Do góry

Humza Yousaf został nowym pierwszym ministrem Szkocji

Humza Yousaf został wybrany na lidera Szkockiej Partii Narodowej, a tym samym nowego pierwszego ministra Szkocji. Na obu stanowiskach zastąpi Nicolę Sturgeon, która 15 lutego niespodziewania podała się do dymisji.

Yousaf pokonał swoją rywalkę Kate Forbes w mniejszym niż oczekiwano stosunku głosów – 52,1 do 47,9. Stało się to dopiero, gdy z wyścigu o przywództwo SNP odpadła trzecia kandydatka Ash Regan, kóra w pierwszej rundzie elekcji dostała zaledwie 11 proc. głosów. To jej zwolennicy zadecydowali o ostatecznym zwycięstwie Yousafa.

Yousaf od początku był faworytem bukmacherów. Uważa się, że miał też poparcie większości posłów swojej partii oraz establishmentu SNP, w tym samej Sturgeon.

Nowy lider Szkockiej Partii Narodowej zapowiada dalszą walkę o niepodległość kraju. Chce do tego wykorzystać m.in. wymiar sprawiedliwości.

Pakistańskie korzenie pierwszego ministra

Humza Yousaf to pierwsza osoba na stanowisku szefa SNP i pierwszego ministra Szkocji niemająca brytyjskich korzeni i pierwszy muzułmanin na tak wysokim urzędzie w skali całej Wielkiej Brytanii. Do tej pory był nim burmistrz Londynu Sadiq Khan.

Rodzina nowego lidera Szkockiej Partii Narodowej ze strony ojca pochodzi z Pakistanu. Matka co prawda urodziła się w Kenii, ale jej przodkowie też wywodzą się z południowej Azji. Do Wielkiej Brytanii przybyli w latach 60-tych. Yousaf urodził się w 1985 r. już w Glasgow i mówi z silnym szkockim akcentem. Nie uchroniło go to jednak przed przejawami rasizmu, z którymi spotykał się już w szkole.

W Polityce od 12 lat

Uczył się w prywatnej szkole Hutchesons’ Grammar w Glasgow. Po studiach politycznych na Uniwersytecie w Glasgow pracował krótko w call center, zanim został asystentem posła SNP Bashira Ahmada, a później doradcą byłego lidera SNP i pierwszego ministra Alexa Salmonda.

W polityce jest od 2011 roku, gdy został wybrany na posła z okręgu w Glasgow. Zaledwie rok później awansował na ministra ds. Europy i rozwoju międzynarodowego w rządzie Alexa Salmonda.

W gabinecie Nicoli Sturgeon był ministrem zdrowia, a wcześniej sekretarzem w departamencie sprawiedliwości i ministrem transportu.

Komentarze 6

omegan
13 711
omegan 13 711
#127.03.2023, 19:29

w sumie to zabawne ze najwazniejsze stanowiska w UK piastuja ci ktorych o brytyjskosc do niedawna nikt by nie podejrzewal.

oktarynka
25 325
oktarynka 25 325
#227.03.2023, 20:04

- asystent posła

- doradca premiera

- minister ds. Europy i rozwoju międzynarodowego

- sekretarz w departamencie sprawiedliwości

- minister transportu

- minister zdrowia

Zawsze mnie intrygowało jak wszechstronną wiedzą mogą się pochwalić politycy na wysokich stanowiskach…

Ach! i jeszcze call centre! Tam zapewne zaczerpnął wiedzę jak radzić sobie w polityce (lawirowanie, uświadamianie innym potrzeb, o których nie mają pojęcia, przyjmowanie z uśmiechem obelg oraz obrażanie innych tak, by inni byli wdzięczni za poświęconą im uwagę) ;p

Negocjator
7 120 9
Negocjator 7 120 9
#429.03.2023, 08:53

Problem stary jak świat.

AS11
568
AS11 568
#530.03.2023, 16:41

Dobry lekarz nie oznacza, że będzie dobrym ministrem zdrowia.

Sokole
9 924
Sokole 9 924
#601.04.2023, 14:01

#2 mysle ze to geniusz Nicoli.

Mysli se kobita- kryzys swiatowy, deficyt budzetowy w Szkocji, ta niepodleglosc co ja ciagle obiecujemy zniszczyla by kraj w tym momencie.

Co robic? wiem, zrobie jakas gupkowata ustawe, ludzie mnie znielubia i odejde.

Na nastepce wybiore sobie anty-Midasa, cokolwiek nie dotknie to zamienia w gowno, najbystrzejszy nie jest to nie bedzie zadna konkurencja jak wroce za pare lat.