Do góry

WOŚP w Wielkiej Brytanii. Przewodnik po finałach 2018

„Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków” – pod tym hasłem gra tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W organizowanie akcji na Wyspach zaangażowanych jest blisko 30 sztabów. Choć finałowe koncerty odbędą się w weekend 13 i 14 stycznia, część imprez ruszyła już w weekend 6-7 stycznia.

Wśród atrakcji: samochód marki Mini Cooper do wygrania w loterii na koncercie finałowym w Bristolu, przelot helikopterem do wylicytowania w Slough oraz balonem na licytacji w Edynburgu. Oczywiście nie zabraknie też występów artystów z Polski i Wielkiej Brytanii. W Bedford zagra zespół Piersi, w Southampton wystąpią Sidney Polak i Kasia Pakosińska.

Wolontariusze WOŚP zapraszają nie tylko do UK, ale także na brytyjskie terytoria zamorskie: Polonia przy wsparciu Harley Davidson Club organizuje finał na Gibraltarze, a klub Polish United już drugi raz zagra na Wyspie Jersey. Lista wszystkich sztabów i plan finałowych koncertów poniżej.


Aktualizacja z 23 stycznia 2018 r.

Nad opisem atrakcji przygotowanych przez poszczególne sztaby dołączyliśmy informacje o wstępnie deklarowanych kwotach zebranych podczas finałów do puszki, na loteriach i na licytacjach.

Wolontariuszki WOŚP. Fot. materiały prasowe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lista sztabów:

Irlandia Północna

 • Portadown (Craigavon)

Uzbierana kwota: £19 775.15.

Finał w Irlandii Północnej zaczął się odrobinę wcześniej niż w większości UK, bo już w sobotę 6 stycznia w Lurgan Hall Town o godz. 12:00. Zlicytować można było domowej roboty tort powstały specjalnie z myślą o 26. Finale WOŚP. Podczas całodniowej imprezy rodzinnej odbywały się też warsztaty, gry i zabawy dla dzieci. Licytacja darów rozpoczęła się o 16:00, a losowanie fantów w Loterii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o 20:30 (pula nagród o łącznej wartości £1300). Przez cały dzień można było skosztować darmowych przekąsek, kawy i herbaty. Gościem specjalnym był burmistrz okręgu Armagh. Bawić będzie się jeszcze można 13 stycznia, na wieczorze muzycznym połączonym ze stand-upem polskich komików. Pełen plan imprezy w galerii na Facebooku.

Kontakt przez stronę na Facebooku.

Walia

 • Newport

Uzbierana kwota: £10 737.77

Walia świętować będzie po raz pierwszy, ale za to z rozmachem. Już 7 stycznia odbyła się „Zumba dla WOŚP” – zajęcia fizyczne dla całych rodzin, połączone ze zbiórką charytatywną przy wejściu. 10 stycznia w akcję włączył się z kolei lokalny polski fryzjer – tego dnia w ramach akcji „Szalone nożyczki” 50 proc. zarobków z każdego strzyżenia zostało przekazanych do puszki WOŚP. 13 stycznia gratka dla łasuchów – „Przez żołądek do serca” – pokaz kulinarny w wykonaniu uczestniczek V edycji Masterchef Polska: Sylwia, Joasia oraz Ania, na zaproszenie szefów sztabu, charytatywnie przygotują m.in. polędwiczkę w ziołowej kruszonce z sosem grzybowym oraz panna cottę na białej czekoladzie. Wstęp na pokaz płatny £20 od osoby, £35 od pary – całość dochodu przeznaczona zostanie na zasilenie konta Fundacji WOŚP. Właściwy finał rozpocznie się 14 stycznia o 12:00 blokiem dla dzieci. Od 16:00 na scenie występy muzyczne oraz licytacje.

Kontakt i szczegółowy plan imprezy: WOŚP Newport.

W Walii nie lada gratka dla łasuchów: kolacja przygotowana przez mistrzynie z polskiej edycji Master Chefa.

Szkocja

 • Aberdeen

Uzbierana kwota: £4 583.70

Koncert w Aberdeen odbędzie się po raz pierwszy po 6-letniej przerwie. W sobotni wieczór 13 stycznia w klubie The Tunnels dla dorosłych zagrają polskie i polsko-szkockie zespoły „The Drift”, „Melting Pot Collective” oraz „Cover Fucker”. Natomiast w niedzielę 14 stycznia od 10:00 do 18:00 w kinie Belmont Filmhouse dla chętnych w każdym wieku będą trwały zbiórki, aukcje, warsztaty malowania, kursy pierwszej pomocy z F1 Training Services UK, liczne licytacje, gra terenowa dla dzieci zorganizowana przez lokalnych harcerzy. Od 18:00 do 22:00 w barze O’Neills odbędą się koncerty zespołów „Barber Q” oraz „Aleksandra & Krokodyles”. Na te ostatnie wstęp od 18 roku życia.

