Do góry

Polacy wśród ofiar współczesnego niewolnictwa w UK

W 2017 roku - w pierwszym roku działalności Modern Slavery Helpline - zgłoszono ponad 4,8 tysiąca podejrzanych przypadków dotyczących osób z 94 państw. Większość, bo 3,5 tysiąca, dotyczyła wyzysku w miejscu pracy, w szczególności w myjniach samochodowych, branży budowlanej, salonach piękności, rolnictwie i fabrykach, a kolejne 700 - wykorzystania seksualnego i zniewolenia w celu służby domowej.

Wśród wszystkich zgłoszeń aż 233 dotyczą Polaków. To druga co do wielkości grupa potencjalnych ofiar - po Rumunach (756), a przed Anglikami (212), Tajlandczykami (211) i Bułgarami (98).

Obywatele Polski znaleźli się na czele zestawienia, jeśli chodzi o zgłoszenia dotyczące terytorium Walii (40), wyprzedzając Rumunów (17) i Filipińczyków (16).

Wiceszefowa Narodowej Agencji do spraw Zwalczania Przestępczości (NCA) Caroline Young przyznała w październiku 2017 roku, że oficjalne dane “to jedynie czubek góry lodowej”.

Prawdopodobnie jest bardzo dużo osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zgłosić na policję

– oceniła.

Numer 0 8000 121 700

Unseen ostrzegło, że bariera językowa - czyli słaba znajomość języka angielskiego - często stanowi problem dla polskich ofiar handlu ludźmi. Przygotowano więc polskojęzyczne ulotki mające zwiększyć świadomość problemu wśród ponad milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii.

Osoby, które same padły ofiarą handlu ludźmi lub podejrzewają, że problem ten dotyczy znanych im ludzi, mogą zadzwonić w Wielkiej Brytanii na specjalną infolinię (numer 0 8000 121 700), która oferuje wsparcie także w języku polskim. Wśród organizacji świadczących wsparcie dla ofiar handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa jest także East European Resource Centre (EERC) mieszczące się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w zachodnim Londynie.

Zgodnie z brytyjskim prawem, po ustaleniu, że dana osoba mogła paść ofiarą handlu ludźmi, może ona liczyć na tymczasowe zakwaterowanie, wsparcie psychologiczne i pomoc w znalezieniu pracy.

Raport National Crime Agency

Według statystyk w 2016 roku, w ramach państwowego systemu zgłaszania przypadków niewolnictwa znanego jak NRM (National Referral Mechanism), zidentyfikowano 163 polskie ofiary niewolnictwa, z czego aż 148 osób padło ofiarą wyzysku w pracy. To najwyższy wynik od 2012 roku.

Za to z raportu National Crime Agency wynika, że w 2017 roku liczba odnotowanych ofiar współczesnego niewolnictwa wyniosła w UK 5145. W ubiegłym roku takich zgłoszeń było 3804, co oznacza wzrost o ponad jedną trzecią. Ze 116 nacji Polacy zajmują w tym raporcie 10. miejsce. W przypadku Polaków liczba zgłoszonych przypadków wyniosła 102, co oznacza, że zmniejszyła się w stosunku do 2016 roku, kiedy było ich 163.


Czytaj na Emito.net:

16 proc. ofiar niewolnictwa w UK to Polacy

Sky News: Polacy wśród ofiar współczesnego niewolnictwa

9 Polaków z Birmingham oszukało 80 rodaków

Polsko-brytyjska kampania przeciw współczesnemu niewolnictwu

Komentarze