Do góry

Opactwo westminsterskie

Średniowieczna świątynia, której oficjalna nazwa brzmi The Collegiate Church of St Peter, zajmuje w historii Anglii i świadomości jej mieszkańców miejsce bez wątpienia szczególne. Jej sława wynika nie tylko z niewątpliwego piękna jej bryły i wnętrz – znana jest przede wszystkim jako miejsce koronacji i pochówku brytyjskich władców.

Historia

Data powstania pierwszego zakonu w miejscu dzisiejszego opactwa pozostaje nieznana. Wiadomo, że w 1050 roku Edward Wyznawca założył w tym miejscu nowy kościół zakonu Benedyktynów. Niespełna dwa wieki później zastąpił go nowy budynek sakralny zaprojektowany przez Henry’ego of Reyns. Przez kolejne stulecia konstrukcja zasadniczo nie ulegała zmianie, jednak dopiero w 1745 roku ukończono budowę zachodnich wież, wysokością sięgających 69 metrów.

Od roku 1066 do dziś w iście królewskich wnętrzach Westminster Abbey koronowano ponad 60 władców. Mury te były także świadkiem wielu przełomowych chwil w historii monarchii – między innymi w roku 1838, kiedy to władczynią Królestwa Brytyjskiego została królowa Wiktoria. Ostatnia koronacja miała miejsce w 1953, kiedy to tron ponownie objęła kobieta – Elżbieta II (była to pierwsza koronacja w historii Wysp, która transmitowano telewizyjnie).

Zwiedzanie

Głównymi atrakcjami opactwa, które każdy powinien wziąć pod uwagę w swoim planie zwiedzania są, bez wątpienia, będące najwyższą częścią budowli zachodnie wieże, Lady Chapel ze wspaniałymi sklepieniami i stallami z pierwszej połowy XVI wieku, olbrzymią nawę główną, którą budowano 150 lat(!) oraz kapitularz ozdobiony XIII-wiecznymi kafelkami. Imponująco prezentują się także wewnętrzne krużganki.

Nie sposób byłoby pominąć także kaplicę św. Edwarda, w której znajdują się grobowce wielu średniowiecznych królów oraz ołtarz ku czci założyciela opactwa. Na uwagę z pewnością zasługuje także słynny „Zakątek poetów”, gdzie miejsce spoczynku znaleźli wybitni mistrzowie pióra (m.in. Chaucer, Dickens, Browning i Kipling). W murach opactwa spoczęli także kompozytorzy – Purcell i Handel i wybitni uczeni – m.in. Newton, Darwin i Kelvin.

Wewnątrz kolegiaty znajdują się ponadto: muzeum z wieloma interesującymi pamiątkami z dziejów opactwa (m.in. z kolekcję drewnianych, gipsowych i woskowych podobizn brytyjskich władców), słynny tron koronacyjny skonstruowany w roku 1301, na którym od roku 1308 zasiadali niemal wszyscy władcy imperium brytyjskiego (zdjęcie powyżej); grób nieznanego żołnierza oraz wiktoriańskie kamienne ornamenty, stylizowane na średniowiecze.

Estetycznym doznaniem jest także sama przechadzka wokół budowli, podczas której podziwiać można ogromne przypory, witraże i zdobienia (m.in. postacie czterech męczenników przy wielkich drzwiach wschodnich). I wreszcie - grzechem byłoby nie zatrzymać się przy ornamentyce północnego wejścia.

Opactwo Westminster od roku 1987 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Adres
Westminster Abbey
London
SW1P 3PA

Oficjalna strona www
www.westminster-abbey.org

Godziny otwarcia
Opactwo: 9:30 – 16:30
Kapitularz: 10:30 – 16.00
Muzeum: 10.30am – 4.00pm
Krużganki: 8:00am – 6:00pm

Bilety wstępu
dorośli: £12
ulgowe: £9 (poniżej 16 roku życia, studenci i osoby powyżej 60 lat)
rodzinny: £28 (2 dorosłych i 2 dzieci lub 1 dorosły i 3 dzieci)

Każdy zwiedzający może wypożyczyć audio-przewodnik wliczony w cenę biletu.

*Informacje aktualne w chwili publikowania artykułu.


Zobacz pełną mapę

Komentarze 2

TradeCutGroup
85
#121.07.2010, 08:24

to mi sie podoba