Do góry

Ochrona przed kryzysem

Jeśli mówisz dobrze po angielsku i nie byłeś wcześniej karany, możesz spróbować swoich sił w branży "security". Brytyjskie firmy nawet w czasach kryzysu szukają chętnych do pracy w ochronie.

Security industry to w Wielkiej Brytanii potężny i ciągle rozwijający się sektor gospodarki. Na Wyspach "kwestie bezpieczeństwa" traktuje się niezwykle poważnie. Szacuje się, że na angielskich ulicach zainstalowanych jest ponad 5 milionów kamer. Ochroniarze potrzebni są do pracy nie tylko w nocnych klubach, ale także do strzeżenia budynków, sklepów, biur, hoteli, parkingów, banków, lotnisk, a nawet jednostek wojskowych. W tym sektorze działa ponad 900 dużych prywatnych agencji ochrony, a na stronach internetowych brytyjskiego urzędu pracy (Jobcenter) nawet w czasie recesji można znaleźć ponad 40 tys. ofert pracy dla ochroniarzy.

Licencja i niekaralność

Pracę ochroniarza na Wyspach może dostać każdy, kto mówi po angielsku w stopniu komunikatywnym i nie był wcześniej karany. Od zeszłego roku wymagana jest także licencja. Pracownik, który jej nie posiada, traci prawo do wykonywania zawodu, a agencja ochrony zatrudniająca taką osobę podlega surowym karom. Zwykle jednak w ogłoszeniach o pracę w ochronie od kandydatów nie wymaga się takiego dokumentu. Najczęściej po przyjęciu ochotnika do pracy przełożony od razu kieruje go na kurs i aranżuje egzamin.

Licencje wydaje Security Industry Authority (SIA). Kurs trwa 3–4 dni i kończy się dwoma egzaminami. Opłata za kurs wynosi 190 funtów. Egzaminy to kolejne 190 funtów. Licencja pracownika ochrony w Wielkiej Brytanii jest ważna przez trzy lata, później należy ją odnowić, za co SIA również pobiera opłatę. Niestety polska licencja ochroniarza nie jest honorowana na Wyspach. Do pracy w tej branży potrzebne jest także zaświadczenie o niekaralności (uzyskasz je w Biurze Informacyjnym Rejestru Karnego – opłata wynosi 50 zł).

Praca lekka, łatwa i przyjemna

Praca w ochronie nie jest ciężka ani skomplikowana, ale może być nużąca. Zwłaszcza na nocnej zmianie. Do obowiązków pracownika ochrony należy, ogólnie rzecz biorąc, "obserwowanie miejsca i reagowanie na zaistniałe zagrożenie", co w praktyce oznacza chodzenie na cogodzinne patrole, telefoniczne meldowanie się w tzw. control room oraz wpatrywanie się w monitoring (CCTV)

Na ochronie często pracuje się w systemie zmianowym dzień-noc po 10–12 godzin, przez co większość ochroniarzy przepracowuje od 48 do 60 godzin w tygodniu – dlatego ten zawód nie cieszy się zbyt wielką popularnością wśród Brytyjczyków. Praca wygląda trochę inaczej niż w Polsce. Ochroniarz w Wielkiej Brytanii nie ma prawa nikogo dotknąć. Jeśli podejrzewa, że klient coś ukradł, może jedynie grzecznie poprosić o pokazanie paragonu i otworzenie torby lub plecaka, a w ostateczności skontaktować się z policją.

Zarobki

Wynagrodzenie ochroniarzy w UK jest zróżnicowane i zależy od wielu czynników – doświadczenia, miejsca pracy, zakresu obowiązków, regionu Wielkiej Brytanii czy rodzaju posiadanej licencji. Najniższe stawki otrzymują osoby strzegące sklepów, miejsc budowy, budynków i parkingów (5,73–6,3 funta za godzinę). Na nieco większe pieniądze mogą liczyć ochroniarze stojący na bramkach w dyskotekach lub klubach nocnych (8–12 funtów za godzinę). Najlepiej zarabiają zaś ochroniarze osobiści, tzw. bodyguardzi (100–120 funtów za godzinę) oraz ochroniarze wyjeżdżający na kontrakty do Iraku lub Afganistanu.