Kontakt i informacje na bieżąco: WOŚP Aberdeen 2018.

 • Dundee

Uzbierana kwota: £2 238.02

Nie będzie finałowego koncertu, ale chętni mogą przekazywać pieniądze na WOŚP do stacjonarnych puszek, które po raz pierwszy zawitały do miasta.

Lista punktów, gdzie można przekazać środki dla sztabu WOŚP Dundee: Polski Fryzjer – Raf’s Barbershop; Polska Szkoła w Dundee; Polskie solarium – St Tropez Tanning Studio; Polska kosmetyczka – Lidia Beauty Salon; Polski mechanik – G&S Auto Tyres; Polski mechanik Pol Position. Polskie sklepy Tradycja, White Eagle, Kubuś, Slavic Goods.

 • Edynburg

Uzbierana kwota: £11 302.98

W Edynburgu świętowanie rozpocznie się już 12 stycznia wieczorem w Coolturalny Piątek. O 18:00 w Serenity Cafe w centrum miasta polonijny Teatr Lustro Sceny wystawi sztukę „Pani Twardowska”. Przy okazji odbędzie się też wernisaż konkursowych prac plastycznych, połączony z licytacją kartek nadesłanych w konkursie „Wyślij kartkę z sercem”. W sobotę z kolei ruszy całodniowa akcja „Rodzinne granie z sercem”. W planach koncerty, kącik dla dzieci, konkursy z nagrodami (w tym „Familiada” i „1 z 10”), warsztaty hip hopowe, nauka szycia, robienie latawców.

Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę. Na licytacji będzie możliwość wykupienia niezwykłej atrakcji: przelotu balonem! Ipreza zacznie sie o 14:00. Od tej pory naprzemiennie występować będą polskie i polsko-szkockie zespoły, trwać będą licytacje oraz loterie. Wśród nagród i fantów, oprócz przelotu balonem, m.in. Złota Moneta 26. Finału WOŚP, płyty z Woodstock z autografami Jurka Owsiaka, vouchery na zabiegi kosmetyczne i inne.

Informacje na bieżąco: WOŚP Edynburg.

 • Glasgow

Uzbierana kwota: £5 444

Glasgow grać będzie dwa dni. 13 stycznia w sobotę planowany jest turniej tenisa stołowego, bilardu oraz gry w rzutki. W międzyczasie odbywać się będą licytacje. Impreza potrwa od południa do ok. 20:00, później parkiet przejmą DJ-e. W niedzielę o 15:00 koncert finałowy otworzy zespół „Gościniec”. W planach zabawy dla dzieci, konkursy, muzyka, licytacje, o 20:00 światełko do nieba, po 20:00 koncert smyczkowy oraz koncert jazzowy. Dwa dni finału odbędą się w tzw. Domu Sikorskiego.

Szczegóły będą dostępne na Facebooku.

Anglia

 • Londyn

Uzbierana kwota: £80 754.15

Tradycyjnie najwięcej imprez finałowych odbędzie się w stolicy, mimo że w tym roku za imprezę odpowiada nowy sztab, zarejestrowany przy szkole w Wembley. Już w piątek 5 stycznia w klubie The Belvedere zagrały zespoły MAGIC MIKE K, NJ NICHOLAS, TOMASS. Wstęp na imprezę był darmowy, wśród klubowiczów krążyli wolontariusze z puszkami. W sobotę 6 stycznia bawiono się z kolei w Klubie Orła Białego na imprezie Disco B4.

W finałowy weekend odbywać się będą po dwie imprezy dziennie: w sobotę 13 stycznia w Lewish Polish Centre wystąpią zespoły GasMayster, Gamble, Zen, Basia Bozzao i No Thoughts No Gravity. Impreza potrwa do 22:00, ale spragnieni dalszych wrażeń będą mogli udać się na Club Remix w restauracji Pyza, gdzie impreza potrwa do drugiej w nocy.

Główne atrakcje są jednak zaplanowane na niedzielę 14 stycznia. Już o 10:00 ruszy Wielka Parada dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – przejazd motocykli i samochodów (w tym kilka perełek z PRL). Parada ruszy o 10.00 spod Ace Cafe w okolicach Wembley i pojedzie w kierunku polskiej ambasady i dalej pod Big Bena. Parada zakończy się na Greenford, gdzie odbywać się będzie dziecięcy finał WOŚP.

