Do góry

Zadziwiające Dewstow Gardens

Budowniczym Dewstow Gardens, jednego z najbardziej fascynujących, historycznych ogrodów w Południowej Walii, był Mr Henry Roger Keane Oakley, zwany Squire Oakley. Zawodowo związany z kolejnictwem Oakley był dyrektorem Great Western Railway, ale w domu miał zupełnie inne pasje. Pierwszą z nich była hodowla koni rasy shire, a drugą uprawa paproci oraz roślin tropikalnych i kwiatów.

Oakley zakupił Dewstow Estate w 1893 roku i wkrótce potem zlecił architektom krajobrazu z firmy James Pulhama & Sonsa zbudowanie ogrodu marzeń. Squire Oakley chciał stworzyć miejsce, gdzie będzie mógł oddawać się swojej miłości dla roślin. Niezwykły projekt przeistaczania marzeń w rzeczywistość był realizowany przez prawie 25 lat.

Dewstow Gardens, fot. Robin Drayton

Ogród, który powstał składał się z części nadziemnej i podziemnej. Na powierzchni zaprojektowano ogrody skalne, stawy, tereny z roślinami ozdobnymi, oraz szklarnie z roślinami tropikalnymi. Cały teren poprzecinany był systemem ścieżek wijących się pomiędzy bujnie rosnącymi drzewami, krzewami i całą gamą roślin sprowadzanych z całego świata. Nie zabrakło też gęstych trawników, szemrzących strumieni i wodospadów.

Dewstow Gardens, Ben Salter

Pod częścią nadziemną znajdowały się ogrody podziemne z systemem grot, tajemniczych przejść i komór ze sztucznie uformowanymi stalaktytami i stalagmitami. Tu znalazły też swoje miejsce ukochane paprocie właściciela ogrodów. Ten fragment niezwykłego królestwa Oakley budził najwięcej emocji i wymagał największej pracy oraz zdolności technicznych od budowniczych Dewstow Gardens.

Po śmierci Henrego Oakleya ogrody zaczęły popadać w ruinę. Po drugiej wojnie światowej zrujnowane Dewstow Gardens zasypano, a teren przeznaczono pod pola uprawne. Taki stan trwał przez ponad 50 lat, aż do czasu, kiedy teren ten został zakupiony przez Johna Harrisa. Nowy właściciel zaczął porządkować ogród i w trakcie tych prac zostały odkryte schody prowadzące gdzieś w głąb. Zaczęto kopać i tak krok po kroku odsłaniał się zasypany na pół wieku ogród marzeń Henrego Oakleya.

Dewstow Gardens, Ruth Sharville

John wspomina chwile, kiedy odkopano pierwszy tunel w starych ogrodach:

Pamiętam, jak czołgałem się przez tunel i myślałem, jakie to niesamowite, że byłem tam pierwszą osobą od 50 lat. Kiedy zaczęliśmy odkrywać kolejne fragmenty, nasze zainteresowanie wzrastało. I tak oczyszczanie ogrodu zamieniło się w 6-letni projekt wykopaliskowy.

Johnowi udało się odtworzyć część zasypanych ogrodów Henrego Oakleya. Dzięki renowacji obecnie znów można podziwiać system podziemnych tuneli i tajemnicze groty. Na swoje miejsce wróciły też ukochane paprocie byłego właściciela. Zostały odtworzone stawy, w których jak dawniej pływają ryby. Odwiedzjący Dewstow Gardens mogą zachwycać się ogrodem skalnym i ogrodem alpejskim, które zbudowano z mieszanki prawdziwego kamienia i kamienia licowanego. Zielone królestwo Squire Oakleya wróciło do życia.

Komentarze 3

kzielak
280
kzielak 280
#120.12.2020, 17:08

Nie denerwujcie ludzi.