Do góry

BBC oskarża ambasadę RP o finansowanie skrajnej prawicy

25 czerwca BBC w swoim cyklicznym programie Newsnight zaprezentowało reportaż pod tytułem „Polish embassy funded far-right speakers”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy, że ambasada RP dofinansowała skrajnie prawicowych mówców.

Na poparcie tej tezy w programie pokazano dwa wydarzenia, które zdaniem twórców reportażu, miały zostać dofinansowane i promowane logo ambasady. Pierwsze to zorganizowany w lutym 2017 roku w podlondyńskim Slough, a upamiętniający Żołnierzy Wyklętych „Bieg Tropem Wilczym”. Miał w nim wziąć udział znany z antysemickich i antyislamskich wypowiedzi były ksiądz Jacek Międlar, ale ostatecznie nie został wpuszczony do UK. Drugie, to zorganizowane w listopadzie tego samego roku, także w Slough, spotkanie przedstawiane jako „targi książki”. Organizatorem tego ostatniego było ugrupowanie Polska Niepodległa.

Jednak, jak zauważają autorki materiału BBC – Nawal al-Maghafi i Maya Rostowska, niektórzy mówcy „nie byli zainteresowani rozmową o dziełach polskiej literatury”.

Spotkanie w Slough

Na spotkanie w Slough zaproszono prawicowych dziennikarzy i pisarzy, m.in. Witolda Gadowskiego, Wojciecha Sumlińskiego, Leszka Żebrowskiego, Rafała Ziemkiewicza oraz Kajetana Rajskiego. Ten ostatni dał się poznać m.in. z tego, że uczestniczki marszów organizowanych przeciw zakazowi aborcji w Polsce nazwał „kur***i”, za co jednak później przeprosił. Uczestnicy spotkania w Slough mówili za to o Europie jako „siedlisku białego człowieka” i „walce o przetrwanie”. 

Moderatorem spotkania dofinansowanego przez ambasadę RP był prawicowy dziennikarz Marcin Rola. Reporterka BBC Nawal Al-maghafi, która sama ma pochodzenie brytyjsko-jemeńskie, poprosiła go, aby wyjaśnił, dlaczego w jego wypowiedziach pojawia się mowa nienawiści. Jako dowodów użyła jego własnych programów, pokazując mu je na laptopie. Dziennikarz z Polski mówił w nich między innymi: „muzułmanie to gwałciciele”, „muzułmanie to pedofile” „imigranci to najeźdźcy”, “koran zezwala na gwałcenie dzieci”, „W islamie pedofilia to chleb powszedni”, „Islam to nie religia i każde dziecko to chyba wie”, „Te wszystkie małżeństwa, sprzedawanie kobiet za kozę, za świnię…”. Rola zbył prośbę stwierdzeniem, że to wypowiedzi „wycięte z kontekstu”. Dodał też, że „nie wrzuca wszystkich do jednego wora” i „nie twierdzi, że wszyscy muzułmanie to pedofile”.

– Nie ma mowy, że nawołujemy do nienawiści. Jeśli już, to nawołujemy do debaty – tłumaczył brytyjskiej dziennikarce medarator spotkania dofinansowanego przez ambasadę.

Ambasada „nie popiera”

Twórcy reportażu BBC przed jego emisją skontaktowali się z ambasadą RP w Londynie. Na pytanie o finansowanie wydarzeń takich jak „targi książki” w Slough, dostali odpowiedź, że środki są przyznane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Po wyemitowaniu przez BBC reportażu, ambasada wydała oświadczenie, w którym między innymi czytamy:

W związku z emisją programu BBC „Newsnight” o „grupach skrajnie prawicowych” Ambasada RP w Londynie informuje, że nie popiera jakiejkolwiek skrajnej retoryki czy to antymuzułmańskiej czy to antyimigracyjnej.

