Do góry

„Polish go home” – antypolskie napisy w Dundee

Napisy o treści „Polish go home” pojawiły się na terenie szkockiego Dundee jakiś czas temu. Dokładna data ich umieszczenia nie jest znana. Jeden z nich napisano sprayem na terenie West Pitkerro Industrial Estate, w którym często zatrzymują się kierowcy ciężarówek. O drugim powiadomiła we wtorek redakcję Couriera 21-letnia Laura Blake. Zobaczyła go jadąc autobusem przez Arbroath Road w kierunku centrum Dundee.

Zobaczyć coś takiego w Dundee było dla mnie niesamowicie przykre. Multikulturalizm jest tym, co czyni nasz kraj wielkim. Polacy są u nas mile widziani, podobnie jak wszyscy inni, niezależnie od rasy, religii, czy narodowości

– mówi Laura.

Spotkałem wielu ludzi z różnych środowisk i w 99 procentach to niesamowicie mili, szczerzy ludzie, którzy przyjechali tu, aby polepszyć życie swoje i swoich rodzin. Ktokolwiek to napisał, powinien się wstydzić

– dodała Laura w rozmowie z The Courier.

Radny Broughty Ferry Craig Duncan powiedział:

Kilka dni temu dowiedziałem się o graffiti w West Pitkerro. To miejsce często odwiedzane przez kierowców ciężarówek, więc jest możliwe, że napis został skierowany do nich. Niezależnie, czy tak było, takie rzeczy są nieakceptowalne. Wszystkich, którzy zobaczą coś podobnego zachęcam do powiadamiania policji. Poprosiłem też zespół szybkiego reagowania w naszym councilu o usunięcie napisu w West Pitkerro.

W latach 2017/18 na terenie Szkocji zarejestrowano ponad 6700 przestępstw z nienawiści. 66 proc. było na tle rasowym.

Policja w Szkocji rozpoczęła niedawno kampanię mającą na celu zwiększenia świadomości problemu i zachęcanie do zgłaszania każdego przestępstwa z nienawiści.