Do góry

Zbliża się polonijne święto dwujęzyczności

21-22 października na całym świecie obchodzone są Międzynarodowe Polonijne Dni Dwujęzyczności. Jest to okazja by, niezależnie od kraju zamieszkania, wybrać się na spotkania, imprezy, wycieczki, wykłady i seminaria poświęcone dwujęzyczności i nauce polskiego dla nowych pokoleń imigrantów pochodzenia polskiego.

Jak przypomina Dr Anna Martowicz, zamieszkała w Szkocji lingwistka, nauczycielka i matka, pomysłodawczyni kampanii Podaruj dziecku język Ojczysty:

Osoby dwujęzyczne myślą bardziej kreatywnie, lepiej radzą sobie z myśleniem abstrakcyjnym, szybciej opanowują kolejne języki, są w stanie łatwiej się skupić. Badacze odkryli również, że mózg osób dwujęzycznych pracuje bardziej elastycznie (…).

Obchody w Wielkiej Brytanii

W obchodach Międzynarodowych Dni Dwujęzyczności uczestniczyć będą szkoły i placówki polonijne z całej Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Główne obchody planowane są w Bath, gdzie odbędzie się seminarium poświęcone dwujęzyczności oraz funkcjonowaniu polonijnych szkół sobotnich w Wielkiej Brytanii. W planach wykłady, dyskuje, panele i polskie przekąski.

W Szkocji, ze względu na ferie szkolne, poszczególne placówki obchodzą Dni w różnych terminach. Poloniusz – Mały Instytut Języka Polskiego w Edynburgu – już dziś, w sobotę 14.10 organizuje Poloniadę, czyli pierwszą edycję Olimpiady Wiedzy o Polsce. Do Poloniady zgłosiły się m.in. Akademia Języka Polskiego przy ECP w Edynburgu, Akademia Języka Polskiego przy ECP w Dalkeith, Dom Kultury w Broxburn im. Marii Montesorii czy Polska Szkoła Glasgow CIC.

Z kolei w weekend 28 października uczniowe Polskiej Szkoły Sobotniej pod patronatem SPK Edynburg w ramach zajęć szkolnych udadzą się na warsztaty „Polskimi śladami w Szkocji” w National Museum of Scotland. W programie m.in. zwiedzanie wystawy „Bonnie Prince Charlie and the Jacobites”. Więcej informacji o obchodach na stronach poszczególnych szkół.

O Polonijnych Dniach Dwujęzyczności

Polonijny Dzień Dwujęzyczności, czyli Polish Bilingual Day, obchodzony jest w każdy trzeci weekend października; w tym roku będzie to 21-22 października. Pomysłodawcą Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest nowojorska Fundacja Dobra Polska Szkoła oraz jej polski partner Fundacja Edukacja dla Demokracji. Projekt wspierany jest przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej od 2016 roku oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 2015 roku.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii włączyły się także takie niezależne organizacje polonijne jak Polska Szkoła Bez Granic w Pool, Akademia Motyli w Reading, Polonijna Akademia Razem w Cork w Irlandii. Do akcji przyłączyła się Oficyna Wydawnicza Oryginały, organizacja Project Polska i inni. Plan obchodów Dni Dwujęzyczności można znaleźć na stronach poszczególnych organizacji. Więcej o samej inicjatywie, zapoczątkowanej w USA, można przeczytać na stronie polishbilingualday.com.

Zobacz także:

Komentarze 1

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#114.10.2017, 11:39

dysksuje

"Szkoła Polonijnej Akademia Razem" ???