Do góry

„Intruz” – monodram polskiego aktora na festiwalu Fringe

„Intruder/Intruz” to dwujęzyczny (polsko-angielski) autobiograficzny monodram opowiadający historię Polaka, który przeprowadza się z Polski do Szkocji.

Premiera „Intruza” po angielsku odbędzie się 4 sierpnia na Edinburgh Festival Theatre. Sztuka będzie pokazywana w dniach 3-14 sierpnia w Summerhall. Spektakl po polsku będzie grany 7, 11 i 14 sierpnia.

Autorem sztuki jest aktor i pisarz Remi Rachuba. Zanim zamieszkał w Szkocji i ukończył studia aktorskie w Royal Conservatoire of Scotland, brał udział w kursach aktorskich w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku i Moskwie. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie.

„Intruza” napisało życie, a dokładnie moje osobiste przeżycia. Bezpośrednim impulsem był napad w Edynburgu, którego byłem ofiarą w 2009 roku. W okolicach Royal Mile, czyli historycznej ulicy Edynburrga, jakiś pijany człowiek zażądał ode mnie pieniędzy. Ja właśnie wracałem z teatru. To był sobotni wieczór. Ten człowiek chciał mnie uderzyć. Odskoczyłem i zacząłem uciekać. Nie było to łatwe, gdyż miałem na sobie plecak i pędziłem Johnston Terrace. Każdy, kto choć trochę zna Edynburg, wie, że na Old Town idzie się albo w górę, albo w dół, więc nie było łatwo.

– opowiada Remi Rachuba.

Zdarzenie tak nim wstrząsnęło, że postanowił je spisać. Na 14 stronach zrelacjonował fakty, opisał też własne przemyślenia.

W 2010 asystent z The Traverse Theatre zapytał Remiego, czy poza aktorstwem pisze też sztuki teatralne? Gotowej nie miał, ale przesłał opis przeżyć związanych z napadem. Był na tyle dobry, że mógł być podstawą do dalszych prac. Droga od pomysłu do realizacji zajęła jednak 11 lat plus dwa lata pandemii. W tym czasie zmarła reżyserka spektaklu Amanda Gaughan.

To, że w sierpniu moją sztukę będę mógł pokazać na festiwalu Fringe w Edynburgu zawdzięczam kilku osobom. Poza Amandą także Catherine Grosvenor – szkockiej autorce dramatów i tłumaczce, która w sposób doskonały opanowała język polski. Ona, a wcześniej Amanda, zasugerowały usunięcie części tekstu. Dopiero wtedy zaczęło to mieć to ręce i nogi. Nowym reżyserem przedstawienia został jeszcze jeden Szkot – Marcus Montgomery Roche, dzięki któremu uzyskała ona ostateczny kształt.

Sztuka Remiego została wsparta finansowo przez Arts Council England i Creative Scotland. Była nominowana do nagrody na najlepszy monodram w konkursie Adrian Pagan Playwriting Award w King’s Head Theatre w Londynie w 2013. W 2017 monodram doszedł do finału BBC Writersroom Drama.

Wszystkich, którzy oczekują po moim monodramie kryminału i samych strasznych dramatycznych zdarzeń, uprzedzę, że będą zaskoczeni. Monodram jest także o spełnianiu marzeń, o moim rozwoju jako aktora. Opowiadam w nim również o Szkocji, o specyficznym dla tego kraju systemie sprawiedliwości naprawczej, w którym poszkodowany może spojrzeć w oczy sprawcy. W mojej sztuce każdy odnajdzie cząstkę siebie. Na końcu nie będzie łez. Będzie uśmiech, choć mogą być też łzy szczęścia

– zaprasza na przedstawienie Remi Rachuba.

Bilety można kupić poprzez stronę tickets.edfringe.com.


Remi Rachuba zanim zosta aktorem, ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Wrocławskim w specjalności język angielski oraz kulturoznawstwo w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat był nauczycielem i lektorem języka angielskiego w liceum w Warszawie i w Glasgow. Pierwszym przedstawieniem, w którym wziął udział był „Before I Sleep” grupy teatralnej Dreamthinkspeak zaprezentowany podczas Brighton Theatre Festival w 2010. Wystąpował też na deskach Traverse Theatre w sztuce „Budowlańcy” grupy Plutot La Vie, objazdowej produkcji Pinokia oraz operze „Łucja z Lammermoor” w reżyserii Katie Mitchell w Royal Opera House w Londynie. Był też uczestnikiem Berlinale Talent Campus podczas festiwalu filmowego w Berlinie.

Komentarze 3

Delirium
27 491
Delirium 27 491
#101.08.2022, 16:57

"Zdarzenie tak nim wstrząsnęło, że postanowił je spisać. Na 14 stronach zrelacjonował fakty"

...incydent, wliczając w to ucieczkę, trwał około minuty. ;p

Nieznamir
16 224
Nieznamir 16 224
#202.08.2022, 06:08

wałczę ze swoimi cechami psychopatycznymi i postanowiłem dziś, nie hejtować polskiego aktora, ani tego pozera co się pierwszy wpisał.

Delirium
27 491
Delirium 27 491
#302.08.2022, 15:18

#2:

O, świnia nad krematorium. Fajna.