Informuje także, że „Targi Książki w Slough” otrzymały dofinansowanie w wysokości 1019,39 funtów z funduszy polonijnych MSZ w ramach współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Ambasada podkreśla, że wydarzenie to „jest jednym z wielu przedsięwzięć polonijnych w Wielkiej Brytanii, które Ambasada wspiera, używając funduszy polonijnych”.

Dofinansowanie było udzielone w dobrej wierze dla przedsięwzięcia polonijnego, które miało wspierać czytelnictwo w języku polskim oraz promować polską historię wśród Polonii, organizowanego przez kręgi konserwatywne i prawicowe, a nie, jak sugeruje program BBC, ekstremistyczne. Ambasada nie jest jednak w stanie śledzić, kontrolować ani odpowiadać za wszystkie wypowiedzi gości zaproszonych przez organizatorów polonijnych. (…)

W przesłanym mailu zaznacza się, że jeśli istnieją poważne wątpliwości co do charakteru wydarzenia, to ambasada ich nie wspiera.

(…) Bieg Tropem Wilczym jest popularnym w Polsce wydarzeniem upamiętniającym podziemną działalność antykomunistyczną po II wojnie światowej. Odbywa się on pod patronatem Prezydenta RP i Ambasada nie widziała powodów, aby nie wesprzeć pierwotnie tego typu wydarzenia w Slough (luty 2017 r.).

Jednak gdy placówka uzyskała informację, że Jacek Międlar planuje wziąć w nim udział, to natychmiast wycofała patronat i wsparcie finansowe. Niestety w między czasie organizatorzy wydarzenia zdążyli wykorzystać logo Ambasady na materiałach promocyjnych wydarzenia i było za późno, aby wycofać materiały te z obiegu. Placówka przekazała te wyjaśnienia programowi „Newsnight”, który niestety nie podał ich we wczorajszym materiale.

MSZ komentuje

„Kwota 1.019,39 GBP (słownie: jeden tysiąc dziewiętnaście funtów) jako wsparcie finansowe projektu promującego 10 polskich współczesnych polskich pisarzy i publicystów. Dla autorów reportażu to wsparcie skrajnej prawicy przez polski rząd” – skomentował na Twitterze Artur Lompart z biura prasowego MSZ.

W materiale BBC wystąpił również dr Michał Garapich, antropolog społeczny z University of Roehampton oraz współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, który od lat zajmuje się polską imigracją w Wielkiej Brytanii. Słysząc, że ambasada RP w Londynie zalicza Polskę Niepodległą do ugrupowań prawicowych i konserwatywnych, wybucha śmiechem.

To ugrupowanie nacjonalistyczne opierające swoją retorykę na islamofobii. MSZ i ambasada powinny o tym wiedzieć. Chyba, że im to nie przeszkadza

– komentuje polski naukowiec.

Komentarze 26

Infidel
12 106
Infidel 12 106
#127.06.2018, 08:40

Ahahaha, a rzad Brytyjski sprzedaje bron Saudyjczykom a ich amabasady sponsoruja ekstremistycznych "mowcow" ktorzy namawiaja do atakow na niewiernych i ci je przeprowadzaja.

Karuzela sp..a kreci sie dalej.

piotrek99
78 152
piotrek99 78 152
#227.06.2018, 09:53

Cale 1000 funtow dali? Sodoma i Gomoria panie...

Grube miliony ktore plyna z Arabii Saudyjskiej na wspieranie mullow nawolujacych do odbicia Europy z rak niewiernych to pikus przy tym...

mwi4176
401
mwi4176 401
#327.06.2018, 10:15

A gdyby zasponsorowali skrajna lewice to tez bylaby afera ?

Mac.B
513
Mac.B 513
#427.06.2018, 11:36

Mnie nie dziwi taka orientacja aktualnego skladu msz czy ambasady.

Stwarzanie sobie wroga, Polak musi miec wroga.

Ale tez problemu nie mozna minimalizowac.

Balans. Ale kto rzeczy widzi takimi jakie sa ???

