Do góry

Język angielski Polaków tematem konferencji w Cambridge

Polski jest obecnie drugim po angielskim najczęściej używanym językiem w Wielkiej Brytanii. Większość rodaków na co dzień zamiennie stosuje oba – to właśnie temu zjawisku, czyli polskiej dwujęzyczności, będzie poświęcona międzynarodowa konferencja „Polish Britain: Multilingualism and Diaspora Community”, która odbędzie się 9 lutego na prestiżowej angielskiej uczelni. Na niej padną pytania, m.in. o to, czy Polacy chętnie uczą się angielskiego? A może wolą przebywać w towarzystwie rodaków i tworzą samowystarczalną społeczność, w której nawet zakupy w brytyjskim sklepie są rzadkością? Czy warto uczyć dziecko polskiego, a jak tak to jak? I co się dzieje w naszym mózgu, gdy posługujemy się dwoma językami?

„Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii będzie miało miejsce tak duże wydarzenie poświęcone dwujęzyczności Polaków” – mówi Ewa Nowosielska, współorganizatorka konferencji oraz lektor języka polskiego na Cambridge. – „Jest ona skierowana nie tylko do naukowców, ale do wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką”.

Angielski Polaków, polski Ukraińców

Konferencja została podzielona na cztery panele, które skupiają się nie tylko na aspekcie językowym, ale również psychologicznym, społecznym czy edukacyjnym. Referaty wygłosi w sumie 12 specjalistów m.in. dr Jan Fellerer z Uniwersytetu Oxford, dr Tomasz Bąk z Uniwersytetu w Edynburgu, czy dr Lisa-Maria Müller z Uniwersytetu Cambridge. Swoje badania przedstawią również polskie uczelnie – dr hab. Anna Seretny i dr Zofia Wodniecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy dr Elżbieta Kwiatkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Każdy panel zakończy się dyskusją z udziałem publiczności.

„Jeśli ktoś nie jest w stanie uczestniczyć w całości konferencji, jej podział pozwala na wybranie konkretnej interesującej nas części” – dodaje Edyta Nowosielska. „Motywem przewodnim jednego z paneli będzie komparatystyka – język polski w różnych krajach oraz element wschodni – ukraiński w Polsce. Ostatnia, czwarta część zmierzy się ze stereotypem Polaka – migranta i jego jednojęzyczności.”

Konferencja odbędzie się w języku angielskim, a udział w niej jest bezpłatny. Należy tylko zarezerwować bilet na stronie uczelni. Konferencja jest częścią programu badawczego Multilingualism: Empowering Individuals, Transforming Societies (MEITS), a została zrealizowana z inicjatywy AHRC Open World Research Initiative.


Czy Polacy w Wielkiej Brytanii powinni mówić do dzieci w języku polskim czy angielskim? Weź udział w ankiecie:


Nie zadziałało? Jeśli ankieta nie wyświetla Ci się poprawnie spróbuj link: „W jakim języku emigranci powinni mówić do dzieci?

Komentarze