Do góry

Sezon na pigułkę gwałtu

Media co jakiś czas donoszą o kolejnej ofierze "tabletek gwałtu". Problem staje się coraz większy – w samej Wielkiej Brytanii ofiarą pada już prawie 7 tys. kobiet rocznie. Do tej pory leki te zbierały największe żniwo latem, podczas wakacji.

Tymczasem zdaniem policji zagrożenie rośnie właśnie teraz, kiedy na uczelnie wrócili studenci, a puby i kluby na nowo tętnią życiem.

To może spotkać każdego. Magdalena jest spokojną studentką. Pracuje na swoje studia. Praktycznie nie ma czasu na życie towarzyskie. Nie pije alkoholu, nie pali, pochodzi z porządnej rodziny. Poszła z koleżanką do pubu po zajęciach, żeby schować się przed nagłym deszczem. Zamówiły sok. Pigułkę gwałtu wrzucił jej do szklanki mężczyzna z sąsiedniego stolika, kiedy wyszła do toalety a koleżanka na papierosa.

Polecamy:

"Pręgi" w kinie - dla miłośników dobrego polskiego kina PAS przygotowało projekcję filmu Magdaleny Piekorz z Michałem Żebrowskim i Agnieszką Grochowską w rolach głównych. Film będzie opatrzony napisami angielskimi. Warto więc zaprosić anglojęzycznych znajomych.

Jak to się mogło stać...

"Niczego nie podejrzewałam" – mówi Magda. "Wyglądali normalnie, spokojni, uśmiechnięci, nie zachowywali się głośno" – opowiada. "Próbowali co prawda z nami flirtować, ale niczego nie wskórali. Byłam tam nie dłużej niż dwie godziny. Ostatnią rzeczą, którą pamiętam to, że właśnie około 11 wieczorem wyszłam przed pub, potem otworzyłam oczy i byłam w jakimś mieszkaniu naga w łóżku z kilkoma mężczyznami – szlocha. Nadal nie wiem, jak to się mogło stać. Właściwie nie pamiętam, jak udało mi się wydostać z tego mieszkania, potem biegłam jak oszalała na policję.

Koleżanka Magdaleny zgłosiła jej dziwne zniknięcie. Nie mogła znaleźć koleżanki, ponieważ gwałciciele pozbyli się jej telefonu. Na szczęście Magdalena zgłosiła się od razu na policję, gdzie zajęto się nią porządnie. Opieka psychologa, testy, współpraca z właścicielem pubu, DNA z ubrań i łotrów udało się złapać po 26 godzinach. Jeden z nich był już znany policji.

Magdalena przeżyła tragedię. "Trudno opisać, jak się czuję" – mówi przez łzy. "Nie mam sobie nic do zarzucenia, nikogo nie prowokowałam, nawet nie piłam, przede mną seria tabletek ograniczających możliwość zarażeniem się AIDS, nie ma pewności, że w mieszkaniu było tylko trzech drabów. Nikomu z rodziny o tym nie mówiłam, bo się wstydzę, ale chciałam przestrzec dziewczyny, to może spotkać każdą."

Nie tylko kobiety

Do policji w Wielkiej Brytanii coraz częściej docierają sygnały o gwałtach po podaniu ofierze narkotyku. Kilka tysięcy osób rocznie jest gwałconych, bitych lub okradanych. Wszystko dzięki GHB, flunitrazepamowi lub ketaminie, które to substancje bez śladu można rozpuścić w piwie, drinkach, a nawet wodzie. "Po ich podaniu, zwłaszcza w kombinacji z alkoholem, ofiara staje się podatna na sugestie, a nawet może na długie godziny stracić pamięć. Najczęściej spotykane to rohypnol, GHP i ketamina" – mówi farmaceutka Jadwiga Rowen.

