Do góry

Kontrole skarbowe małych firm w UK

Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a większość z nich to firmy małe lub jednoosobowe. Co dziesiąta mała firma jest obecnie przedmiotem dochodzenia brytyjskiego urzędu skarbowego HMRC. Celem jest odzyskanie 34 miliardów funtów podatku, którego nie udało się ściągnąć w roku podatkowym 2015-2016. Jak się okazuje, małe firmy odpowiadają za niemal połowę (46 proc.) tej kwoty.

Jak działa brytyjski system kontroli podatkowej i na co zwrócić uwagę podczas wizyty kontrolera?

Płacenie należności

HMRC przeprowadza wyrywkowe kontrole po to, by zniechęcić nas do uchylania się od płacenia podatków i zagwarantować sprawiedliwość całego systemu – co oznacza, że przedmiotem dochodzenia może się stać każda firma. Ponadto Stowarzyszenie Biegłych Księgowych w Anglii i Walii (ICAEW) przypomina właścicielom małych firm, że mogą być oni wzięci pod lupę, jeśli liczby na składanych przez nich zeznaniach podatkowych od osób fizycznych, prawnych oraz deklaracjach VAT wydają się nieprawidłowe, bądź jeśli urząd uzna, że prowadzona przez nich dokumentacja nie wystarcza do złożenia prawidłowych zeznań podatkowych.

ICAEW nakłania właścicieli małych firm, by upewnili się, że przechowują wszelkie faktury kupna i sprzedaży, rachunki za wydatki na prowadzenie działalności oraz wyciągi bankowe – w czym może im pomóc zatrudniony w tym celu księgowy.

Jak mówi Clive Lewis, dyrektor ICAEW: „Wszystkie firmy są prawnie zobligowane do tego, by przechowywać dane o dochodach, podatku VAT oraz pracownikach. Natomiast zapowiedź kontroli HMRC może być dla właściciela firmy trudnym i zatrważającym wyzwaniem.”

Pod lupą HMRC

Jeśli HMRC znajdzie powód, by sprawdzić nasze finanse, skontaktuje się z nami, by poinformować nas o kontroli (ale nie o jej przyczynie).

HMRC może nas poinformować telefonicznie lub pisemnie o tym, do jakich dokumentów zechce mieć wgląd. Otrzymamy też informację o terminie (zazwyczaj około miesiąca), w czasie którego musimy odesłać naszą odpowiedź. To, jakie dokumenty zechce sprawdzić HMRC, będzie zależało od tego, czy kontrola dotyczy wybranego aspektu naszych finansów (Aspect Enquiry) czy ich całości (Full Enquiry), ale najczęściej będą to:

 • Wyciągi bankowe

 • Książeczki czekowe oraz blankiety przelewów

 • Wyciągi z kart kredytowych

 • Faktury sprzedaży / Raporty z kas fiskalnych

 • Dokumentacja VAT

 • Sporządzone wyceny

 • Faktury kupna oraz rachunki

  • Dane z listy płac

Jeśli dokumentację przechowujemy w formie cyfrowej, kontrolerzy mogą poprosić o jej kopię oraz o szczegóły na temat używanego oprogramowania.

HMRC może też poprosić nas o spotkanie – w urzędzie skarbowym bądź w siedzibie naszej firmy. Jeżeli korzystamy z usług księgowego bądź doradcy podatkowego, mogą być oni na nim obecni jako nasi przedstawiciele.

Po spotkaniu oraz sprawdzeniu dokumentacji otrzymamy od HMRC pismo z informacją o wyniku kontroli.

Kary od urzędu skarbowego

Jeżeli kontrola wykaże nadpłatę, otrzymamy zwrot podatku, niejednokrotnie z odsetkami. Jeśli kontrola wykaże niedopłatę, będziemy mieli 30 dni na zapłatę różnicy, zazwyczaj z odsetkami liczonymi od dnia, do którego należało uiścić pełną kwotę.

Przed podjęciem decyzji o nałożeniu kary, HMRC sprawdzi:

 • powody, dla których zapłaciliśmy zbyt niski podatek lub zadeklarowaliśmy zawyżone kwoty

 • czy powiadomiliśmy HMRC o nieprawidłowościach tak szybko, jak to możliwe

 • jak pomocni byliśmy w czasie kontroli

Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją podjętą przez HMRC, możemy się od niej odwołać. Kontrola HMRC to nie lada wyzwanie, dlatego aby upewnić się, że z podatkowego punktu widzenia jesteśmy bez zarzutu, warto zatrudnić księgowego.

O autorce

Krystyna Czerwińska – przedsiębiorca, od 2010 roku prowadzi w Wielkiej Brytanii nagradzaną kancelarię prawno-podatkową Czerwinska Group. Zarządza biurem rachunkowym połączonym z doradztwem podatkowym, prawnym oraz działem notarialnym. Silna pozycja firmy na rynku wynika z umiejętnego prowadzenia skomplikowanych spraw prawno- podatkowych osób indywidualnych oraz biznesów. 100 proc. klientów Czerwinska Group pomyślnie przeszło kontrolę HMRC.

Komentarze 2

lokomotywa4
2
#122.06.2018, 18:14

o kurde, to podejrzewam, że wszyscy pakistańczycy pozwijają swoje sklepiki, w których nie płacą jakichkolwiek podatków, oraz zatrudniają pracowników na czarno bez ubezpieczenia, płacąc im 30f dniówki. Czy kontrole tylko Polaków będą dotyczyć?

Profil nieaktywny
izabelinda35
#222.06.2018, 18:37

Pozdrawiam polskich przedsiębiorców w Polsce. Oni nie mają tak lekko.Cóż dla Polskich urzędników Przedsiębiorca mający własną firmę to JESZCZE nie złapany oszust i krętacz, i tak własnie jest przez nich traktowany,