Do góry

Kalendarz „Śladami słynnych Polaków w Szkocji – Maria Klementyna Sobieska”

Kalendarz o wnuczce króla Jana III Sobieskiego – Marii Klementynie – powstał jako wspólne dzieło uczniów czterech polskich szkół w Edynburgu (Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka, Poloniusz – Mały Instytut Języka Polskiego, Polska Szkoła Piątkowo – Sobotnia im. Fryderyka Chopina i Szkoła bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka). Do współpracy dołączyła też polonijna szkoła z Perugii we Włoszech oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Ireny Komorowskiej w Oławie na Dolnym Śląsku.

Za pomysłem stworzenia kalendarza stoi Izabela Wołczyńska, wicedyrektor Szkoły bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu.

Uczniowie polskich szkół w Edynburgu z kalendarzami o Marii Klementynie Sobieskiej w National Portrait Gallery. Fot. Materiały prasowe

Zawsze chciałam, żeby szkoły polonijne w Edynburgu współpracowały ze sobą. Wcześniej nasza szkoła nawiązała kontakty z polskimi szkołami w Oławie i we włoskiej Perugii. W ten sposób powstał kalendarz o niedźwiedziu Wojtku. Pomyślałam wówczas, że sokoro Maria Klementyna urodziła się w Oławie, wyszła za mąż za pretendenta do tronu Wielkiej Brytanii, a resztę życia spędziła w Rzymie, to dlaczego by nie połączyć sił i nie stworzyć kalendarza o niej

– mówi Izabela Wołczyńska.

Każda ze szkół przygotowała trzy obrazki związane z życiem Marii Klementyny (1702-1735). Uczniowie z Perugii specjalnie pojechali do Rzymu, bo w tamtejszej Bazylice św. Piotra pochowana jest wnuczka króla Jana III Sobieskiego.

Kalendarz na 2023 rok

Za sprawą tej międzynarodowej, międzyszkolnej współpracy, powstał kalendarz na 2023 rok. Uczestnicy projektu z Edynburga spotkali się w National Portrait Gallery, gdzie został zorganizowany finał projektu.

Na jednej ze ścian Galerii wisi obraz przedstawiający ślub Marii Klementyny z Jakubem Stuartem. Był on synem króla Jakuba II, ale jako katolik nie mógł zasiąść na brytyjskim tronie i życie spędził w Italii. Para doczekała się dwóch synów. Starszy z nich – Karol Edward to słynny Bonnie Prince Charlie, który po śmierci ojca rościł pretensje do brytyjskiego tronu. Młodszym był Henryk, który został kardynałem.

Projekt powstania kalendarza został objęty patronatem Konsula Generalnego RP w Edynburgu. Można go dostać za darmo. Osoby zainteresowane mogą pisać w tej sprawie na adres [email protected]

Warto też dodać, że w działającej na edynburskim Grantonie Szkole bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka odbyła się wystawa poświęcona Marii Klementynie Sobieskiej. Została ona udostępniona przez Hannę Czarnasiak z Oławy. Wystawa ma charakter mobilny i będzie udostępniana szkołom w Szkocji w celu promocji postaci Marii Klementyny.

Kalendarz o Marii Klementynie Sobieskiej. Fot. Materiały prasowe

Maria Klementyna Sobieska – jedyna Polka na brytyjskim tronie

Komentarze 3

Delirium
29 603
Delirium 29 603
#101.02.2023, 15:23

"jedynej Polce, która nosiła tytuł królowej Wielkiej Brytanii i Irlandii."

Czy ta chora psychicznie istota, która zagłodziła się na śmierć (swoją drogą niezły hardcore :p ), dokonała tego dzięki samozaparciu, rozwijaniu talentów, wykształceniu i ciężkiej pracy? :p

Judasz
4 441
Judasz 4 441
#201.02.2023, 16:47

Przeczytała wszystkie wpisy na emito. I tak jej się porobiło...

omegan
13 584
omegan 13 584
#301.02.2023, 17:49

nie dziwota