Policja ostrzega nie tylko kobiety, ofiarą padają także mężczyźni. Roman Krawczyk z Luton stracił ciężko zarobioną tygodniówkę właśnie po podaniu tzw. "dyskotekowego leku". "Poszedłem z kolegami w piątek po pracy do klubu, wypiłem dwa drinki z wódką, rano obudziłem się na ławce bez portfela, a miałem w nim prawie 200 funtów" – opowiada zrozpaczony. "Nie przypuszczałem, że mogę być ofiarą tego narkotyku. Chłop ze mnie jak byk i młodzieniaszkiem też już nie jestem" – dodaje.

Liczy się czas

Zagrożenie zwiększa się latem i w październiku, bo wtedy wracają studenci i częściej chodzą do klubów i pubów. Jakkolwiek komuś może się to wydawać niehigienicznie, ze swoim drinkiem nie wolno rozstawać się nawet w toalecie.

Farmaceuta Jadwiga Rowen: "Po podaniu pigułki gwałtu może już po kilkunastu minutach dojść do omdlenia i okresowej utraty pamięci, dziewczyna nic nie pamięta na drugi dzień, a sama substancja szybko znika z organizmu. Po 12 godzinach nie ma po niej żadnego śladu. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zgłaszać się na policję i zrobić test na obecność tych substancji w organizmie. Można też zgłosić się do szpitala, który powiadomi policję". Poszkodowana Magdalena: "To scenariusz filmu grozy, ja nawet nie piję alkoholu. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że może spotkać mnie coś tak strasznego, boję się, że się z tego nie pozbieram. A najgorszy jest strach o własne zdrowie.

Co to jest pigułka gwałtu?

Tzw. pigułki gwałtu to przede wszystkim dwa specyfiki: flunitrazepam i kwas gamma-hydroksymasłowy czyli tzw. GHB. Oba te leki stosowane są w polskiej i brytyjskiej medycynie. Tabletek nikt nie wymyślił po to, aby gwałcić, bić i okradać. GHB stosowany jest dziś w leczeniu nagłych napadów senności zwanych narkolepsją, zaś flunitrazepamem leczy się bezsenność, czasem używa się go też do znieczulenia ogólnego przed operacją.

Flunitrazepam jest aktywną substancją zawartą w leku o nazwie Rohypnolu, który może być używany doustnie w formie tabletek, może być rozgniatany i palony na aluminiowej folii, wdychany w formie sproszkowanej, bądź też wstrzykiwany.

Oprócz Rohypnolu bardzo często jako Date Rape Drugs wykorzystywane jest GHB i ketamina. GHB to najczęściej białe krystaliczne substancje bez smaku i zapachu, które występują również w roztworach wodnych. Są przez to łatwo rozpuszczalne w wodzie lub alkoholu. Jako pigułki gwałtu wykorzystywanych może być jeszcze minimum 40 innych substancji, z których część jest szeroko i łatwo dostępna, np. przez Internet. Poza oficjalnym rynkiem leków specyfiki zawierające tego typu związki sprowadzone są ponadto nielegalnie.

Jak działa pigułka gwałtu?

Przede wszystkim bardzo szybko, już w 20 minut po podaniu leku. Ofiary zapadają potem w długi 7-8 godzinny sen. Im więcej leku tym większy efekt. Wywołany przez tabletkę stan przypomina odurzenie alkoholowe z pojawiającymi się efektami agresywności i gwałtownego zachowania. Przyjęcie jej w większych ilościach powoduje utratę samokontroli, senność oraz amnezję.

Dodatkowe zastosowanie jej z alkoholem powoduje przyspieszenie i nasilenie działania. Pigułka gwałtu rozpuszczona w szklance drinku może powodować ponadto silne zaburzenia świadomości. Im więcej tabletek się przyjmie, tym zamroczenie jest silniejsze.

Osoba, której podano tabletkę gwałtu, staje się podatna na sugestie, sprawia jednocześnie wrażenie, jakby rzeczywiście robiła wszystko z własnej woli. Przestępcy łatwo jest dlatego zmylić otoczenie i wyprowadzić półprzytomną ofiarę pod pretekstem, że przychodzi jej z pomocą. Po upływie 72 godzin od momentu spożycia pigułki gwałtu nie jest ona możliwa do wykrycia w organizmie. Policja radzi jednak, żeby poddać się badaniom jak najszybciej.