Gdzie szukać?

Ze znalezieniem pracy w ochronie nie ma większych problemów. Oferty można znaleźć w Jobcenter, internecie bądź prasie. Można też skorzystać z usług agencji pracy. Niektóre brytyjskie agencje zatrudniające pracowników ochrony często ogłaszają się i organizują rozmowy kwalifikacyjne w Polsce. Zapewniają także przelot, zakwaterowanie i często pomagają w załatwieniu formalności.

Licencje ochroniarskie w Wielkiej Brytanii:

  • Security – ochrona budynków, hoteli, sklepów, biur
  • Door Supervision – ochrona pubów, dyskotek, imprez masowych
  • Cash&Valuables in Transit – licencja dla osób transportujących pieniądze i kosztowności
  • Public Space Surveilance CCTV – licencja dla osób obsługujących i monitorujących widok z kamer CCTV
  • Close Protecion – licencja dla ochroniarzy strzegących bezpośredniego bezpieczeństwa osób

Komentarze 9

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#120.08.2009, 10:05

Najniższe stawki otrzymują osoby strzegące sklepów, miejsc budowy, budynków i parkingów (5,73–6,3 funta za godzinę). Na nieco większe pieniądze mogą liczyć ochroniarze stojący na bramkach w dyskotekach lub klubach nocnych (8–12 funtów za godzinę). Najlepiej zarabiają zaś ochroniarze osobiści, tzw. bodyguardzi (100–120 funtów za godzinę) oraz ochroniarze wyjeżdżający na kontrakty do Iraku lub Afganistanu.

5 ,73 w markecie. super
8-12 dyskoteka , rozumiem ,że po 12 h na dobę , mi się jednak wydaje ,że raczej pt , sob , niedz od 6pm do 2am. stawka po chuju biorąc pod uwagą ryzyko wjebania się w kłopoty.

badygardem chciałbym zostać !!!!!!!

Irak i Afganistan to jest to !!!!!!!!!!!!!!!!

syn.szefa
4 144
syn.szefa 4 144
#220.08.2009, 10:34

to ja chce na bodygarda. ale jakiejs takiej britnej spirs, tylko lepiej wygladajacej :)

Moge przyjac 120/h za gapienie sie na cycki i odganianie paparazzi.
Zainteresowane gwiazdy filmowe prosze o knotakt na priv :)

Profil nieaktywny
Użytkownik
#320.08.2009, 11:16

That's what I am talkin' about:D

axel
343
axel 343
#420.08.2009, 20:10

chyba sie nie nadajesz kolo!
bodygard

urko
19 402 56
urko 19 402 56
#520.08.2009, 20:24

Chłopaki, pamiętajcie, że stawka odzwierciedla ryzyko: za tarmoszenie sięz babciami w spożywczaku - jest 5.75GBP/h, z pijaczkami w dyskotekach - 10GBP/h, a za ryzyko utraty życia - 120GBP/h (takie stawki maja może ochroniarze ważnych biznesmenów, ale nie Bitney)

Renovatio
537
Renovatio 537
#620.08.2009, 21:37

No to jaki moral z tego... dac sie zabic czy pilnowac babcie w supermarketach...

Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
#720.08.2009, 23:54

morał jest taki .

zatrudnić się w agencji i jechać do Afganistanu .

potrzebujo

demon22
2 179
demon22 2 179
#821.08.2009, 07:11

w Szkocji nakaz posiadania licencji zaczal sie 1 listopada 2007. W Anglii duzo wczesniej.
Ceny kursow sa zroznicowane w zaleznosci od firmy, ktora kurs ten przeprowadza. Ceny rozniez roznia sie ze wzgledu na licencje o jaka sie starasz, najtansza jest Security, najdrozsza Close Protection-ok.Ł3000.
Tylko w edim w centrum jest ok.200 kamer i nie ma miejsca, gdzie mozna sie schowac:D

Taffi
215
Taffi 215
#921.08.2009, 11:57

najzwyklejsza licencja - security guard (sklepy, centra handlowe, cieciowanie) albo door supervisor (hotele, puby, cluby) kosztuje ok £250, cctv ok 600£.
czasami pracodawca placi za trening i licencje, a potem zwraca sobie z pensji.