Do góry

Polak z Leeds z zarzutami związanymi z terroryzmem

Informację o zatrzymaniu Polaka przekazała jednostka policji zajmująca się zwalczaniem terroryzmu – Counter Terrorism Policing. Zgodnie z przepisami nie potwierdzono oficjalnie obywatelstwa oskarżonego, ale pisownia jego imienia i nazwisko wyraźnie wskazują, że ma on polskie obywatelstwo. Tożsamość mężczyzny ujawniła agencja informacyjna PA. To 33-letni Paweł Gołaszewski, który przez ostatnie lata mieszkał w Leeds.

tekst alternatywny

Zatrzymany został oskarżony o sześć przestępstw niezgodnych z ustawą o terroryzmie z 2000 r. (Section 58 (1)(b) of the Terrorism Act 2000), tzn. przestępstwa posiadania dokumentów lub nagrań zawierających informacje, które mogłyby być użyteczne dla osoby popełniającej lub przygotowującej akt terroryzmu. Jak wyjaśniono zatrzymanie było efektem prowadzonego śledztwa w sprawie aktywności skrajnej prawicy.

West Yorkshire Police nie ujawniła, kto lub co miałoby być przedmiotem ewentualnego ataku. Dowódca policji w Leeds Steve Cotter powiedział tylko, że funkcjonariusze blisko współpracowali z jednostką antyterrorystyczną.

Mężczyzna został zatrzymany 23 lutego w Leeds. 9 marca stanie przed Westminster Magistrates’ Court – sądem pierwszej instancji w Londynie.