Do góry

Na Wyspach zakażą sprzedaży gazu rozweselającego

O planach zakazu sprzedaży gazu rozweselającego poinformował w niedzielę sekretarz stanu ds. wyrównywania szans, mieszkalnictwa i wspólnot Michael Gove. Zażywanie podtlenku azotu, zwanego gazem rozweselającym, powoduje duże zagrożenie dla zdrowia i stało się plagą wśród brytyjskiej młodzieży – podała Sky News.

Podtlenek azotu jest w Wielkiej Brytanii drugim po marihuanie najczęściej stosowaną używką wśród osób w wieku od 16 do 24 lat. Sky News informuje, że w ostatnim okresie nastąpił gwałtowny wzrost liczby przyjęć do szpitali osób używających gazu rozweselającego.

Decyzja o zakazie sprzedaży podtlenku azotu idzie dalej niż zalecenia Home Office, które po zbadaniu zagrożeń wiążących się z jego zażywaniem nie brało pod uwagę zakazu sprzedaży tej substancji.

Niezależny komitet doradczy ds. nadużywania narkotyków (ACMD) został w 2021 poproszony przez Home Office o wydanie opinii na temat tego, czy posiadanie podtlenku azotu powinno być karane. ACMD stwierdził, że byłoby to nieproporcjonalne do poziomu szkód związanych z substancją. Mogłoby też mieć negatywny wpływ na legalne stosowanie substancji np. w medycynie. 

Komentarze