Przesada z obu stron. Generalnie chodzi o to by napuscic jednych na drugich. Divide and rule w kolejnej odslonie.

Taka opinie slyszalem niedawno : "Najlepiej niech sie katole radykalni z ultra muslimami wytluka wreszcie, zrobi sie wiecej miejsca dla normalnych ludzi..."

Profil nieaktywny
Detektor
#527.06.2018, 12:46

Nie zliczę nawet, ile razy można było by oskarżyć BBC o rasizm, oglądając niektóre ich liche wypociny.

piotrek99
78 152
piotrek99 78 152
#727.06.2018, 12:58

wiec ta oburzona pani pochodzi z Jemenu? Hmm, oto jak traktuje sie kobiety w kraju jej pochodzenia:

Kobiety w Jemenie, jak w wielu krajach arabskich i muzułmańskich, muszą codziennie zmierzać się z dyskryminacją we wszystkich aspektach swego życia, zarówno w teorii prawnej, jak i w praktyce. Bez zgody męskiego opiekuna nie mogą wyjść za mąż, nie mają równych praw do dziedziczenia spadku, do rozwodu lub opieki nad dziećmi. Ich status prawny bardzo różni się od statusu mężczyzn. Co gorsza, nie są także w równym stopniu chronione. Doświadczają dyskryminacji w takich dziedzinach jak zatrudnienie, możliwości kredytowe i płace, w posiadaniu lub zarządzaniu przedsiębiorstwem, edukacji czy kwestii mieszkaniowej.

Mąż lub męski krewny może zabronić kobiecie opuszczania kraju, a władze ściśle egzekwują to prawo, szczególnie gdy kobiety wyjeżdżają z dziećmi.

Dyskryminacja kobiet w Jemenie przejawia się także w wysokim odsetku analfabetyzmu wśród kobiet, który przed wojną wynosił 52%, czy nikłego uczestnictwa w szkolnictwie wyższym, gdzie stanowiły jedynie 30,5% studentów całego kraju. W nowej konstytucji zawarto nawet zapis o dopuszczeniu minimum 30% kobiet do szkół wyższych, przyjęty na Krajowej Konferencji Dialogu.

Społeczna dyskryminacja wolności kobiet stanowi poważne utrudnienie, ograniczające także przemieszczanie się. Nie mogą one bowiem korzystać z pełnej swobody podróżowania. Obserwatorzy odnotowali, iż ograniczenia kobiet w tym zakresie zwiększają się w miejscowościach bardziej konserwatywnych, gdzie kontrola rządu jest słabsza lub w ogóle nieobecna, jak np. w Sadzie. Jeśli chodzi o podróże zagraniczne, to prawo wymaga od kobiety zgody męża lub krewnego na ubieganie się o paszport lub opuszczanie kraju. Mąż lub męski krewny może zabronić kobiecie opuszczania kraju, a władze ściśle egzekwują to prawo, szczególnie gdy kobiety wyjeżdżają z dziećmi.

Kolejny znaczący problem stanowi status prawny gwałtu. Choć uznaje się go za przestępstwo, prawo wyłącza z niego gwałt małżeński, jako że kobieta nie może odmówić stosunku seksualnego mężowi. Karą za gwałt jest pozbawienia wolności do 15 lat, jednakże maksymalny wymiar kary nie został nałożony. Nie ma też wiarygodnych danych statystycznych, dotyczących liczby gwałtów, a reperkusje społeczne i lęk przed odwetem wobec ofiar bardzo ograniczają samą chęć zgłoszenia przestępstwa. Aktywistki twierdzą, że fizyczne, emocjonalne i seksualne gwałty małżeńskie są powszechne. Większość ofiar nie zgłasza przestępstwa ze strachu przed przyniesieniem wstydu rodzinie, ściągnięciem na siebie odwetu lub pozwem pod zarzutem cudzołóstwa, jeśli sprawca nie jest oskarżony. Zgodnie z prawem, bez wyjaśnień oskarżonego, dowodem potwierdzającym wersję pokrzywdzonej są zeznania 4 męskich świadków. Prawo przewiduje ochronę kobiet przed przemocą w rodzinie, wyłączając oczywiście gwałt małżeński. Sądy w dużej mierze postrzegane są jako skorumpowane lub nieefektywne, dlatego sankcja karna za przemoc małżeńską jest rzadka.

