Do góry

Funt szterling jest jedną z najstarszych walut świata

Funt jest jedną z najstarszych walut – ma ponad 1200 lat, a jego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa libra (czyli waga). Funt to również jednostka wagi. W 775 roku w funt srebra (czyli około pół kilograma) można było kupić za jedną monetę – 1 funta. Z czasem nazwa przyjęła się zwyczajowo i wówczas za 1 funta można było kupić funt konkretnego produktu.

Mimo systemu dziesiętnego – na Wyspach funt nadal pozostaje jednostką wagi. Szczególnie na lokalnych targowiskach wciąż możemy zobaczyć produkty spożywcze odmierzane w funtach, czyli LBS. Wówczas – za £1 możemy kupić 1 funta śliwek, czy ziemniaków.

Nawiązanie do łacińskiej Libry przy funcie szterlingu nadal istnieje – chociażby pod postacią symbolu £ – czyli wystylizowanego L z poziomym przekreśleniem dla zaznaczenia, że jest to skrót. Warto dodać, że £ miało kiedyś dwa przekreślenia.

Polimerowe funty

Funt to cztery nominały: £5 (zielony) z wizerunkiem królowej i wizerunkiem Winstona Churchilla, £10 (pomarańczowy) – z wizerunkiem królowej i pisarki Jane Austen, £20 (fioletowy) – wydana w lutym 2020 z wizerunkiem malarza Williama Turnera i królowej oraz £50 (czerwony) z wizerunkami ojców rewolucji industrialnej – Jamesem Wattem i Matthew Boultonem.

Wszystkie banknoty funta są wydane na polimerze, co w dotyku przypomina plastik. Jak tylko pojawił się polimerowy banknot £5, mówiono, że jest on niezniszczalny. Teraz po latach i wielu próbach – wiadomo, że £5 jest zniszczalna. Prawdą jednak jest to, że ten banknot ciężko przerwać i podobno takie £5 jest w stanie przeżyć nawet pranie w pralce.

80 kolorów atramentu

Podobno banknot £5 i £10 może pozostawać 5 lat. £20 – z racji tego, że jest mniej używane, to jego żywotność wynosi 20 lat. Banknot £50 nadal jest tylko w wersji papierowej, aczkolwiek w 2021 roku ma pojawić się również jego polimerowa wersja.

Banknoty polimerowe mają różnego rodzaju zabezpieczenia – przezroczyste okienka, czy hologramy. Ponoć przy produkowaniu tych banknotów używa się ponad 80 różnych kolorów atramentu – po to, aby były trudne do podrobienia.

Same banknoty są dość młode, bo wprowadzono je około 300 lat temu. Do XIX wieku wiele osób tak naprawdę nigdy nie trzymało w ręku banknotów – ponieważ ich nominały były wysokie. Wówczas podstawą handlu i życia codziennego były monety.

Pensy i szylingi

Współczesne monety, jakimi się posługujemy na co dzień też są dość młode. Dopiero 15 lutego 1971 roku wprowadzono system dziesiętny i zastąpiono nim wcześniejszy system dwunastkowy. Teraz funt podzielony jest na 100 pensów, jednak przed 1971 rokiem funt był podzielony na 240 pensów. Wówczas w 1 funcie mieściło się 20 szylingów, a każdy szyling to 12 pensów.

Najstarszą monetą, która jest ciągle w obiegu to tzw. NOWY PENS. Jeśli znajdziecie 1p czy 2p z napisem NEW PENCE to zdecydowanie zachowajcie te monety – bo mają historyczne znaczenie. Z czasem oczywiście z monet zniknęło słowo “NEW”.

Nowe monety stanowią również pewnego rodzaju puzzle. Jeśli im się przyjrzymy, to z tyłu mają one pewne charakterystyczne, niedokończone obrazki. Okazuje się, że jeśli ułożymy monety obok siebie w odpowiedni sposób, to uzyskamy herb Zjednoczonego Królestwa.

