Do góry

Festiwal Chopina w Londynie

Festiwal Chopina rozpocznie się 15 października o godz. 18.00 Koncertem Galowym w teatrze POSKu. Przed londyńską publicznością wystąpi wybitny pianista i laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Janusz Olejniczak oraz gitarzysta Adama Palma, który wykona kompozycje Chopina ze swojego albumu Adam Palma meets Chopin. Sopran Ewa Majcherczyk i baryton Marcin Gesla, nadają dodatkowej barwy wieczorowi wyborem piosenek Chopina przy akompaniamencie Ewy Osińskiej. Koncert Galowy rozpocznie Artur Haftman Romanzą: Larghetto z Koncertu Chopina no.1 E minor Op.11.

Po Koncercie Galowym, o 20.30 Klub Jazzowy w POSKu zaprezentuje Chopin Jazz, wieczór chopinowskich kompozycji granych i śpiewanych w jazzowym idiomie. Wystąpią - unikalna wokalnie jazzowa grupa „Alle Choir London feat. Kevin Fox” oraz wyjątkowi artyści John Donegan (pianino), Stephen Ellery (saxafon) i ich muzycy.

W niedzielę 16 października o 15.00 teatr POSKu odtworzy atmosferę popularnych warszawskich koncertów “Łazienkowskich “. Koncert uświetnią gwiazda i finalista ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Kamil Pacholec, pianista John Paul Ekins (niektóre kompozycje zagra przy udziale tancerki Natalii Meksy). Wybitna współczesna harfistka ukraińska Liza Rakovska wykona utwory Chopina w duecie z flecistką Leonor Luz, a w kilku kompozycjach towarzyszyć jej będzie Rozanna Madylus ukraińska mezzo- soprano.

Oprócz muzyki Chopina, Festiwal proponuje dodatkowe chopinowskie atrakcje i wydarzenia:

  • Film Jerzego Antczaka Chopin: Pragnienie Miłości z Piotrem Adamczykiem i Danutą Stenka w rolach głównych, będzie wyświetlony w niedzielę 16 października w Teatrze POSK o 18.00

  • Wystawę o Chopinie w Galerii POSKu  zorganizowaną wspólnie przez Instytut Chopinowski w Warszawie i Bibliotekę POSKu

  • Wykład o Chopinie, który odbędzie się w sobotę w  klubie Jazzowym 15 Października w POSKu o 17.00, będzie prowadził p. Łukasz Kaczmarowski z Instytutu Chopina  w Warszawie.

W niedzielę 16 października, przed koncertem Łazienkowskim, Lady Rose Cholmondeley, Prezes Towarzystwo Chopina w Wielkiej Brytanii, wygłosi wykład Chopin’s visit to Britain, 1848 o 14,00 w klubie Jazzowym.

W niedzielę, w drugim dniu Festiwalu, dzień przed 173 rocznicą śmierci Fryderyka Chopina, o godzinie 10.00 Ks. Prałat Stefan Wylężek, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, będzie celebrował Msze świętą w intencji Chopina w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, Hammersmith.

Wybitny historyk, profesor Norman Davies, napisał specjalny esej o Chopinie - Poeta fortepianu, świata obywatel, który będzie opublikowany w programie Festiwalu.

Festiwal zapoczątkował konkurs na portret Chopina dla dzieci i młodzieży. Wpłyneło 220 portretów i wyniki zostały ogłoszone 19 czerwca https://fryderykchopin.co.uk/.

Komentarze 2

Judasz
3 501
Judasz 3 501
#118.09.2022, 10:50

Odrobina dobrej muzyki jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Delirium
28 242
Delirium 28 242
#218.09.2022, 16:38

#1:

Wielu koneserów takiej muzyki odkrywa w sobie talenty nie mniejsze, niż miał Frycek. Popisy wokalne, solo i w wieloosobowych chórach, z wykorzystaniem instrumentów dostępnych pod ręką - od blatu stołu, po głowę współuczestnika koncertu, dla wielu mogą być początkiem wielkiej kariery.