w 99% nie będzie robił problemów jeżeli wytłumaczycie że zabieracie auto do PL), którego nie musicie w takim przypadku wypisywać i wysyłać do DVLA.
W przypadku gdy zabieracie V5C z danymi sprzedawcy do Polski należy również spisać dwujezyczną umowę kupna sprzedaży która później będzie nam potrzebna w Polsce do zarejestrowania auta z logbookiem z danymi osoby od której kupiliśmy samochód. Umowę tą można znaleźć tutaj.

2b. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup auta w Polsce to jedyną opcją jest zakup auta z logbookiem (V5C), który wyglada tak oraz potrzebować będziemy umowy kupna-sprzedazy pomiędzy Tobą a właścicielem auta. Jezeli wlaścicielem auta jest Polak to wystarczy umowa po polsku, natomiast jeżeli włascicielem jest Anglik to potrzebować będziemy umowy dwujęzycznej.

3. Przyprowadzając auto do Polski należy wyrejestrować je w UK. Jest to procedura niezmiernie prosta która polega na wpisaniu daty, podpisaniu oraz wysłaniu sekcji numer 11 (fioletowy pasek) z logbooka na adres podany na odwrocie tejże kartki.
Jeżeli kupiliśmy auto w Anglii i rejestrujemy je na siebie w UK to my jesteśmy odpowiedzialni o poinformowaniu władz DVLA o wyeksportowaniu auta jako że samochód jest zarejestrowany na nasze nazwisko. Jeżeli natomiast kupiliśmy auto od Anglika z kompletem dokumentów (bez rejestrowania na siebie w UK) to wtedy jest to jego interes żeby wysłać informacje o eksporcie. Tak samo sytuacja wygląda gdy kupujemy auto w Polsce, leży to w gestii sprzedającego żeby poinformować o wywozie auta poza granice UK.

4a. Jeżeli chcemy wracać autem z UK na kołach do Polski to musimy się upewnić, że pojazd posiada ważny przegląd techniczny (w UK nazywa się on "MOT" - zielona kartka formatu A4), jest ubezpieczony oraz posiada opłacony TAX.
Odnośnie ubezpieczenia to w Anglii obowiązuje prawo, że ubezpiecza się kierowcę a nie samochód czyli jest to system odwrotny do tego jaki panuje w Polsce.
Mając ubezpieczenie na siebie nie możemy dać prowadzić auta nikomu innemu gdyż ubezpieczenie jest nieprzechodnie i w razie wypadku podczas gdy pojazd prowadzi inna osoba niż widnieje w ubezpieczeniu to polisa ta będzie nieważna.
Najprostszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia na sam czas podróży. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
Odnośnie taxu to jest to podatek drogowy, który w Polsce oraz innych krajach europejskich wliczony jest w cenę paliwa które tankujemy na stacjach benzynowych. W Anglii podatek drogowy wykupuje się na poczcie lub innym urzędzie państwowym na okres 6-ciu lub 12-stu miesięcy i kosztuje on około 100 funtów na rok. Podatek ten (TAX) niezbędny jest do poruszania się po angielskich drogach, bez tego podatku łamaniem prawa jest nawet trzymanie auta na parkingu pod domem.
Po przekroczeniu granicy Wielkiej Brytanii podatek ten nie obowiązuje ale jak wiadomo do granicy trzeba jakoś dojechać (można np. przewieźć na lawecie i wtedy jako że auto bezpośrednio nie dotyka dróg angielskich to nie musi mieć opłaconego taxu). Dodatkowym aspektem jest również to, że niektóre ubezpieczalnie wymagają taxu (nawet do poruszania się po Europie) pod rygorem unieważnienia polisy.

4b. Jeżeli kupiliśmy auto w Polsce to problem przyprowadzenia auta do naszego kraju mamy rozwiązany. Problemem może być przemieszczanie się takim autem po naszych drogach gdyż polskie ubezpieczalnie niechętnie ubezpieczają samochody z kierownicą po prawej stronie. Co prawda czasami uda się znaleźć ubezpieczyciela, który chętnie przyjmie pieniądze za ubezpieczenie anglika ale w takich sytuacjach należy dokładnie czytać umowę zawarcia takiego ubezpieczenia.
Mimo wszystko nie polecam poruszania się samochodem z kierownicą po prawej stronie auta, lepiej poczekać te kilka tygodni na przerobienie i zarejestrowanie swoich czterech kółek.

5. Mając auto już w Polsce trzeba znaleźć odpowiedni warsztat w którym dokonamy przekładki. Tutaj z pomocą przychodzi nasze forum na którym można znaleźć bardzo wiele informacji (zarówno pozytywnych jak i negatywnych) na temat warsztatów wykonujacych takie usługi.
Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego zakładu któremu zlecimy przekładkę swojego auta i nie radziłbym ograniczać się do poszukiwań we własnym mieście lub województwie. Czasem warto przejechać te pare kilometrów więcej żeby potem nie żalowac po odbiorze auta, gdy może się okazać, że połowa rzeczy albo nie działa, albo co jeszcze gorsze, gdy auto jest przerobione w sposób nieprofesjonalny powodując zagrożenie na drodze dla siebie oraz innych użytkowników dróg.

6. Jeżeli warsztat który wykonywał przekładkę nie zapewnia przeglądu zerowego to po odebraniu naszego auta pierwszym miejscem gdzie należałoby się udać powinna być stacja diagnostyczna gdzie należy dokonać pierwszego przeglądu. Czasami lepiej jest nie mówic że auto jest po przekładce bo z doswiadczenia wiem, że gdy diagnosta dowie się o tym to zacznie panikować i wymyślać homologacje, rozporządzenia czy certyfikaty producenta których tak naprawdę nie ma prawa wymagać ale że polskie prawo jest bardzo dziurawe to diagności wolą się zabezpieczyć bezpodstawnie wymagając najróżniejszych dokumentów.

7. Gdy auto przejdzie przegląd to zaczynamy wędrowke po urzędach.
Na pierwszy ogień idzie Urząd Celny i podatek akcyzowy (akcyza).
Na opłacenie akcyzy mamy 30 dni od dnia zadeklarowania sprowadzenia auta do Polski. Na zadeklarowanie sprowadzenia auta mamy 14 dni od dnia przekroczenia granicy RP czyli sumując czas na zadeklarowanie sprowadzenia auta i opłacenie akcyzy mamy 44 dni na zaplacenie podatku akcyzowego. Trzeba pamietać, że najpierw trzeba uiścić opłatę za akcyze a dopiero potem zarejestrować auto - nie odwrotnie.
Do ustalenia wysokości akcyzy obowiązują dwie stawki - 3,1 % dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3 oraz 18,6 % dla samochodów o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.
Jeżeli posiadamy umowę kupna/sprzedaży auta to akcyzę oblicza się z kwoty podanej na tej umowie ale UWAGA, jeżeli kwota podana na umowie odbiega o ponad 30% od kwoty jaką urzędnicy mają podaną w eurotaxie (katalog ze średnią ceną samochodów) to wtedy zapłacimy akcyzę od kwoty jaką poda nam urzędnik.
Więcej informacji na temat akcyzy znajdziecie w tym wątku.

8. Nastepnym krokiem jest udanie się do Urzędu Skarbowego w celu zwolnienia z podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa. Wypełniamy formularz VAT-24 i czekamy około tygodnia na dokument potwierdzający.

9. Teraz ze wszystkimi dokumentami jakie posiadamy udajemy się do Urzędu Komunikacji gdzie musimy uiścić opłatę ekologiczna (500zł), oplatę na rzecz miasta (170zł) oraz za wydanie nowych tablic rejestracyjnych (270zł). Do złożenia papierów potrzebne nam będzie jeszcze OC auta bo inaczej urzędnik może nie przyjąć od nas papierów (chociaż w 99% każą pokazać ubezpieczenie dopiero przy odbiorze dowodu rejestracyjnego).
Z chudszym portfelem, tablicami i dowodem tymczasowym możemy udać się naszego przerobionego auta w celu jazdy w pełni legalnie zarejestrowanym samochodem.

Profil nieaktywny
Beton_Gawel
#215.06.2014, 17:19

niestety tuskowi trzeba placic...........

reszte znajdziesz w google

#315.06.2014, 19:00

Dzieki wielkie. same konkretne informacje o to mi chodzilo. co do oplat to widze ze nie musze na google szukac tylko jest tutaj w tym artykule.

Tylko mam problem z tym ubezpieczeniem, nie moge znależć konkretnej informacji ile moze to kosztowac? Majac na uwadze moja date urodzenia czyli 1995 - 11 - 25, bo to istotne. moze ktos inny mi pomoze z tym ubezpieczeniem bede wdzieczny. wszedzie trzeba wypelnic aplikacje tak jak by juz o zamowic to ubezpieczenie. moze ktos jest obeznany w temacie? pozdrawiam

czyzyki2
377
czyzyki2 377
#415.06.2014, 19:26

pol-plan wpisz w google i zadzwon oni ci wszystko zalatwia.
TYLKO ZASTANOW SIE BO JEZDA ANGLIKIEM W POLSCE JEST NIEBEZPIECZNA CZASEM WARTO SIE ZASTANOWIC CZY WARTO NARAZAC ZYCIE SWOJE I INNYCH

Profil nieaktywny
nick_na_emito
#516.06.2014, 03:34

A dlaczego jest niebezpieczna? :-)

  • Strona
  • 1

Katalog firm