Do góry

Brexit a sprawy rodzinne przed sądami w Polsce

Wraz z końcem okresu przejściowego, tj. 31 grudnia 2020r. w stosunku do Wielkiej Brytanii przestały obowiązywać rozporządzenia unijne, z których wynikały zasady dotyczące ustalania jurysdykcji, tj. sądu właściwego do orzekania w danej sprawie sądowej. Dobra wiadomość jest taka, że nadal można prowadzić wiele spraw przed sądami w Polsce, pomimo zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii. Jest to możliwe zarówno z uwagi na przepisy konwencji międzynarodowych, których stronami są Polska i Wielka Brytania oraz regulacji krajowych.

Rozwód w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że obywatel polski może uzyskać rozwód przed sądem w Polsce. Zgodnie z art. 1103 1 kodeksu postępowania cywilnego sąd polski może orzekać o rozwodzie, jeśli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi. Sąd w Polsce w wyroku rozwodowym reguluje również kwestie zw. z władzą rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron, kontaktami z dziećmi po rozwodzie oraz orzeka o wysokości alimentów. Osoba reprezentowana przez adwokata nie musi przylatywać do Polski na rozprawę. Dzięki złożeniu odpowiednich wniosków jej przesłuchanie może odbyć się on-line. W tym artykule dowiesz się „Jak wygląda rozprawa rozwodowa przed sądem w Polsce”.

Wyrok rozwodowy wydany przez sąd w Polsce będzie automatycznie uznawany w Wielkiej Brytanii, z uwagi na fakt, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania są stronami Konwencji haskiej z 1970r. o uznawaniu rozwodów i separacji. Również sprawy o podział majątku, który znajduje się w Polsce pomiędzy małżonkami, powinny toczyć się przed sądami polskimi.

Ochrona dzieci

Pomimo Brexitu, w przypadku uprowadzenia dziecka z Wielkiej Brytanii do Polski (tj. wyjazdu bez zgody jednego z rodziców) nadal istnieje możliwość wystąpienia do sądu w Polsce z wnioskiem o powrót uprowadzonego dziecka na podstawie Konwencji haskiej z 1980r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Z artykułu pt. „Co zrobić, kiedy rodzic porywa dziecko do Polski?” dowiesz się jakie działania możesz podjąć jeśli Twój partner/Twoja partnerka porwał/a dziecko do Polski.

Sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej po 1 stycznia 2021 r. są rozstrzygane zgodnie z postanowieniami Konwencji haskiej z 1996 r. o jurysdykcji, prawie właściwym, uznawaniu, wykonywaniu i współpracy w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej oraz środków ochrony dzieci. Zgodnie z jej postanowieniami sądem właściwym do rozstrzygania o władzy rodzicielskiej jest sąd miejsca zwykłego pobytu dziecka. Nadal jednak istnieje możliwość orzekania o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej przez sąd w Polsce w stosunku do polskiego dziecka mieszkającego w Wielkiej Brytanii w przypadku rozwodu.

Alimenty

Podobnie wygląda możliwość dochodzenia alimentów. Sprawy o alimenty powinny być prowadzone przez sąd zwykłego miejsca pobytu uprawnionego (czyli dziecka). Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii nadal mogą prowadzić przed sądami w Polsce sprawy o uchylenie alimentów (w sytuacji kiedy dorosłe dziecko mieszka w Polsce oraz powinno usamodzielnić się finansowo). Wielka Brytania jest stroną Konwencji haskiej z 2007 r. o międzynarodowym dochodzeniu alimentów na rzecz dzieci i innych członków rodziny, jednakże jej postanowienia odnoszą się do kwestii uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawie świadczeń alimentacyjnych.

Podsumowując, po Brexicie nadal istnieje możliwość prowadzenia wielu spraw rodzinnych przed sądami w Polsce. Żeby nie narazić się na ryzyko odrzucenia pozwu lub wniosku, warto przed wszczęciem postępowania skonsultować się z adwokatem w celu ustalenia czy sąd polski ma jurysdykcję w danej sprawie. Prowadzenie sprawy przed sądem w Polsce nie wymaga osobistego stawiennictwa na rozprawie, jeśli strona korzysta z pomocy adwokata.


O autorce

Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.

Komentarze