Do góry

Powstał model pomnika Generała Maczka w Edynburgu w skali 1:1

Pomnik upamiętniający Generała Stanisława Maczka i żołnierzy 1. Dywizji Pancernej stanie na reprezentacyjnym trakcie Royal Mile, przed siedzibą władz miasta. Wykonany będzie z brązu. Obecnie ukończone zostały prace nad pełnowymiarowym, glinianym modelem pomnika. Wykonał go polski rzeźbiarz Bronisław Krzysztof.

Według planów pomnik z brązu ma powstać przed listopadem 2018 roku, na czas przed obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Model pomnika zyskał już aprobatę darczyńców i działaczy zaangażowanych w kierowanie zbiórką na rzecz pomnika.

Upamiętnić Generała

O powstanie pomnika od lat zabiega fundacja General Stanisław Maczek Memorial Trust, która zebrała na ten cel już ponad £80 tys. Pomysłodawcą inicjatywy był szkocki polityk Lord Fraser, który reprezentował brytyjski rząd na pogrzebie generała Maczka w 1994 roku. Poruszony historią polskiego bohatera, Lord Fraser rozpoczął starania na rzecz wzniesienia mu pomnika. Proces przerwała śmierć Lorda. Starania podjęły ponownie w 2015 roku wdowa i córka po arystokracie, przy wsparciu Konsulatu RP w Edynburgu.

Na miejsce upamiętnienia Generała Maczka, dowódcy 1. Dywizji Pancernej, wybrano reprezentacyjny trakt Royal Mile, przed wejściem do miejskiego ratusza. Nieopodal znajduje się słynny Stone of Remembrance, gdzie co roku składane są wieńce dla poległych żołnierzy. Początkowo pomnik miał stanąć w edynburskim parku Meadows nieopodal dzielnicy Marchmont, gdzie znajdowało się mieszkanie Generała. Plany pokrzyżowały biurokratyczne wymagania związane z postawieniem pomnika w tym rejonie miasta. Na elewacji domu, gdzie mieszkał Generał, znaleźć można jednak poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Polski bohater barmanem

Generał Maczek podczas II Wojny Światowej był dowódcą 1. Dywizji Pancernej. Dywizja stacjonowała w Szkocji, gdzie oddano do jej dyspozycji ośrodek szkolenia czołgistów w Blairgowrie niedaleko Perth. Jej pierwszym zadaniem była obrona odcinka szkockiego wybrzeża od Edynburga do Aberdeen. Generał Maczek odegrał kluczową rolę podczas Bitwy o Normandię i wyzwolił spod niemieckiej okupacji część Francji, Belgii i Holandii. Po zakończeniu II Wojny Światowej nie mógł wrócić do komunistycznej Polski. Pozbawiony pensji wojennej zamieszkał wraz z żoną i trójką dzieci w Edynburgu. Pracował jako barman w Learmonth Hotel, gdzie regularnie odwiedzali go jego byli żołnierze. Zmarł w 1994 roku w wieku 102 lat.

Fundacja General Maczek Memorial Trust wciąż zbiera środki na wzniesienie pomnika. Dotacje można przekazywać za pośrednictwem portalu PayPal do 31 lipca 2018 roku.


Czytaj także na Emito.net:

Komentarze 5

bajgel
145
bajgel 145
#111.07.2018, 11:30

W stawianiu pomników potęga jesteśmy i basta!

TuneUp
78 452
TuneUp 78 452
#211.07.2018, 12:01

no i fajnie

Profil nieaktywny
Delirium
#311.07.2018, 12:57

#1:

co jest niewłaściwego w uhonorowaniu generała Maczka?

Profil nieaktywny
izabelinda35
#411.07.2018, 18:30

Maczek jak typowy Polak byl wierny i lojalny, a przy tym naiwny jak dziecko. Dzis po 70 latach Polacy dalej nic sie nie nauczyli i dalej pokazują to samo - nawiną wierność w polsko - obce puste obietnice i pakty bez pokrycia. Nie trzeba byc historykiem żeby zauważyć ze Polska tylko wtedy była silna gdy liczyła wyłącznie na siebie.

Sokole
10 588
Sokole 10 588
#511.07.2018, 19:43

czasy sie zmieniaja.

Teraz nawet Chiny nie moga liczyc tylko na siebie i szukaja sojusznikow