Do góry

Wielka Brytania jednym z największych importerów polskiej żywności

Wymiana handlowa między Polską a Wielką Brytanią jest na historycznie wysokim poziomie. W tym roku osiągnęła wartość niemal 30 mld funtów – powiedziała w Radiu Lublin ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Anna Clunes.

Wielka Brytania jest jednym z największych importerów polskiej żywności. Wymiana handlowa dotyczy też m.in. technologii czy przemysłu chemicznego.

Wielka Brytania, choć nie jest już w Unii Europejskiej, to jest obecna w Europie. Jesteśmy sojusznikami w NATO. Rozumiemy zagrożenie ze strony Rosji. Rozumiemy zagrożenie, które jest może najtrudniejsze dla Europy – na polu humanitarnym, politycznym i militarnym stoimy ramię w ramię. Może to jest czas, kiedy nasze stosunki najbardziej się rozwijają. To jest wspólna odpowiedź dla Rosji

– powiedziała Anna Clunes.

Ostatnie dane opublikowane przez brytyjski rząd wskazują, że całkowity handel towarami i usługami (import i eksport) między Polską a Wielką Brytanią w okresie od lipca 2022 do czerwca 2023 osiągnął w wartość 29,9 mld funtów. Wymiana handlowa wzrosła o blisko 26 proc w porównaniu z poprzednim analogicznym okresem.

Jakby na przekór tym dobrym informacjom Food Standards Agency (brytyjska agencja ds. bezpieczeństwa żywności) ostrzega konsumentów przed salmonellą zawartą w mięsie drobiowym importowanym z Polski. W środę agencja opublikowała na portalu X (d. Twitter) wiadomość z alarmującymi grafikami. Informuje, że wzrasta liczba zatruć pokarmowych wywołanych salmonellą w produktach drobiowych z Polski. Trwa dochodzenie, bo tym roku odnotowano już ponad 200 przypadków salmonellozy, które powiązano z produktami drobiowymi, takimi jak mięso i jaja, importowanymi do Wielkiej Brytanii z Polski.

Komentarze