Do góry

Co mieli wspólnego potomkowie polskiego króla ze szkocką kratą?

W pierwszej połowie XIX wieku z Walii do Szkocji przenieśli się dwaj bracia podający się za potomków polskiego króla, Jana III Sobieskiego - John Sobieski de Stolberg i Charles Edward Stuart. Pierwszy z nich przyjął nazwisko po babce Marii Klementynie Sobieskiej, zaś drugi po dziadku Karolu Edwardzie Stuarcie. W kraju, gdzie poszanowanie dla rodziny królewskiej było ogromne zaopiekowali się nimi potomkowie starych szkockich klanów. Płynąc na sławie znanego antenata bracia zostali obdarowani posiadłością w Eskadale. Na szkockiej ziemi potomkowie polskiego króla założyli swoją siedzibę i zajęli się krzewieniem kultury, zgłębianiem historii, uprawiali też poezję.

W 1842 roku John Sobieski z pomocą swojego brata Charlesa opublikował pracę „Le Vestiarium Scoticum”. Jej pełny tytuł brzmi „Vestiarium Scoticum: z rękopisu znajdującego się wcześniej w Szkockim Kolegium w Douay. Ze wstępem i uwagami”. W publikacji narysowane zostały kolorowe wzory szkockich krat, które według autorów były specyficznymi atrybutami szkockich klanów. Bracia Sobiescy opisali te tkaniny na podstawie opisu tekstowego zaczerpniętego z kopii nieznanego rękopisu z 1571 roku .

W 1845 roku bracia wydali kolejną pracę poświęconą szkockim tartanom. „The Costume of the Clans” było szerszym opracowaniem tematu poruszonego wcześniej w „Vestiarium Scoticum”. Obie książki podpisane zostały pseudonimami autorów. John podpisywał się - John Carter Allen, zaś Charles - Charles Manning Allen.

Charles Edward Stuart, źródło: David Octavius Hill/ Wikimedia Commons/Metropolitan Museum of Art

Wokół publikacji „Vestiarium Scoticum” pojawiło się wiele kontrowersji. Powątpiewano w autentyczność rękopisu, na podstawie którego powstała książka. W wyniku tych niedomówień bracia byli zmuszeni do opuszczenia Szkocji i przeniesienia się na kontynent. Obecnie uważa się, że bracia John i Karol przyczynili się do odrodzenia szkockiej kraty w Szkocji, a także do rozpowszechnienia tradycji przypisywania specyficznych rysunków tartanu konkretnym szkockim klanom.

Obaj panowie, John i Charles zostali pochowani w Eskadale. Jan nie pozostawił po sobie żadnych potomków. Charles miał trzy córki i syna. Na tablicy nagrobnej Johna ufundowanej przez jego żonę, widnieje napis: To the dear memory of John Sobieski Stuart Count d’Albanie.

Komentarze 4

perpetuummobil
229
#112.09.2022, 10:51

"uprawiali też poezję" :D:D:D

Ja tam wole uprawiac ogrodek. :D

Profil nieaktywny
Delirium
#212.09.2022, 11:57

#1:

Możliwe, że nie byli wybitnie utalentowani w tym kierunku, i całe to ich uprawianie poezji było ciężką orką na ugorze. ;)

Profil nieaktywny
Delirium
#412.09.2022, 23:17

Kurde, nie tutaj, przepraszam. :)