Królowa na awersie

Pierwszy wizerunek królowej na monetach został wprowadzony w 1971 roku – i to właśnie na pierwszych monetach Elżbieta II jest przedstawiana jako młoda dziewczyna. Na monetach, które były wybite lata później królowa jest już coraz starsza i ma koronę.

Co więcej, niektóre monety, które były wybite w Mennicy Królewskiej, zostały wyprodukowane w niewielkich ilościach lub mają błędy – takie monety są prawdziwym kąskiem dla kolekcjonerów. Warto więc czasem przyjrzeć się „drobnym” jakie chowamy po kieszeniach.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Skrill Money Transfer – firmą która oferuje bezpłatne przelewy międzynarodowe po bardzo korzystnym kursie wymiany walut – między innymi z Wielkiej Brytanii do Polski. Dziesiątki tysięcy Polaków korzysta już z bezpiecznych, darmowych i szybkich transferów oferowanych przez Skrill. Przelewy możliwe są również dzięki mobilnej aplikacji Skrill.

Ciekawostki o funcie przygotowała Aleksandra Fiddler z Tłumaczenia24.

Komentarze 11

Pawelkr
137
Pawelkr 137
#115.12.2020, 19:45

Najlepszy jest banknot £1 z lordem Ilayem

Profil nieaktywny
Delirium
#215.12.2020, 22:23

"Prawdą jednak jest to, że ten banknot ciężko przerwać i podobno takie £5 jest w stanie przeżyć nawet pranie w pralce."

To akurat żadna rewelacja, zwykłe banknoty również bezproblemowo znoszą pranie.

Sprawdzone, wiele razy. ;)

omegan
14 261
omegan 14 261
#315.12.2020, 23:43

w kwestii sprostowania - funt brytyjski nie jest jedna z najstarszych walut, daleko mu do tego. Pieniadz istnieje od co najmniej 600 roku przed rzekomymi narodzinami Jezusa, od tego czasu uzywany byl min na Bliskim Wschodzie, w Chinach i w Indiach, a potem w duzej czesci swiata zanim dotarl na Wyspy Brytyjskie.

GBP jest jedna z najstarszych walut wciaz w uzyciu (jesli nie najstarsza), ale to tyle.

Profil nieaktywny
Delirium
#415.12.2020, 23:53

Ja chciałbym dodać, że wspomniany domniemany Jezus próbował zlikwidować pieniądz poprzez propagowanie rozdawnictwa (rozmnażanie chleba, ryb i inne cuda -niewidy), co demotywowało do pracy i musiało mieć demoralizujący wpływ na

ówczesną klasę pracującą.

:P

omegan
14 261
omegan 14 261
#515.12.2020, 23:57

a bo to lewak byl

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#616.12.2020, 00:40

Nie do konca bo lewacy zabieraja pracujacym a daja madkom i ich bombelkom.

Lewactwo jest jak krokodyl krotkie raczki do pracy ale wielka japa do darcia mordy

Zbychu_zPlebani
7 760
#716.12.2020, 07:12

Była afera bo do produkcji nowej piątki używano tłuszczu zwierzęcego.

Antek_z_Zadupia
7 533
#816.12.2020, 10:53

cyt: "W 775 roku w funt srebra (czyli około pół kilograma) można było kupić za jedną monetę – 1 funta."

...................

prawda

cyt: "Z czasem nazwa przyjęła się zwyczajowo i wówczas za 1 funta można było kupić funt konkretnego produktu."

....................

tylko pod takim warunkiem, że funt tego towaru to srebro.

cyt:"Wówczas – za £1 możemy kupić 1 funta śliwek, czy ziemniaków."

....................

Khe? Tutaj Pańcia odleciała na ostatnia orbitę absurdu!

Chce Pańcia powiedzieć, że kilo śliwek lub kilo ziemniaków kosztowało pół kilo srebra?

Profil nieaktywny
Delirium
#916.12.2020, 11:57

Nie, ale tyle będzie kosztować w styczniu. ;)