Do góry

Dwie korony na koronację Karola III. Jedną trzeba przerobić

Ceremonia koronacji Karola III odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Stanie się to osiem miesięcy po śmierci królowej Elżbiety II i rozpoczęciu panowania jej syna. Uroczystość będzie obejmować te same elementy tradycyjnego nabożeństwa, które z niewielkimi zmianami zachowały się przez ponad 1000 lat.

Najważniejszym momentem ceremonii będzie oczywiście sama koronacja, gdy arcybiskup Canterbury włoży na głowę nowego monarchy koronę. W tym celu zostanie użyta tak zwana korona św. Edwarda. Powstała ona w 1661 roku na koronację imiennika aktualnego króla – Karola II z dynastii Stuartów. Waży 2,23 kg. Wykonana jest ze złota i wysadzana m.in. rubinami i szafirami.

Św. Edwarda tylko z nazwy

Wbrew nazwie korona nie ma nic wspólnego ze św. Edwardem – anglo-saskim królem, który panował nad Anglią w latach 1042-1066. Oryginalna korona była relikwią przechowywaną w Opactwie Westminsterskim, miejscu pochówku Edwarda. Było tak do czasu, gdy podczas angielskiej wojny domowej parlament w 1649 zniósł monarchię, a królewskie regalia zostały przetopione i sprzedane.

Nazwa korony św. Edwarda ma raczej podkreślać ciągłość angielskiej, a później brytyjskiej monarchii. Od 1661 roku jest ona używana do koronacji. Jest też najważniejszym elementem insygniów królewskich, poza berłem i jabłkiem.

Karol ma większą głowę

Aby korona mogła gładko wejść na głowę Karola III, musi zostać dopasowana do jej rozmiarów. Wiadomo, że obwód obręczy będzie nieco powiększony, bo poprzednia użytkowniczka korony – matka króla, czyli Elżbieta II – miała znacznie mniejszą głowę.

Warto podkreślić, że korona św. Edwarda służy tylko do koronacji i każdy monarcha ma ją na głowie zaledwie przez chwilę. Po koronacji wkłada tzw. państwową koronę imperialną. Jej różne wersje istniały od czasów Henryka V. Aktualna i jednocześnie najbardziej znana forma powstała w 1937 roku na uroczystości koronacyjne Jerzego VI, czyli dziadka obecnego króla.

Komentarze 2

perpetuummobil
229
#112.12.2022, 15:10

Po co przerabiac, uszy beda blokowac korone przed spadnieciem.

Profil nieaktywny
Delirium
#212.12.2022, 17:08

Kłopot w tym, że pan Karol ma za dużą głowę, chociaż nie bardzo wiadomo, po co.