Do góry

Przewodnik po Szkocji: Stirling

Stirling położone jest w centralnej części Szkocji nad rzeką Forth na pograniczu dwóch regionów Lowland i Highland. Ze względu na swoje strategiczne położenie miasto było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, a do najważniejszych trzeba zaliczyć wojny o niepodległość Szkocji z XIII i XIV wieku.

Fot. Mateusz Błażejczak

Stirling i wielkie bitwy o niepodległość

11 września 1297 powstańcza armia szkocka pod dowództwem Williama Wallace’a stawiła czoła armii króla Anglii Edwarda I. Po wygranej bitwie William Wallace urósł do rangi bohatera narodowego i na pamiątkę tamtych wydarzeń został wybudowany The National Wallace Monument, gdzie możemy bliżej poznać jego historię oraz innych wielkich Szkotów.

Drugą ważną bitwą która odbyła się w okolicy Stirling jest Bitwa pod Bannockburn – The Battle of Bannockburn. Również i tym razem szala zwycięstwa przeważyła na stronę szkocką i zapewniła Szkotom niepodległość. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w 2014 roku została otwarta multimedialna ekspozycja The Battle of Bannockburn Experience, która nie tylko pozwala bliżej poznać historię średniowiecznej batalii, można też przejąć dowodzenie nad wojskami króla Szkocji Roberta the Bruce i napisać historię od nowa.

Fot. Mateusz Błażejczak

Stirling dzisiaj

Dziś Stirling jest stolicą hrabstwa. W mieście mieszka około 45 tysięcy osób i jest to ważny ośrodek kulturalny, handlowy i naukowy. Znajduje się tu jeden z najmłodszych uniwersytetów w Szkocji. Otwarty w 1967 University of Stirling przez 50 lat swojej działalności urósł do miana prestiżowej placówki uniwersyteckiej, wybieranej przez studentów ze Szkocji jak i zagranicy, jak to mówią lokalsi – oversea.

Fot. Mateusz Błażejczak

W centrum miasta znajduje się centrum handlowe The Thistles, w którym znajdziemy sklepy takich marek jak Zara, H&M, Primark, Next i wiele innych. A po trudach związanych ze zwiedzaniem i zakupami warto się wybrać na smaczny lunch lub obiad do jednej z wielu restauracji w okręgu starego miasta. Godne uwagi są bufety hinduskie i chińskie, gdzie możemy dobrze i tanio zjeść.

Atrakcje Stirling

Większość atrakcji jest zlokalizowanych w historycznym centrum miasta, a do tych dalszych z łatwości dotrzemy za pomocą komunikacji miejskiej. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

 • Zamek w Stirling (Stirling Castle)
 • The National Wallace Monument
 • The Battle of Bannockburn Experience
 • Argyll’s Lodging
 • The Bridge of Stirling
 • Stare Miasto
Fot. Mateusz Błażejczak

Jak dojechać do Stirling?

Stirling jest dobrze skomunikowane z głównymi miastami Szkocji. Jeżeli podróżujemy samochodem ze wszystkich głównych kierunków prowadzą do miasta autostrady lub drogi szybkiego ruchu. Parking u podnóża zamku kosztuje £4 i można tam stać maksymalnie do 4 godzin.

Z Edynburga, Glasgow, Perth i Aberdeen dojedziemy tutaj bezpośrednim pociągiem lub autobusem. Zarówno stacja kolejowa jak i dworzec autobusowy są zlokalizowane w centrum miasta.

Atrakcje w okolicach Stirling

W okolicach znajdziemy również kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia:

 • Castle Campbell – zamek położony w dolinie Dollar, w miejscowości o tej samej nazwie. Warto zostawić auto na dolnym parkingu i przespacerować się przez dolinę w górę na zamek
 • Miasteczko Dunblane wraz z katedrą
 • Falkirk Wheel – winda dla barek
 • The Kelpies – 30 metrowe głowy koni na trasie z/do Edynburga.
 • Doune Castle – XIV wieczny zamek
Fot. Mateusz Błażejczak

O autorze

Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 7

moniczka9
1
#713.05.2019, 19:39

Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21 do 45lat.

Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm,

wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.zwiaz24.pl

i wyszukaj mnie po niku: Kasandra napisz do mnie i spotkajmy sie!