Do góry

Infolinia dla Polek z UK zagrożonych przemocą domową

Opoka jest pierwszą w Wielkiej Brytanii polską organizacją, której głównym celem jest wspieranie polskich kobiet i ich dzieci, które doświadczają przemocy domowej.

Infolinia

Infolinia Opoki działa w języku polskim pod numerem 0 300 365 1700. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. (Z wyjątkiem świąt i Bank Holidays.)

Po otrzymaniu telefonu konsultant ocenia sytuację. Jeśli ta nie wymaga natychmiastowej interwencji, umawia się na kolejną rozmowę. Jeśli sprawca przemocy znajduje się w pobliżu i dalsza rozmowa przez telefon nie jest możliwa, wówczas następuje przerwanie połączenia. Kolejnym etapem jest ustalenie indywidualnego planu i podjęcia konkretnych kroków. Zdarza się też, że konsultant wzywa odpowiednie służby. Są przypadki gdzie osoby poddane przemocy domowej nie są w stanie sama tego zrobić ze względu na barierę językową.

Dla wielu rodzin, które zmagają się z przemocą domową, lockdown oznacza konieczność izolacji w domu i przebywania ze swoim oprawcą 24 godziny na dobę.

Przed pandemią mieliśmy około pięciu telefonów dziennie. Od końca marca liczba tych telefonów znacznie wzrosła – ze 198 zgłoszeń w lutym do 451 w marcu. Najwyższy szczyt był w październiku. Wówczas odebraliśmy około 1200 telefonów

– mówi Aneta Mackell, współzałożycielka i dyrektorka fundacji Opoka.

Warsztaty i asysta w sądach

Opoka oferuje też wsparcie psychologiczne, warsztaty terapeutyczne, ale też asystę w procesach sądowych oraz, jeśli jest to konieczne, natychmiastową interwencję w celu zapewnienia kobiecie i jej dzieciom natychmiastowego bezpieczeństwa i schronienia.

Kolejnym celem Opoki będzie stworzenie safe-house’u – miejsca, w którym kobiety i ich dzieci będą mogły się schronić i poczuć bezpiecznie, a personel będzie mówił po polsku.

Przemoc domowa dotyczy także mężczyzn

Statystycznie co tydzień dwie kobiety mieszkające na terenie Anglii i Walii giną z ręki obecnego lub byłego partnera, a prawie co trzecia kobieta w wieku 16-59 lat doświadczy w swoim życiu przemocy domowej.

Statystycznie 89,9 proc. ofiar przemocy domowej to kobiety, jednak przemoc domowa dotyka również mężczyzn. Nie zawsze jest to przemoc fizyczna – często to przemoc psychiczna, zastraszanie, przemoc ekonomiczna.

Każdy może pomóc ofiarom przemocy domowej

Fundacji Opoka brakuje funduszy na uruchomienie całodobowej infolinii działającej 365 dni w roku. Doba działania infolinii kosztuje około £360.

Wesprzyj Opokę
Organizacja działa głównie dzięki dotacjom i wsparciu firm oraz osób prywatnych. Już £15 pozwoli Opoce na opłacenie godzinnej opieki nad dziećmi, aby matka mogła uczestniczyć w spotkaniu grupy wsparcia.

Jeśli doświadczasz przemocy domowej, zadzwoń: 0 300 365 1700. Linia pomocy czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. Jeżeli znajdziemy się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia należy skontaktować się z policją pod nr. 999 lub 112.

Komentarze 2

GuildWars
204
GuildWars 204
#215.02.2021, 23:08

Dlaczego moj komentarz zostal wykasowany bez powodu?