Do góry

Były wicepremier Jacek Rostowski kandyduje do PE z Londynu

Były wicepremier Jan Vincent Rostowski (na co dzień używa imienia Jacek) ogłosił na Twitterze, że będzie kandydatem proeuropejskiego ugrupowania Change UK w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znajdzie się na drugim miejscu listy tej partii w Londynie.

Jacek Rostowski ma podwójne obywatelstwo - polskie i brytyjskie. Pochodzi z rodziny polskich emigrantów. Jego ojciec współpracował z rządem emigracyjnym w Londynie. Rostowski już raz ubiegał się o miejsce w Parlamencie Europejskim z Bydgoszczy w 2014 r., ale nie udało mu się zdobyć mandatu.

Change UK - początkowo nazywana Grupą Niezależną - powstała w połowie lutego, gdy siedmioro deputowanych opozycyjnej Partii Pracy ogłosiło odejście z partii, oskarżając jej lidera Jeremy’ego Corbyna o brak jasnej polityki w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także tolerowanie antysemityzmu i ataków na polityków, którzy publicznie sprzeciwiali się jego decyzjom.

Wielka Brytania z powodu odroczenia Brexitu co najmniej do 31 października jest zobowiązana do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego.