Do góry

Dlaczego Imperium Brytyjskie nie przetrwało

W pierwszych latach XX stulecia w skład Imperium Brytyjskiego wchodziły terytoria leżące na wszystkich kontynentach i obejmowało ono niemal jedną czwartą globu. Kolonie zapewniały gospodarce brytyjskiej niezbędne surowce oraz stanowiły rynki zbytu. Wówczas priorytetem w polityce międzynarodowej Wielkiej Brytanii była swobodna wymiana handlowa, która umożliwiała dostarczanie towarów do Europy będącej głównym odbiorcą brytyjskich dóbr.

Terytorialne apogeum Imperium Brytyjskiego. 1921 r. (przed traktatem brytyjsko-irlandzkim), autor: Vadac

Jednak Imperium Brytyjskie na początku XX wieku, choć wciąż zachowywało pozory potęgi światowej, to musiało zmagać się z coraz większymi wyzwaniami. Brytyjska marynarka wojenna musiała ochraniać nie tylko Wyspy Brytyjskie, ale też rozległe linie komunikacyjne rozciągnięte na wszystkich akwenach globu oraz żeglugę handlową. Utrzymywanie tak rozbudowanej Royal Navy oraz jej ciągła modernizacja wymagało gigantycznych nakładów i stanowiło ogromne obciążenie dla brytyjskiego budżetu.

Przez długie lata Wielka Brytania prowadziła politykę niewiązania się traktatami sojuszniczymi, aby zachować swobody w polityce międzynarodowej. Początek XX wieku postawił Brytyjczyków przed dylematem. Brak sojuszników oznaczał osamotnienie i brak wsparcia w przypadku konfliktu. 4 sierpnia 1914 roku Wielka Brytania zdecydowała się stanąć po stronie swoich partnerów Francji i Rosji wypowiadając Niemcom wojnę. Po pierwszej wojnie światowej Imperium Brytyjskie nie było już tym, czym było wcześniej.

Więcej na temat przyczyn upadku Imperium Brytyjskiego w tekście „Schyłek Imperium Brytyjskiego. Dlaczego przestało być największym mocarstwem na Ziemi?” na portalu Wielka Historia. Tekst jest fragmentem książki Pawła Korzeniowskiego pt. „Gallipoli 1915-1916”. Ukazała się ona nakładem Bellony w 2022 roku w kultowej serii Historyczne Bitwy.

Komentarze 1

perpetuummobil
123
#119.05.2022, 08:18

Jej, jaki rozlegly artykul. Nie dam rady go przeczytac w jedno popoludnie.