Oba leki bardzo szybko ulegają przemianom w organizmie. Flunitrazepam wykrywa się we krwi do 24 godzin po podaniu, a GHB – zaledwie do ośmiu godzin! W moczu ślady GHB daje się odnaleźć jeszcze cztery godziny później, ale potem – ani śladu.

Jak się uchronić przed pigułką gwałtu

  1. Nie przyjmuj drinków od obcych.
  2. Trzymaj szklankę cały czas przy sobie, nawet jeśli musisz iść do łazienki.
  3. Nie dziel się drinkiem, nie pij od innych.
  4. Nie napełniaj drinka z wielkich pojemników.
  5. Jeśli ktoś proponuje ci drinka, idź z tą osobą do baru.
  6. Nie pij drinków o dziwnym smaku lub barwie.
  7. Jeśli zostawiłaś drinka, nie pij go.
  8. Jeśli czujesz się bardzo pijana po wypiciu zaledwie jednego lub dwóch drinkow zgłoś się natychmiast po pomoc.
  9. Jeśli zauważysz, że ktoś ma mały pojemnik, np. na krople do oczu czy hotelowy żel do kąpieli, warto zachować czujność. W takich pojemnikach często na imprezy przynoszony jest GHB.
  10. Jeżeli widzimy, że ktoś coś wlewa lub wrzuca do napoju lub drinka, nie bójmy się reagować. Następnym razem to może być nasza szklanka.

Rohypnol i KETAMINA
Ma podobne działanie do Valium, ale jest 10 razy mocniejszy, nie ma smaku, zapachu i koloru, jest bardzo trudny do wykrycia. Znany jest również pod nazwą:
• Circles • Forget Pill • LA Rochas • Lunch Money • Mexican Valium • Mind Erasers • Poor Man’s Quaalude • R-2 • Rib • Roach • Roach-2 • Roches • Roofies • Roopies • Rope • Rophies • Ruffies • Trip-and-Fall • Whiteys

Ketamina, dziala bardzo szybko. Jej inne nazwy:
• Black Hole • Bump • Cat Valium • Green • Jet • K • K-Hole • Kit Kat • Psychedelic eroin • Purple • Special K • Super Acid.

Komentarze 36

Zdzisław
365
Zdzisław 365
#126.10.2009, 09:41

moze i z porzadnej rodziny, a kurat Kaśka byla tez z porzadnej rodziny z porzadnego domu i co, manago...

JOanna_K
4 280
JOanna_K 4 280
#226.10.2009, 10:05

Instrukcje na szóstke.....wszystkie nazwy , sposób podania.
Potencjalnym ofiarom chyba sie to nie przyda......

BD.K
20 493 1
BD.K 20 493 1
#326.10.2009, 10:08

znaczy ze pigulka gwaltu rowna dziewczyny i chlopcow z porzadnych domow, abstynentow itd. z cala reszta plebsu.
czyli robi demokracje ....
i pozwala demokratycznie zrealizowac wszystkie fantazje lozkowe....
jestem na tak

JOanna_K
4 280
JOanna_K 4 280
#426.10.2009, 10:25

#BD K-Chyba przeginasz......albo; napewno przeginasz

BD.K
20 493 1
BD.K 20 493 1
#526.10.2009, 10:29

ale w obronie demokracji ....

JOanna_K
4 280
JOanna_K 4 280
#626.10.2009, 10:40

acha.......

Szczeniak_i.
2 001
Szczeniak_i. 2 001
#726.10.2009, 11:05

Na pewno

Profil nieaktywny
Dillo
#826.10.2009, 13:46

musze to miec..

Marta.
1 917
Marta. 1 917
#926.10.2009, 14:43

szczeniak, poprawiasz regularnie, wyrywkowo, czy wybiorczo?

