Do góry

Przewodnik po Szkocji: Dolina Glencoe

Mając w Szkocji dostęp do samochodu koniecznie należy zaplanować wycieczkę do Glencoe. Jest to malowniczo położona dolina w zachodnich Highlandach, a z Edynburga dojedzie się tutaj w niespełna 3 godziny. Gwarantuję, że będą to 3 godziny wspaniałej przygody, z zapierającymi dech w piersi widokami, ponieważ trasa prowadząca do Glencoe należy do jednych z najbardziej malowniczych na mapie Szkocji. Jeżeli nie masz auta, sprawdź wypożyczalnie samochodów w Edynburgu i innych miastach Szkocji.

Dolina Glencoe. Fot. Mateusz Błażejczak

Dolina Glencoe powstała miliony lat temu w wyniku erupcji wulkanów, a ostateczny jej kształt został nadany podczas ostatniej epoki lodowcowej ponad 10 tysięcy lat temu. Obecnie dolina Glencoe zachwyca swoim pięknym kształtem tysiące turystów z najdalszych zakątków świata. Dlatego czasem bywa tutaj trochę tłoczno, ale mimo wszystko warto zajrzeć tu choć na chwilę, aby zobaczyć jedną z najbardziej zjawiskowych dolin w Szkocji, a może nawet i na świecie.

Rzeź w Glencoe

Zanim Glencoe stało się jednym z ulubionych kierunków turystycznych w Szkocji, w dolinie miało miejsce makabryczne wydarzenie. Mam tutaj na myśli tzw. Rzeź w Glencoe z 13 lutego 1692. W nocy oddział angielskcih żołnierzy zamordował 38 mężczyzn, kobiet i dzieci z klanu MacDonald. Rodziny te, jak i większość szkockich klanów wspierały bunt Jakobitów i nie chciały uznać nowego króla Anglii Wilhelma III Orańskiego.

Dolina Glencoe. Fot. Mateusz Błażejczak

Dolina Glencoe – zwiedzanie

Glencoe można zwiedzać na wiele sposób, a najprostszym jest przejazd samochodem przez dolinę drogą A82 i postój przy punktach widokowych. Od strony Glasgow i Edynburga wejścia do doliny pilnuje wysoki na 1022 m. n.p.m. wygasły wulkan Buachaille Etive Mor, którego możemy podziwiać w filmie Skyfall. Kolejnym punktem, przy którym warto się zatrzymać jest The Meeting of Three Waters. To urokliwe miejsce, w którym na wodospadach dochodzi do połączenia trzech rzek. Zatoczki z parkingami znajdują się po obu stronach drogi.

Podróżując kilka mil dalej w głąb doliny dotrzesz do punktu widokowego Trzy Siostry z Glencoe (Three Sisters of Glencoe). Znajdziesz tutaj aż dwa dosyć duże parkingi, z których z łatwością można zobaczyć serce doliny i pstryknąć wspaniałą fotkę do rodzinnego albumu. Na koniec warto również zrobić postój przy Loch Achtriochtan. Jest to małe jezioro, z którego brzegu można podziwiać zachwycający widok na zachodnie wejście do doliny. Warto tutaj zwrócić uwagę na mały biały domek Achnambeithach Cottage, który perfekcyjnie prezentuje wielkość doliny.

Dolina Glencoe. Fot. Mateusz Błażejczak

Wędrówka po Glencoe

Oczywiście jeżeli możesz sobie pozwolić na dłuższy postój w dolinie to gorąco polecam udać się na wędrówkę po jednym ze szlaków w Glencoe. Łączna ich długość przekracza ponad 35 mil / 56 km i nie ma możliwości, aby przejść je wszystkie jednego dnia. Poza tym dolina skrywa aż 8 szkockich Munro oraz Ukrytą Dolinę (Coire Gabhail/Lost Valley), w której klan MacDonald ukrywał swoje bydło.

Munro to najwyższe szkockie szczyty, których wysokość przekracza 3000 stóp (914,4m). W całej Szkocji jest ich 227, a najsłynniejszym jest Ben Nevis (1345 m.), który jest również najwyższym szczytem Wielkiej Brytanii.

Do wspomnianej wcześniej Ukrytej Doliny prowadzi łatwy i przyjemny szlak, a jego pokonanie nie powinno zająć dłużej niż 3 godziny w dwie strony. Jest to świetne miejsce na krótką wycieczkę w dolinę, a szlak z łatwością pokonają nawet niedoświadczeni piechurzy.

Listę wszystkich szlaków w Glencoe znajdziesz na stronie: walkhighlands.co.uk.

