Do góry

Imigracja po Brexicie: są ustalenia co do okresu przejściowego

Po miesiącach przeciągających się negocjacji powstał zarys prawny przyszłej umowy w sprawie „okresu przejściowego” dla UK – podaje BBC. Umowa reguluje m.in. kwestie imigracji i polityki zagranicznej UK w latach 2019-2020.

„Okres przejściowy” ma regulować stosunki Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po 29 marca 2019 roku, czyli oficjalnej dacie Brexitu. Będzie obowiązywać do końca grudnia 2020 roku. We wstępnym dokumencie znajduje się m.in. zapewnienie, że osoby, które przybędą do Wielkiej Brytanii po dacie Brexitu, ale przed grudniem 2020 roku, będą mogły osiedlić się w kraju na tych samych zasadach, co obecni imigranci. W czasie trwania „okresu przejściowego”, Wielka Brytania będzie miała prawo samodzielnie zawierać nowe umowy handlowe. Ponadto UK będzie mogło uczestniczyć w konsultacjach w sprawie unijnej gospodarki rybnej na 2019 rok.

Nieuregulowana zostaje jednak m.in. sprawa przyszłej granicy UK z Republiką Irlandii. Dopóki ta kwestia nie zostanie rozwiązana, nie zostanie podpisany wiążący dokument co do okresu przejściowego – zapowiedzieli twórcy wstępnej umowy.

Porozumienie co do okresu przejściowego zostało osiągnięte podczas najnowszej rundy negocjacji w sprawie Brexitu w Brukseli. Zarówno negocjator z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier, jak i przedstawiciel rządu UK David Davis zgodzili się, że jest to znaczący postęp w negocjacjach. „Okres przejściowy” ma dostarczyć pewności co do przyszłości UK bezpośrednio po Brexicie oraz umożliwić Zjednoczonemu Królestwu przygotowanie się do życia poza UE – przypomniał David Davis.

Komentarze 3

Goran
201
Goran 201
#220.03.2018, 17:45

Po miesiącach bezowocnych negocjacji w końcu Wielka Brytania ogłosiła sukces - zgodziła się na wszystkie warunki stawiane przez Unię Europejską.

Paulina12320
1
#321.03.2018, 20:35

Nie powinno byc zadnego brexitu .