Szczeniak_i.
2 001
Szczeniak_i. 2 001
#1026.10.2009, 14:50

Wyrywkowo.

Szczeniak_i.
2 001
Szczeniak_i. 2 001
#1126.10.2009, 14:50

Np. Szczeniak, nie szczeniak.

Szczeniak_i.
2 001
Szczeniak_i. 2 001
#1226.10.2009, 14:51

A co wniesiesz do tematu?

Marta.
1 917
Marta. 1 917
#1326.10.2009, 14:53

tyle samo co ty, czyli nic,
a wyrywkowo, to by sie zgadzalo, tyle tylko chcialam wiedziec;)

Szczeniak_i.
2 001
Szczeniak_i. 2 001
#1426.10.2009, 14:55

To przeczytaj jeszcze raz od poczatku:)

Ray
1 370
Ray 1 370
#1526.10.2009, 15:48

Let the bold, brave, ADVENTUROUS girls keep on disarming the mine fields of public places for the sake of the ones who want their BOMB shells to go off in a more controlled explosion.

And those who are strangers to the concept of BOMB and ADVENTUROUS will keep less BUSY, probably preoccupied with the sublime.

T'da!

radnor
26 173 16
radnor 26 173 16
#1626.10.2009, 18:06

Pozny wieczor w klubie, kelner idzie z tacą przez sale, nagle zauważa onanizującego się w w rogu przy stoliku faceta.

-Co pan robi???

-Ktoś mi wrzucił do drinka pigułkę samogwałtu.

iwo
7 694
iwo 7 694
#1826.10.2009, 19:33

espionage swego czasu byl znany z tego..

Profil nieaktywny
dzieci
#1926.10.2009, 22:35

Co za czasy już teraz boję się jak moje dzieciaczki będą zaliczać imprezki brrrrrrrrr

f256
4 510
f256 4 510
#2026.10.2009, 23:40

Trochę naciągana ta historia. Schroniły się do pubu przed deszczem, jak wyszły na chwile, to jej ktoś wrzucił pigułkę. Kto zostawia stolik i niedopite drinki żeby potem do nich wrócić? Przecież w normalnym lokalu zostaną one sprzątnięte.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2126.10.2009, 23:53

Hmnn... jak to mozliwe??:D

Jezeli niedopite drinki som i barmien widzi iz kobialki opuszczaja stolik na potrzeby fizjonomiczne badz by nakarmic raka pluc niczego ze stolika nie sprzatnie, uot i cala filozofia...

Thats lovely wszyndzie spiskujom, lobuzy jedne...:P

f256
4 510
f256 4 510
#2227.10.2009, 00:09

Przestań bredzić Prymityw. Jak gdzieś idziesz, to pilnujesz swojego stolika i swoich naczyń, a nie liczysz, że barman Cię obserwuje i na dodatek wie po co wychodzisz.
Zresztą jak barman taki troskliwy, to dlaczego nie przypilnował żeby nic im nie wrzucono?

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#2327.10.2009, 00:12

Oj nie chce mi sie, sorki, masz racje, same sobie winne.

f256
4 510
f256 4 510
#2427.10.2009, 00:20

Nie powiedziałam, że same sobie winne, tylko, że historia naciągana. Jak Ci się nie chce, to po co zaczynasz;-)

nikt84
53
nikt84 53
#2527.10.2009, 00:52

nie mow ze jak sie rozkrecisz to masz na uwadze swoje drinki non stop,bzdura.przypadek wyzej jest moze troche naciagniety aczkolwiek moze byc prawdziwy.jedna rada,nie doprowadzaj sie do kompletnego upojenia lub utraty samokontroli.latwo powiedziec,trudniej zdrobic.milych wypadow do pubu

