Do góry

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety bez Harry'ego i Meghan

Ogłoszony w piątek przez dwór królewski bardziej szczegółowy niż do tej pory program obchodów 70-lecia panowania Elżbiety II przecina spekulacje na temat tego, czy weźmie w nich udział troje członków rodziny, którzy w ostatnich trzech latach zrezygnowali z pełnienia obowiązków. W przypadku Harry’ego i Meghan, którzy obecnie mieszkają w USA, nie było nawet jasne, czy przyjadą w tym czasie do Wielkiej Brytanii, ale w piątek potwierdzono, że tak oraz że wezmą ze sobą dzieci.

Książę Andrzej, średni syn królowej, wycofał się z pełnienia obowiązków w związku ze skandalem seksualnym, a książę Harry i jego amerykańska żona Meghan - bo pragnęli większej prywatności, ale później publicznie wysuwali szereg zarzutów pod adresem pozostałych członków rodziny.

Harry, Meghan i Andrzej nie pojawią się co prawda na balkonie Pałacu Buckingham, ale cała trójka będzie obecna podczas innych uroczystości, które zaplanowane są od 2 do 5 czerwca.

Trooping the Colour

Zgodnie z przedstawionym programem obchody zaczną się 2 czerwca od Trooping the Colour, uroczystej parady wojskowej, która zwykle odbywa się w oficjalne urodziny królowej, ale w tym roku przesunięto ją o tydzień i włączono do uroczystości Platynowego Jubileuszu. Parada zacznie się przed Pałacem Buckingham, na którego balkonie pojawią się członkowie rodziny królewskiej czynnie wykonujący obowiązki.

Nabożeństwo i konie

Najważniejszym punktem obchodów w piątek 3 czerwca będzie nabożeństwo dziękczynne w londyńskiej katedrze św. Pawła. W sobotę królowa wraz z innymi członkami rodziny ma wziąć udział w wyścigach konnych w Epsom, a później na terenie Pałacu Buckingham odbędzie się Platynowe Party, czyli specjalny koncert jubileuszowy.

Parada i złota kareta

W niedzielę głównym punktem, zamykającym całe obchody, będzie parada z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham z udziałem ponad 10 tys. osób, opowiadająca 70-lecie panowania. Elementem tej parady będzie przejazd złotej karety, w której Elżbieta II jechała na koronację i która nie była widziana na ulicach Londynu od 2002 r.

Nie jest jeszcze pewne, czy we wszystkich tych wydarzeniach królowa będzie uczestniczyć osobiście, bo od pewnego czasu ma problemy ze zdrowiem, w tym z poruszaniem się, co spowodowało, że w ostatnich sześciu miesiącach bardzo rzadko pokazywała się publicznie.

Komentarze 4

Negocjator
6 145 9
Negocjator 6 145 9
#108.05.2022, 09:00

Tak się tym zmartwiłem, że chyba z rozpaczy przez tydzień się będę żywił wyłącznie Fish&Chips i pił Tea with Milk.

Delirium
26 428
Delirium 26 428
#208.05.2022, 14:13

"Książę Andrzej, średni syn królowej, wycofał się z pełnienia obowiązków w związku ze skandalem seksualnym"

Oni wszyscy mieli na kontach jakieś skandale seksualne. Jeden waflował się ze zbokiem i pedofilem, drugi żyje za Wielką Wodą z kolorową aktorką i rozwódką, trzeci grzmocił na boku mężatkę, aż w końcu jego kobita uciekła mu z egipskim producentem filmowym. Patocelebryci. :)

Sokole
8 929
Sokole 8 929
#308.05.2022, 15:50

Dolaczam sie do zyczen na wzor przywodcow Sinn Fein:

Wszystkiego najlepszego.

Bez wzgledu na to jak glupi jest pomysl posiadania monarchii, rozumiem ze niektorych ludzi to kreci.

perpetuummobil
123
#409.05.2022, 08:04

Nie wiem czy to glupi czy madry pomysl posiadania monarchii, ale brytyjska monarchia jest wizytowka UK. Chociaz jestem zdania, ze na garnuszku panstwa powinni byc tylko krolowa i jej bezposredni nastepcy. Czyli na rodzinie Wiliama finansowanie powinnos sie skonczyc. Reszta, won do roboty. Niech sobie tytuly tylko zachowaja. Niemniej moim zdaniem rodzinka Wiliama i Kate z dzieciakami jest bardzo sympatyczna. Dzieciaki dorosna to pewnie juz nie bedzie tak cukierkowoe :D.