Dolinę można również przejechać na rowerze szosowym po drodze A82 lub górskim po ścieżce prowadzącej po jej dnie. Dodam jeszcze, że w Glencoe działa również jeden ze szkockich ośrodków narciarskich. O sportach zimowych możesz poczytać w naszym artykule Narty w Szkocji.

Dolina Glencoe. Fot. Mateusz Błażejczak

Dolina Glencoe na dużym ekranie

Podobnie jak Wyspa Skye, dolina Glencoe poza turystami zachwyca również producentów filmowych. W jej wnętrzu poza wspomnianym wcześniej filmem o przygodach Jamesa Bonda Skyfall (2012), powstały: Braveheart (1995) z Melem Gibsonem, produkcja Netflixa Król wyjęty spod prawa (2018),Rob Roy (1995) z młodym Liam Neeson oraz Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004). W dolinie została umieszczona m.in. chatka Hagrida oraz scena rozmowy Harrego z profesorem Lupinem o jego rodzicach.

Glencoe – informacje praktyczne

Do Glencoe można z łatwością wybrać się o każdej porze roku, ale według mnie dolinę najlepiej zwiedza się wiosną i jesienią. Wiosną można odkryć uroki zielonej doliny bez tłumów turystów, a jesienią można poczuć klimat z filmu Skyfall, który powstawał w miesiącach jesienno-zimowych. Również wtedy jelenie (red deers) schodzą z gór do doliny w poszukiwaniu pożywienia, co dla miłośników natury jest nie lada atrakcją.

Dolina Glencoe. Fot. Pixabay

Przy zachodnim wjeździe do doliny znajdziesz nowe Visitor Centre, w którym można zgłębić historię oraz poznać sekrety powstania Glencoe. Na miejscu jest oczywiście mały sklep z pamiątkami, kawiarnia i toalety.

Jeżeli szukasz miejsca równie pięknego co dolina Glencoe, ale nieco bardziej spokojnego, to koniecznie musisz zajrzeć do sąsiedniej doliny Glen Etive. Jest to miejsce, które oczarowało mnie równie mocno. Na obejrzenie obu dolin trzeba przeznaczyć około dwóch godzin.

Zachęcamy do śledzenia bloga Szkocki.pl


Mateusz Błażejczak: podróżnik, bloger i przewodnik. W Szkocji mieszka od 2011 roku. Pracuje jako administrator danych i koordynator projektów dla jednego z wiodących producentów whisky. Oprowadza także wycieczki po Edynburgu. Jest miłośnikiem podróży. Był już na czterech kontynentach, gdzie odwiedził ponad 30 państw. Od 2017 wraz z Tomaszem Bobrowskim prowadzi przewodnik o Szkocji – Szkocki.pl. Ich celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem związanym z życiem w Szkocji.

Komentarze 13

Profil nieaktywny
Delirium
#128.09.2019, 08:51

"Na zwiedzenie obu dolin trzeba przeznaczyć około dwóch godzin"

Na przepierdzielenie samochodem i pyknięcie paru słit focu na fejsbunia.

camperboy
208
camperboy 208
#428.09.2019, 11:42

Pojechal i opisał Glencoe z widoku drogi no kurde.

Sokole
10 586
Sokole 10 586
#728.09.2019, 16:53

". W nocy oddział angielskcih żołnierzy zamordował 38 mężczyzn"

To byli Szkoci z regimentu Argyll pod dowodztwem wroga MacDonaldow Campbell-a.

"Rodziny te, jak i większość szkockich klanów wspierały bunt Jakobitów i nie chciały uznać nowego króla Anglii Wilhelma III Orańskiego."

Alez uznaly, tylko przysiega na wiernosc zostala zatajona przez wspomnianych juz Campbell-ow.

Zbychu_zPlebani
7 831
#828.09.2019, 17:02

#4

z drogi?

to mozna street view odpalic i se pooglądać.

TomGlasgow777
8
#928.09.2019, 21:40

Bylem. Potwierdzam bardzo pieknie tam :) warto sie wybrac na weekend.

Tkaczmarcin
2
#1029.09.2019, 16:58

Munrosôw jest 282.

Zbychu_zPlebani
7 831
#1129.09.2019, 18:31

#10

z ciekawosci poczytalem sobie o tych munros. Taczmarcin ma racje munros jest 282, natomiast munro tops jest 227. a tym artykule jest blad powinno byc:

Munro tops to najwyższe szkockie szczyty, których wysokość przekracza 3000 stóp (914,4m). W całej Szkocji jest ich 227, a najsłynniejszym jest Ben Nevis (1345 m.), który jest również najwyższym szczytem Wielkiej Brytanii.