eva111
637
eva111 637
#2627.10.2009, 07:50

oh well to juz chyba wiem co tak naprawde przydarzylo sie mojej sasiadce gdy poszla na impreze do sasiadow Polakow Hm "bardzo szanowanych "zreszta.....prawda panie Slawku??
a na drugi dzien obudzila sie z rozwalona glowa , twarza zalana krwia zero pamieci i niestety bez ubran...............
gdy probowala sie dowiedziec co wlasciwie jej sie stalo -powiedziano jej ze za duzo wypila i..............ze slut jest,ze pijaczka
nie musze dodawac ze nie zadzwoniono po karetke (dzuira w glowie wymagajaca kilku szwow) bo owa szanowana polska spolecznosc eh prubowala dzwonic po taksowke wow Im very impessed Kasiu

ofiarze niedawal spokoju fakt ze przez cale zycie jej reakcja na nawet male przedawkowanie alkoholu byl finish w toalecie i wymioty wiec nie mogla sie pogodzic z opowiescia jej szanowanych sasiadow ze wypila za duzo a oni jeszcze probowali jej pomoc dzwoniac po taksowke, eh a pan Slawek byly policjant handlujacy regularnie na ebay-u kasiasty starzy lokatorzy w housingwym M-3 "mily pan" kobieta w Polsce oh well

historia niestety bez happy endu

wmowili dziewczynie ze sie upila i poszla na schody uprawiac sex...
i podobno spadla......ha ha ale skoro byla tak bardzo pijana to jak ona na te schody weszla ????
a drinki caly czas na stole staly...........a ona wychodzila a to do toalety a to do mieszkania na chwile..........

i owszem poszla do szpitala na drugi dzien ale byla tak przerazona dziura w glowie i ze nie przyszlo by jej do glowy............
zreszta nie miala nawet najmniejszego pojecia ze opisywana wyzej tabletka istnieje
wiec nie bylo szans ze mogla poprosic lekarza by sprawdzil

wiec to dlatego po karetke pogotowia nie zadzwoniono.-bali sie ze przebadaja ja w szpitalu......................to dlatego nie pamietala nic oprocz faktu za szanowny pan Slawek poprosil ja do pokoju by pochwalic sie kolekcja odznak wojennych -ostatni flash w jej pamieci --nic poza tym az do chwili gdy obudzila sie na drugi dzien lezac na sofie w jej mieszkaniu z twarza zalana krwia...........ciekawi mnie teraz ile razy zgwalcono ta dziewczyne???

i jeszcze przez nastepnych kilka miesiecy smiano sie z niej

zgaduje teraz co powiecie .............
sama sobie winna jest?

ah well

ja mogla myslec ze sasiedzi Polacy-moga zrobic cos takiego???

najwieksza wina tej zalosnej kreatury byla jej pieprzona naiwnosc i wiara w ludzkie dobro............

a sasiedzi nadal mieszkaja obok i znowu zaczynaja mowic do niej "o czesc jak sie masz"

,

bus_37
Dundee
23 987 114
bus_37 Dundee 23 987 114
#2727.10.2009, 10:34

daj adres jeżeli to prawda, kolesiom sie nalezy wycieczka w góry w bagażniku beemki.

gnoje, pedały i gównojady!!!!

novikus
96
novikus 96
#2827.10.2009, 10:53

BD K | Wczoraj - 10:08
"znaczy ze pigulka gwaltu rowna dziewczyny i chlopcow z porzadnych domow, abstynentow itd. z cala reszta plebsu.
czyli robi demokracje ....
i pozwala demokratycznie zrealizowac wszystkie fantazje lozkowe....
jestem na tak"

Skoro jestes na tak, to zycze Ci z calego serca zeby ktos zrealizowal na tobie swoje fantazje, najlepiej na Twojej dupie przy uzyciau kija bejsbolowego.

novikus
96
novikus 96
#2927.10.2009, 10:54

...bo nie ma to jak poczuc demokracje na wlasnej dupie.

