Do góry

250-lecie polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych

Z okazji obchodów 250-lecia nawiązania polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych w ambasadzie RP w Londynie odbyła się uroczystość z udziałem naukowców z brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów. Gościem specjalnym wieczoru był członek rodziny królewskiej George, hrabia St. Andrews, syn księcia Kentu.

George, hrabia St. Andrews (w środku) i ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki (po prawej).

Z przyjemnością otwieram pierwsze z serii wydarzeń kulturalnych świętujących 250-lecie stosunków dwustronnych Polski z Wielką Brytanią. Przez te wszystkie lata nasze relacje przeżyły razem wiele trudnych momentów i obecnie stają się one co raz mocniejsze

– powiedział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Magdalena Szkuta z British Library wygłosiła wykład na temat kolekcji polskich starodruków, a Marc Meltonville z fundacji charytatywnej Historic Royal Palaces przybliżył gościom historię pierogów. Następnie Alexandra Loewe i Psallite Singers wystąpili z repertuarem polskich i angielskich pieśni chóralnych z okresu nowożytności.

W 1769 r. król Stanisław August Poniatowski oficjalnie nawiązał stosunki dyplomatyczne Polski z Wielką Brytanią, wysyłając do Londynu pierwszego polskiego posła, Tadeusza Burzyńskiego. Polska obecność dyplomatyczna na Wyspach Brytyjskich sięga co najmniej czasów panowania Elżbiety I, kiedy Paweł Działyński został wysłany na misję do kraju w 1597 roku.

Komentarze 3

Profil nieaktywny
Hooligan
#128.01.2019, 08:06

Oby ten stosunek po brexicie nie był przerywany :)

Profil nieaktywny
na_pewno
#231.01.2019, 22:07

Ten pierwszy z lewej dowiedzial sie ze dostal deport z brexitu, ten po srodku cieszy sie ze ten z lewej wypierdala do swojego kraju, a ten z prawej zaciesza banana ze nie trafilo na niego :D