Do góry

Kraft przenosi fabrykę Cadbury do Polski

Nowy właściciel brytyjskiej fabryki słodyczy Cadbury, amerykański koncern Kraft, oświadczył, że zamierza zamknąć fabrykę Somerdale w Keynsham, niedaleko Bristolu i przeniśc produkcję do Polski – pisze BBC.

Jeszcze tydzień temu zapewniano, że pozostanie ona otwarta. Zamknięcie oznacza, że pracę straci czterysta osób.

Cadbury już wcześniej przygotowywało się na zamknięcie tej fabryki, jednak Kraft dawał nadzieję na zmianę decyzji. W swoim oświadczeniu, Kraft napisał, że zamierza się trzymać planów, jakie przygotował Cadbury jeszcze w 2007 roku, kiedy to zapadła decyzja o zamknięciu produkcji i przeniesieniu jej do Polski.

Kraft Foods po szeroko zakrojonych rozmowach z zarządem Cadbury przekonał się o tym, że plany przeniesienia są tak zaawansowane, iż ich zmiana jest nierealna. Cadbury zainwestowało już ponad 100 milionów funtów w wybudowanie nowej fabryki w Polsce i większość linii została lub zostanie w najbliższym czasie tam przeniesiona.

Związek zawodowy Unite zareagował ze złością i oświadczył, że wysłał "najgorszą z możliwych" wiadomości do 6000 pozostałych pracowników Cadbury w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Amerykańska firma "celowo wprowadziła w błąd wiele setek przyzwoitych mężczyzn i kobiet" – powiedziała Jennie Formby z Unite.

Komentarze 3

przemek_bham
80
#110.02.2010, 23:30

Niedługo odczujemy na własnej skórze znaczne ocieplenie stosunków polsko - brytyjskich gdy plany Kraft-a staną się faktem.

max81
183
max81 183
#211.02.2010, 16:10

Blee Cadbury omijam ich produkty z daleka,brytyjskie gówno czekoladopodobne

orionka
505
orionka 505
#312.02.2010, 13:47

W latach 90-tych przy autostradzie A-4 jadac z Olszyny do Wroclawia, byla fabryka slodyczy Cadbury, po paru latach ja zamkneli, teraz buduja nowa, i slusznie jak sie robi inwestycje to sie dostaje pozyczki...,a jak sie buduje w krajach malo rozwinietych to sa dotacje...