Do góry

Słuchać i być wysłuchanym

Akcja "Wysłuchiwania Zwierzeń" narodziła się prawie 40 lat temu we Francji. W kilku tamtejszych miastach istnieją punkty, do których każdy może wejść prosto z ulicy i „wygadać się” osobie, która chętna jest by wysłuchać wszystkiego co doskwiera i dręczy w codziennym życiu.

W ostatnich miesiącach akcja dotarła również do Londynu oraz Edynburga, zrzeszając grupę wolontariuszy, którzy wyrażają chęć pomocy innym poprzez danie swojego czasu, fizycznej obecności oraz aktywne słuchanie. "Wysłuchiwania Zwierzeń" zorganizowane jest przez Polish Psychologists' Club.

Wysłuchiwanie zwierzeń nie jest profesjonalnym poradnictwem psychologicznym, udzielaniem rad, pomocą w podejmowaniu decyzji, terapią psychologiczną. Jest natomiast okazją do indywidualnej rozmowy z osobami, którzy wyrażają potrzebę mówienia o swoim życiu przy zachowaniu anonimowości i dyskrecji przez wysłuchujących. Jest to niebywała okazja niesienia wsparcia emocjonalnego tym ludziom, którym brakuje życzliwej i akceptującej obecności drugiej osoby a czasem tylko możliwości głośnego wypowiedzenia i uporządkowania swoich trudności, doświadczeń czy wątpliwości.

Projekt polega na tym, że grupa wolontariuszy w wyznaczonym miejscu i czasie przy kawie i stoliku czeka na tych, którzy chcieliby porozmawiać.

Obecnie akcja obejmuje cztery miejsca:

  • Kawiarnia Kraków, 9 Croall Place (Leith Walk), Edynburg, EH7 4LT (Niedziela 11.15-13.15, na spotkanie w Edynburgu można również umówić się telefonicznie pod numerem 07516990176);
  • Klub Orła Białego, Balham High Road, SW17 7BQ (Niedziela, 12.00-14.00);
  • POSK, 238-246 King Street, Hammersmith, Londyn W6 0RF (Niedziela, 12.00-14.00);
  • Polski Pub Gospoda, 2 Bedford Road, RG1 7HS Reading (Wtorek, 18.00-19.30).

Zaproszenie do wolontariatu

Gorąco zachęcamy wszystkich, którzy dysponują jedną lub dwoma godzinami w niedziele by przyłączyli się do grupy wolontariuszy. Daje to okazję czynnego zaangażowania się na rzecz społeczności polskiej w Londynie oraz rozwinięcia własnych zdolności interpersonalnych. Proces Wysłuchiwania Zwierzeń jest ogromnym doświadczeniem dla samego wysłuchującego. Aktywne bycie z człowiekiem, który przychodzi do nas by się „wygadać”, daje szanse na głębsze zrozumienie ludzi i ich problemów a także zrozumienie siebie. Dzięki temu zdobywamy większą szansę na rozwijanie naszej własnej wrażliwości w kontaktach z innymi ludźmi.

Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem proszone są o kontakt z organizatorami wysyłając email na adres zwierzenia@polishpsychologistsclub.org.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.www.polishpsychologistsclub.org.

Komentarze