Przemoc wobec kobiet i dzieci zazwyczaj uznaje się za sprawę rodzinną i dlatego jest częściej rozsądzana przez arbitraż plemienny niż zgłaszana policji, a następnie procedowana przez sądy powszechne. Niewiele jest też schronisk pomagających maltretowanym kobietom czy sprawnie działających infolinii, pod które mogą dzwonić.

Profil nieaktywny
Johny_Pollack
#827.06.2018, 15:47

PS Ogolnie do tych, haniebnych, poczynan ambasady najjasniejszej pasuje jak ulał pewna piosnka Radiohead..

Moim zdaniem " No surprises"...

Profil nieaktywny
izabelinda35
#927.06.2018, 18:51

A która strona monety jest prawdziwa? Na wszystkich można coś powiedzieć nieładnie. Jedni mówią że Arabowie to zboczki a inni mówią że Polacy to faszystowskie pomioty prawicy. Kto ma rację? Po trochu wszyscy. Poprostu mylne jest globalizowanie że wszyscy Arabowie tacy są i że wszyscy polacy tacy są. Inna żecz że nie wypada iść do czyjegoś kraju i tam japę drzeć jak powinno się robić. Jak angole lubią to jest to ich sprawa a nie jakiś łysoli z Polski.

Infidel
12 106
Infidel 12 106
#1027.06.2018, 18:59

Ja, ja naturlich.

Powiedz mi teraz ile ta ultra skrajna prawica dokonala zamachow...bo poza pierdzelieniem 3po3 to nic innego nie robia...

Profil nieaktywny
izabelinda35
#1127.06.2018, 19:09

Anders Breivik zamordował 77 osób, a rannych w jego zamachach zostało kolejne 319.

Infidel
12 106
Infidel 12 106
#1227.06.2018, 19:12

Tak, i byl czlonkiem skrajnej polskiej prawicy a jego babka nazywala sie Korzeniowska z domu.

Profil nieaktywny
izabelinda35
#1327.06.2018, 19:13

Niewątpliwie prawdą jest przy tym, że większość zamachów terrorystycznych na bliskim wschodzie jest organizowana przez muzułmanów… Bo większość populacji w tym rejonie to muzułmanie. Tyle, że ofiarami też są w większości albo inni muzułmanie, albo obce wojska. To potwornie utrudnia określenie, czy dany zamach był na tle religijnym, czy po prostu narodowościowym, separatystycznym, czy zwykłej, radosnej masakry nielubianych sąsiadów, do której równie zdolni są tez Chrześcijanie (patrz konflikt na Bałkanach i np. masakra w Srebrenicy) czy Buddyści. Patrząc na statystyki z innych rejonów świata – Europy, obydwu Ameryk czy Azji – należałoby uznać, że głównym motywem tych ataków również są przyczyny terytorialno-narodowe, nie religijne. Nie ma żadnych przekonujących dowódw na to by religijne aspekty był tutaj wyższe niż te narodowe.

Innymi słowy religia Islamu nie ma z tym decydującej roli

Infidel
12 106
Infidel 12 106
#1527.06.2018, 19:14

Placi ci ktos za takie kwiatki, czy przemyslenia wlasne?

piotrek99
78 152
piotrek99 78 152
#1627.06.2018, 19:30

Myslisz ze ktos by za to zaplacil?

bies
388
bies 388
#1727.06.2018, 20:02

tak to bardzo ciekawe bo ledwo dwa miesiace temu

jedyny "narod wybrany" zastrzelil kilkadziesiat osob w strefie gazy

i zapytajmy ByByCy czy maja cos przeciwko wizycie w UK

PM Israela Benjamina Netanyahu ???

