Do góry

Ubezpieczenie dla self-employed w UK (poradnik)

Zdecydowana większość Polaków przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii to ludzie młodzi i zdrowi. Zazwyczaj wybieramy Wyspy w celach zarobkowych, aby zdobyć doświadczenie, studiować lub po prostu jesteśmy ciekawi świata.

Niezależnie od tego, jaki jest cel naszego pobytu w UK, jedno łączy nas wszystkich – aby normalnie żyć i funkcjonować musimy pracować. Bez płynności finansowej nie będziemy w stanie opłacić podstawowych zobowiązań finansowych takich jak mieszkanie, jedzenie, transport, hobby, itp.

Świadomość naszych rodaków odnośnie obowiązującego prawa, świadczeń socjalnych i ubezpieczeń często jest niewystarczająca i niekiedy budzimy się z tak zwaną ręką w nocniku.

Obecnie w Wielkiej Brytanii, jak i w całym zachodnim świecie rynek pracy i zatrudnienia nabiera nowych kształtów. Wiele osób odkrywa, że stałe godziny pracy od 9 do 17 nie są dla nich i szukają innych sposobów na to, aby ich życie zawodowe lepiej pasowało do prywatnego. Jest wiele powodów dla, których ludzie wybierają rejestrację jako self-employed w UK. Prowadzenie własnej działalności ma wiele zalet tj. elastyczne godziny pracy lub rozliczanie kosztów. W niektórych przypadkach decyzję o samozatrudnieniu wymusza też po prostu rodzaj pracy jaki wykonujemy (np. branża budowlana) lub wymagania zleceniodawcy. Czasami są to problemy z dostępem do opieki nad dziećmi, rosnące koszty dojazdów, a czasami bardzo popularny freelancing i możliwość realizowania pasji z domu lub każdego innego miejsca na świecie.

Zapytaj siebie uczciwie, co potrzebujesz, żeby zacząć?

To naturalne, że zwykle zakładając swój własny biznes, w pierwszej kolejności myślimy o jego właściwym wyposażeniu i zakupie niezbędnych narzędzi. Czasem będzie to piec do pieczenia chleba, fotel fryzjerski, czasem szpachelka i pędzel, innym razem laptop i telefon. Oczywiście to wszystko jest bardzo istotne, ale… równie, a może bardziej istotne jest podjęcie decyzji o formie działalności (sole trader czy limited company) oraz właściwe ubezpieczenie naszego biznesu np. od odpowiedzialności cywilnej. Wypadki zdarzają się wszystkim, nawet najbardziej wykwalifikowanym osobom. Nie popełniajmy więc błędu, myśląc „mnie nic złego się nie przytrafi”.

Ubezpieczenie Public Liability w Wielkiej Brytanii chroni nas przed odpowiedzialnością względem osób trzecich i potencjalnymi szkodami jakie możemy wyrządzić naszym klientom lub ich własności. Pewnie nie jeden z nas słyszał jak naciągane i niedorzeczne są często roszczenia niektórych z nich. Ubezpieczenie to można także poszerzyć o ubezpieczenie np. wyposażenia lub zawartości magazynu.

Warto nadmienić, że ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, ale często gdy pracujemy jako podwykonawca dla dużych firm, np. w branży budowlanej (ale nie tylko) kontrahent będzie wymagał od nas przedstawienia dokumentu polisy ubezpieczenia.

W niektórych branżach posiadanie ubezpieczenia Public Liability, służy także przewadze konkurencyjnej. Zapytaj sam siebie, czy nie wybrałbyś chętniej usług osoby, która ma taką polisę?

W przypadku natomiast jeśli nasza firma zatrudnia jakiekolwiek osoby – tutaj wymogiem będzie posiadanie Employers Liability.


Polski Broker Ubezpieczeń w UK


Zapewnij sobie bezpieczeństwo finansowe

To może wydawać się oczywiste, ale kiedy staniesz się osobą samozatrudnioną, poświęcisz regularną wypłatę, płatne urlopy i ewentualne bonusy pracownicze (ubezpieczenie, benefits of kind), do których możesz być przyzwyczajony. Dlatego tak istotne jest, aby mieć zapewnioną stabilizację finansową.

Eksperci od oszczędzania doradzają, że każdy z pracujących powinien mieć odłożone na koncie równowartość od 3 do 6 miesięcznych przychodów. Jednocześnie należy pamiętać, że tak samo ważne jak nawyk oszczędzania, jest właściwe ubezpieczenie. Zadajmy sobie pytanie, co się stanie, jeśli choroba lub wypadek wykluczy nas czasowo z wykonywania pracy? Na jaką pomoc możemy liczyć w takim wypadku? Niestety, w UK osoba samozatrudniona może jedynie starać się o zasiłek Employment Support Allowance (ESA), którego stawki przez pierwsze 13 tygodni są na poziomie £57.90 na tydzień dla osób poniżej 25. roku życia i £73.10 na tydzień dla osób powyżej 25. roku życia.

Warto więc pomyśleć o planie „b”. Najpopularniejszym rozwiązaniem, na jakie warto zwrócić uwagę jest ubezpieczenie od niezdolności do pracy (Private Sick Pay). Jest ono najbardziej wszechstronnym ubezpieczeniem zdrowotnym w UK, które gwarantuje wypłatę comiesięcznej renty zdrowotnej, zastępując nasze przychody, nawet do emerytury - niezależnie czy zachorowaliśmy, ulegliśmy wypadkowi czy kontuzji, jeżeli GP potwierdzi, że nie jesteśmy w stanie wykonywać swojej pracy, przez co nie osiągamy naszych przychodów. Ubezpieczenie to może pokrywać okres niedyspozycji, już od 1 dnia przebywania na zwolnieniu, dając nam pewność, że nasza płynność finansowa pozostanie niezachwiana, a nasze zobowiązania uregulowane na czas.


