Do góry

Jak samodzielnie zrobić rozliczenie podatkowe

Każdy z nas może samodzielnie zrobić swoje rozliczenie podatkowe self-assessment. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na stronie gov.uk.

Po otrzymaniu kodu aktywującego możemy już samodzielnie założyć konto. Potrzebny nam do tego będzie dokument P45, który otrzymamy od pracodawcy; informacje o innych dochodach, np. dywidend oraz informacje o odsetkach uzyskanych np. na koncie bankowym.

Kto powinien szukać pomocy z rozliczeniem u doradcy podatkowego?

Osoby samozatrudnione, które nie są w stanie same poradzić sobie z rozliczeniem; osoby zatrudnione, które płacą duże podatki rok do roku i szukają sposobów na legalne ich obniżenie; dyrektorzy firm; osoby, które mają dochody za granicą i nie wiedzą jak je rozliczyć; osoby, które dostają dywidendy lub których działalność gospodarcza jest skomplikowana na tyle, że czują się zagubieni w przepisach i obowiązkach.

Kto musi się rozliczyć z podatku dochodowego?

  • dyrektor firmy Ltd, który ma dochód poza tym, który jest na jego payslipach (PAYE)

  • osoba, która ma nieopodatkowany dochód, np. z odsetek wypłacanych z banku, wynajmu mieszkania znajdującego się w Wielkiej Brytanii lub za granicą. Jeśli jesteśmy rezydentami podatkowymi w Wielkiej Brytanii, to tutaj musimy płacić podatki z zarobków na całym świecie. Jeśli nasz dochód całkowity jest mniejszy niż £2,500, możemy być zwolnieni z konieczności robienia self-assessment, ale wciąż musimy powiadomić HMRC o tym dochodzie.

  • osoba mająca dochód z oszczędności lub inwestycji powyżej £10,000 brutto

  • osoba mająca dochód z zatrudnienia w wysokości ponad £100,000 – dlatego, że powyżej tej sumy, kwota od podatku (personal allowance) będzie się zmniejszać

  • osoba, która wraz z partnerem otrzymuje child benefit i jedna z nich ma przynajmniej £50,000

  • osoba mająca zaległy podatek do zapłacenia i niepracująca już na kontrakcie, więc podatek ten nie może być pobrany na payslipie (PAYE)

  • osoba będąca na umowie o pracę, która chce odzyskać podatek na podstawie kosztów uzyskania przychodu przekraczających £2,500 (tzw. claims for expenses)

Kto musi się rozliczyć z podatku od zysków kapitałowych?

  • osoba, która sprzedała aktywa stałe, przy czym wartość tych aktywów jeszcze przed dokonaną transakcją wynosiła £48,000 lub więcej w roku podatkowym 2019/20.

  • osoba, której zyski kapitałowe przekroczyły £2,500 w roku podatkowym 2019/20.

Warto wspomnieć, że podatek od zysków kapitałowych i od dochodów różni się. W roku 2019/20 kwota wolna od podatku od zysków kapitałowych to £12,000, w przypadku podatku dochodowego to £12,500. Inne są również dostępne ulgi.

Kupując dom do remontu i sprzedając go z zyskiem w kwocie £12,000 nie zapłacimy żadnego podatku, nawet jeśli pracujemy gdzieś na etacie i zarabiamy £12,500. To dwa różne rodzaje dochodów, więc w okresie 2019/20 uzyskaliśmy kwotę £24,500 całkowicie wolną od podatku.

O Autorze


Dawid Wojnowski – doradca podatkowy, księgowy i specjalista od finansów firm, absolwent uniwersytetów Napier i Robert Gordon. Założyciel firmy TaxOne. Specjalizuje się w prawie podatkowym i księgowości dla spółek LTD. Jego pasją jest rozwiązywanie problemów podatkowych. Prowadzi blog biznesowo-podatkowy taxone.uk

Komentarze 6

Mojkowski
3
#221.01.2021, 06:18

Uwazam, ze to jest nie prawidłowe:

"osoba, która wraz z partnerem otrzymuje child benefit i mają wspólny dochód przekraczający £50,000"

Na stronie rzadowej jest napisane, iz kazde z partnerow moze zarobic do £49,999

Rozliczam to rok w rok - stad tez info op korekte!

Pozdro

bajgel
111
bajgel 111
#321.01.2021, 08:32

#1 mi też się zawsze wydawało że jeśli jeden opiekun przekroczy 50k to trzeba wypełnić zeznanie podatkowe?

Dawid W.
39
#421.01.2021, 09:26

Oczywiście, w tekście wystąpił błąd, przepraszam!

PannaMloda
5
#626.01.2021, 20:38

hej. Takie pytanie dla upewnienia sie. Czy jak mam stypendium naukowe i wlasna dzialalnosc to rozliczam sie tylko z wlasnej dzialanosci czy musze gdzies uwzglednic stypendium naukowe? jest to ovczywiscie stypendium nie opadkowane. Dziekuje