a żyd z naglego odzysku niejaki Abramowicz tez nie ma juz zadnych problemow z pobytem na wyspach od kiedy pozbyl sie

swoich rosyjskich papierow

wjazdu na teren UK "nalezy zabronic" tym wszystkim polskim

"ekstremistom"

ale przeciez powracajace brytyjskie córy dżihadu z "wycieczek" na bliski wschod sa witane kwiatami a niewiele brakuje a i ordery z rak krolowej beda odbierac

wszystko jest w jak najlepszym porzadku w tym kraju

a kto uwaza inaczej ten swinia i prostak

ChaoticBiker
2 993
ChaoticBiker 2 993
#1828.06.2018, 08:18
Infidel
12 106
Infidel 12 106
#1928.06.2018, 08:44

Ale Panowie i Panie, drodzy rodacy, temat jest "polski radykalizm" vs Islamski Ekstremizm.

Infidel
12 106
Infidel 12 106
#2028.06.2018, 08:49

Poza tym w Ameryce jest 320mln ludzi, wiec statystycznie zginie tam wiecej osob niz w PL(UK pobilo rekord Amerykanski) to tak jak mowic statystycznie w wypadkach samolotowych ginie mniej osob niz w samochodowych...no ale samochodow jest wiecej...

ChaoticBiker
2 993
ChaoticBiker 2 993
#2128.06.2018, 08:59

to wszystko przez Trumpa.

On to nawet juz wyklal Harleya i Davidsona za to, ze w skutek wojny na taryfy przeniesli wiecej produkcji poza USA.

samochodów jest wiecej, ale do samochodu, ani nawet do autobusu nie zapakujesz 200 czy wiecej osób... Do tego pod wzgledem ilosci przebytych kilometrów i ilosci przewiezionych osób to jednak samoloty sa bardziej bezpieczne.

robert4543
678
#2228.06.2018, 10:08

BBC- British Brainwashing Channel. I co tu wiecej komentowac...

Infidel
12 106
Infidel 12 106
#2328.06.2018, 11:32

samochodów jest wiecej, ale do samochodu, ani nawet do autobusu nie zapakujesz 200 czy wiecej osób... Do tego pod wzgledem ilosci przebytych kilometrów i ilosci przewiezionych osób to jednak samoloty sa bardziej bezpieczne.

200 powiadasz?

starykon
2 781
starykon 2 781
#2428.06.2018, 15:23

Autobus pietrowy jako brytyjska spuscizna kolonialna?

Profil nieaktywny
MarekNowicki
#2530.06.2018, 22:20

Vincent Rostowski tolerowal miliardowe kradzieze VAT rozwalajac polski system VATowski to dlaczego Maya Rostowska ma byc gorsza. Ci ludzie po prostu nienawidza Polski i Polakow do tego stopnia ze gotowi sa na najbardziej prymitywne klamstwa aby tylko dokopac Polakom. Wystarczy posluchac 'wywiadu' Nawal z red. Rola aby przekonac sie ze to prymitywna manipulacja jaka mozemy obejrzec w kronikach filmowych z lat 40-50. Inna sprawa jest to czy red Rola mial prawo nazywac pedofilia poslubianie 12 lub 14 letnch dziewczynek pelnoletnim facetom w krajach muzulmanskich bo to przciez nie nasza sprawa jak tam traktuje sie kobiety. A swoja droga Nawal zamiast tropienia tych wrednych Polakow za pieniadze BBC powinna wiedziec ze muzulmanski i arabski Jemen nie zrobil nawet 1 % tego co polski rzad dla arabskich i muzulmanskich Syryjczykow.

Profil nieaktywny
MarekNowicki
#2630.06.2018, 22:21

Szkoda ze Emito nie broni polskiego punktu widzenia w tej oczywistej manupulacji tylko raczej przylacza sie do nagonki Rostowskiej.