Dowiedz się więcej. Kliknij


Ogromna część self-employed pracuje w branżach budowlanych, transportowych, sprzątających, opieki nad dzieci i osobami starszymi, wiec są to osoby przede wszystkich zaangażowane w prace manualne. Tym samym ryzyko, że coś nam może się przydarzyć jest ogromne. Mówimy tutaj przede wszystkim o rożnego rodzaju wypadkach, kontuzjach i chorobach, przez które pozostajemy bez dochodu przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat.

Warto też wziąć pod uwagę ubezpieczenie od poważnych zachorowań i trwałego inwalidztwa. Tego typu polisy można również rozszerzyć o dodatkowe benefity, np. wypadkowa opcja od złamań i pęknięć kości, pobyt w szpitalu, itp.

Zoptymalizuj swoją działalność

Gdy mamy dobry plan na biznes, sumiennie wykonujemy swoją pracę i mamy zadowolonych klientów, zwykle tylko kwestią czasu jest wzrost przychodów i rozwój firmy. Przyjdzie taki czas, że będziemy szukać rozwiazań, które pomogą działać nam jeszcze efektywniej i poszukać porady w kwestiach optymalizacji podatkowej.

Z myślą o jedno lub kilkoosobowych spółkach limited i luki na rynku w postaci ubezpieczeń pracowniczych dedykowanych dla mikroprzedsiębiorców, pojawily się na rynku ubezpieczenia na życie o nazwie Relevant Life, których główną zaletą są właśnie potecjalne oszczędności podatkowe.

Rozwiązanie to, zostało tak zaprojektowane, aby dać możliwość opłacania miesięcznych składek ubezpieczenia na życie z konta firmowego i możliwości zaksięgowania ich jako wydatków firmowych, a zatem uniknięcia podatków, jak miałoby to miejsce w przypadku opłacenia ich z naszego dochodu osobistego. Do każdej polisy na życie Relevant Life, jest sporządzane powiernictwo i wyznaczani beneficjenci, czyli osoby do których ma trafić odszkodowanie, po śmierci ubezpieczonego. Wypłata odszkodowania dokonuje się poza spółką limited i trafia bezpośrednio do osób wskazanych, nie podlegając też podatkowi od spadków.

Jaką firmę wybrać?

Statystycznie wypłaty odszkodowań w rożnych firmach wahają się, dlatego ważne jest przeanalizowanie odpowiedniej opcji z doświadczonym doradcą finansowym, który wytłumaczy nam dostępne możliwości oraz pomoże wybrać ubezpieczalnie, która ma wysoką wypłacalność odszkodowań, jak również właściwą dla nas polisę.

Przy wyborze oferty i ubezpieczyciela, warto skorzystać z usług licencjonowanego brokera ubezpieczeń w UK, który ma w swojej ofercie polisy z różnych firm ubezpieczeniowych i pomoże dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla nas.

Otrzymaj darmową, niezobowiązującą wycenę ubezpieczenia. Kliknij

Prestige Financial Advisers (pfadvisors.co.uk) to firma zatrudniająca polskojęzycznych doradców, reprezentująca jedną z największych w Wielkiej Brytanii sieci doradców finansowo-ubezpieczeniowych – Intrinsic Mortgage Planning, która jest autoryzowana i regulowana przez Financial Conduct Authority (organ nadzorujący rynek usług finansowych w Wielkiej Brytanii). Firma specjalizuje się w ubezpieczeniach chorobowych, wypadkowych, od utraty dochodów, na życie, kredytów hipotecznych oraz nieruchomości i zapewnia Polakom w Wielkiej Brytanii profesjonalną obsługę finansowo-ubezpieczeniową. PFA obsługuje klientów z całego UK. Firma udziela bezpłatnych, niezobowiązujących konsultacji w domu klienta, w swoim biurze lub przez telefon. Po nawiązaniu współpracy każdy z klientów PFA ma przypisanego personalnego doradcę, który reprezentuje go przez cały proces wyboru polisy, aplikacji i bieżącej obsługi.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Dzięki profesjonalnej poradzie polskojęzycznych doradców ubezpieczeniowych w UK z firmy Prestige Financial Advisers możesz otrzymać darmową i niezobowiązującą wycenę ubezpieczenia zdrowotnego, na życie lub niezdolności do pracy oraz ustalić jakie opcje będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Zapraszamy do kontaktu – 0203 488 1751.


Polski broker ubezpieczeń w UK – polub nas na Facebooku


Prestige Financial Advisers Ltd is an appointed representative of Intrinsic Mortgage Planning Limited, which is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Intrinsic Mortgage Planning Limited is entered on the FCA Register (http://www.fca.org.uk/register) under reference 440718.

Prestige Financial Advisers Ltd can be found on the FCA Register under: 532537.

Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty sprzedażowej, ani porady finansowej. Przed wykupieniem jakiekolwiek ubezpieczenia, należy uzyskać indywidualną poradę w zakresie swoich wymagań i ogólnych warunków polisy.