eva111
637
eva111 637
#3027.10.2009, 22:49

podawanie adresu niestety nic juz nie zmieni
zreszta owa dziewczyna nie pamieta co sie stalo a suche fakty
mowia tyle co nic

rozwalona zalana krwia twarz, dziura w glowie wilkosci ok funta,
obudzila sie na drugi dzien rano na sofie bez majtek,
podobno ja przyniesiono jej dzieci zamknieto w pokoju zabrano im telefony (pytanie dlaczego z naprawde wielkim znakiem zapytania czy dlatego ze byly na tyle duze by zadzwonic na policje lub na pogotowie???)
rano znalazla resztki kurtki jednego z oprawcow i jego popsuty zegarek,
ale to jeszcze nie swiadczy o niczym
pytan jest mnostwo
przeciez jesli byla tak bardzo pijana to jak wyszla???
skoro ja przyniesiono
Kto ja rozebral??

szkoda tylko ze wczesniej nie miala pojecia o istnieniu takich tabletek bo gdyby tak bylo mogla poprosic o badanie w szpitalu

ale nie wiedziala
no i wstydzila sie
powiedziala ze spadla ze schodow

w drodze do szpitala otrzymala jeszcze szyderczy telefon od jednego z uczestnikow imprezy by zapytala o antykoncepcje

zrobila badania na obecnosc hiv

eva111
637
eva111 637
#3127.10.2009, 23:03

zreszta to wszystko stalo sie ponad rok temu

po rozmowie z ta osoba ona nie jest w stanie zrozumiec jednej rzeczy

Dlaczego oni jej to zrobili??
wie ze nie ma sensu teraz cokolwiek juz robic pniewaz uczestnikow imprezy bylo 7 ona 8 i wszyscy zgodnie twierdza ze bardzo sie upila a oni chcieli jej pomoc(!!!!!)

jej slowa przeciw 7 osobom (nie dosc tego ta dziewczyna to cholerny buntownik wiec nawet gdyby teraz poszla na policje nikt jej nie uwierzy)
oprocz faktow nie ma zadnych dowodow

eva111
637
eva111 637
#3227.10.2009, 23:21

a bez dowodow nic i nikt nie jest w stanie zrobic
czesc tych ludzi zreszta wrocila juz do Polski

Fakt stracila syna po calym tym wydarzeniu nastolatek wyzwal ja od dziwek i wrocil do ojca

moze to byl ich cel

mozna tylko snuc domysly
przyszedl mi do glowy jeszcze pewien pomysl
podpowiem jej by powiedziala synkowi o tym artykule

zawsze moze sprubowac
przynajmniej dla resztek wlasnej godnosci

Brus
4
Brus 4
#3328.10.2009, 00:35

"Pigułki gwałtu są mitem. To dobra wymówka młodych Brytyjek, którą usprawiedliwiają swoje pijackie ekscesy. Ogromna większość gwałtów po zabawie w klubach, to nie efekt działania narkotyku, tylko picia na umór - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu z Kent."

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomo...

dorann74
13 951 343
dorann74 13 951 343
#3428.10.2009, 09:08

dlatego na imprezy trzeba chodzić z ludźmi ktorych się zna i ma do nich zaufanie, którzy zauważą, gdy coś się z Tobą dzieje

tomek0
307
tomek0 307
#3528.10.2009, 10:58

brus, doinformuj sie troche co do tematu z innych zrodel niz gazeta.pl. ghb rozklada sie na wode i dwutlenek wegla, jak wiec wykryc czy ktos wpierdolil srodek "niepamieci" czy nie? juz mi dziala na nerwy uzywanie przez te kretynskie gazety terminu "brytyjscy naukowcy" bo to takie random pierdolenie zakryte naukowcami z dupy, zeby tylko dac komus niesamowicie "rzetelna" wiedze i temat do rozmawiania

dorann74
13 951 343
dorann74 13 951 343
#3628.10.2009, 15:20

ale jak by Brad Pitt to może mi sypać, byle by nie zwiał po fakcie i dał na siebie popatrzeć ....(marzycielka):):):)