Do góry

Fringe: Teatr Lubuski na tegorocznym festiwalu w Edynburgu

Festiwal Fringe – największe tego typu wydarzenie kulturalne na świecie zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja odbędzie się między 4 a 28 sierpnia. Jak co roku na Festiwal przyjadą setki artystów ze wszystkich kontynentów. Nie zabraknie też Polaków.

Jako pierwszy o swojej obecności na Fringe poinformował nas Teatr Lubuski z Zielonej Góry. Zespół teatru zaprezentuje spektakl „Gusła” na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza w interpretacji uznanego reżysera Grzegorza Brala, nagradzanego m.in. we wcześniejszych edycjach Fringe Festival w 2004 i 2012 roku, gdy otrzymał prestiżową nagrodę Fringe First. Od 2012 wykłada w autorskiej Bral School of Acting, którą prowadzi w Londynie.

Spektakl „Gusła”. Teatr Lubuski. Fot. Kadr/Kamil Derda

Jesteśmy zachwyceni, że podczas tegorocznego Festiwalu Fringe będziemy mogli zaprezentować niezwykły spektakl „Gusła” w reżyserii Grzegorza Brala. Przedstawienie powstało na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza

– mowi Kamil Derda, koordynator projektu z Teatru Lubuskiego.

Spektakl wyreżyserował Grzegorz Bral, który nie tylko był już nagradzany na poprzednich festiwalach w Edynburgu, ale też zdobył międzynarodowe uznanie za inne projekty.

„Gusła” wyrosłe z rytuału ku czci zmarłym dotykają tematu nie tylko żałoby, ale i Polski i jej ideałów. Muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego robi niesamowite wrażenie i pomaga pojąć głęboki sens słów Mickiewicza.

Festiwal Fringe jest dla Teatru Lubuskiego olbrzymią szansą zaprezentowania się przed międzynarodową publicznością. Spektakl „Gusła” będzie także promocją kultury polskiej przed międzynarodową publicznością.

Pomoc przy realizacji projektu

Obecność artystów z Zielonej Góry to równocześnie spore wyzwanie logistyczno-organizacyjne i niesie za sobą ogromne koszty związanie z miesięcznym pobytem w Edynburgu, w tym zakwaterowaniem, transportem scenografii i kostiumów itp. Dlatego polscy artyści zwracają się z prośbą do wszystkich przyjaciół teatru, osób prywatnych, firm i instytucji o wsparcie i pomoc przy realizacji projektu.

Każdy rodzaj pomocy będzie dla nas nieoceniony, jednak najbardziej pilne wydają się sprawy związane z zakwaterowaniem i transportem

– apeluje Kamil Derda.

Zespół Teatru Lubuskiego wystąpi na głównej scenie Summerhall 23 razy.

Dwa pokazy przedpremierowe odbędą się 2 i 3 sierpnia. Później przedstawienie „Gusła” będzie można oglądać 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 15,16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27 sierpnia.

Godziny spektakli: 10:00-11:00 i 14:35-15:35 (szczegóły na stronie tickets.edfringe.com.

Bilety można rezerwować na stronach festival23.summerhall.co.uk i tickets.edfringe.com.

Obecność Teatru Lubuskiego na Fringe można wesprzeć wpłatami na konto ze swiftem WBKPPLPP 71 1090 1535 0000 0000 5305 9206.

Inne formy wsparcia można zgłaszać na adres: [email protected]

Spektakl „Gusła”. Teatr Lubuski. Fot. Kadr/Kamil Derda

Komentarze