Sam koncert finałowy będzie podzielony na dwie części w dwóch różnych lokalizacjach. Impreza dziecięca będzie trwać od 12:00 do 16:00 w Greenford Hall (Ruislip Rd, London UB6 9QN). Wystąpi m.in. Kamil Lemieszewski z Cyrkową Akademią Pana Kleksa. Część dla dorosłych (18+) odbędzie się w The Clapham Grand (21-25 St John’s Hill, London SW11 1TT). Potrwa od 15.00 do 23.00. Wśród gości gwiazdy z Polski: Vavamuffin, Paprika Korps, Glenn Glenskii Meyer i Renata Przemyk. Imprezę główną poprowadzą Nika Boon i Maciej Orłoś. Szczegółowy plan dnia można sprawdzić na Facebooku.

Więcej: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - WOŚP Londyn.

Malowanie twarzy to wspólny mianownik wielu orkiestrowych imprez dla dzieci. Fot. WOŚP Londyn.
 • Bedford

Uzbierana kwota: ok. £10 000

Finał rozpocznie się 14 stycznia o 13:00 częścią rodzinną. O 13:30 na scenę wyjdą pierwsi artyści. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Piersi. Na scenie towarzyszyć będą mu m.in. Acute Mind, Emir, polscy raperzy. Występy muzyczne będą przeplatane finałowymi licytacjami i loteriami. Dla dzieci zaplanowano m.in., gry, zabawy, konkursy, malowanie twarzy, naukę tańca i wiele innych. Otwarty będzie barek, a w nim serwowane będą ciepłe napoje i ciasta. Występ Piersi planowany jest wczesnym wieczorem.

Kontakt: Goluch Events.

 • Bournemouth

Uzbierana kwota: £11 604

Inaczej niż przed rokiem, tym razem na finale WOŚP w Bournemouth nie wystąpią Dire Straits, ze względu na wcześniej zaplanowaną trasę. Organizatorzy zapewniają jednak, że i tak na finale 14 stycznia nie zabraknie ciekawych występów. Część rodzinna rozpocznie się już o 12:00. Czas młodszym uczestnikom umilą atrakcje i zabawy, budowanie latawców, tworzenie serc różnymi technikami w zabawie „serce od serca”, nauka szycia, malowanie twarzy. Planowany jest też pokaz sprzętu medycznego, strażackiego i policyjnego. Do dyspozycji uczestników oddany zostanie gorący bufet. Specjalnym gościem muzycznym będzie tym razem zespół punkowy Lej mi pół z Bielska-Białej (start godz. 19:00). Zagrają też m.in.: Polonez (folklor), Gitarą i Balladą (szanty), Jumbles (jazz&rock).

Kontakt: WOŚP Bournemouth.

 • Bristol

Uzbierana kwota: £8 446.44

To już drugi Finał WOŚP w mieście. A dzięki rozmachowi sponsorów, na chętnych do udziału w zabawie czeka nie lada niespodzianka: samochód Mini Cooper do wygrania w finałowej loterii! Jak tłumaczy szefowa sztabu, samochód ufundowali zupełnie oddolnie przedstawiciele lokalnej Polonii. Bezpośrednio za zakup oraz prawną stronę przedsięwzięcia odpowiada pomysłodawca akcji, Paweł Szymków. Inne fanty do wygrania w Bristolu to m.in. kupon na naukę sztuk walki, bon na kolację lub obiad we dwoje, bony na usługi kosmetyczne i inne. Brać udział w loterii można do piątku 12 stycznia, główne imprezy przewidziane są na sobotę i niedzielę.

Informacje na bieżąco: WOŚP Bristol.

 • Cheltenham

Uzbierana kwota: ok. £4 220

Główna impreza zacznie się 13 stycznia w Szkole Polskiej o godz. 13:30. To wtedy odbędą się licytacje; wśród wystawionych przedmiotów m.in. kurtka skórzana żużlowca Henryka Żyto z 1961 roku, gadżety żużlowca Tomasza Golloba oraz 2 kalendarze i proporczyk z autografami zawodników GKM-u. Wystąpią 4 zespoły polskie i angielskie (w repertuarze m.in. blues i hip hop). 14 stycznia wolontariusze z serduszkiem wyjdą z puszkami na ulice Cheltenham, Gloucester i, być może, Evesham (sztab wciąż czeka na pozwolenie władz miasta). Oprócz tego w polskich punktach w hrabstwie Gloucestershire już teraz znaleźć można skarbony stacjonarne.

Więcej informacji: WOŚP Cheltenham.

 • Hull

Uzbierana kwota: £12 500.59

W Hull imprez nie zabraknie. Miasto zaczęło zabawę najwcześniej ze wszystkich sztabów, bo już w piątek 5 stycznia o godzinie 19:00, uroczystą kolacją oraz muzyką na żywo – wstęp £15. 6 stycznia, o godz. 19:00, w restauracji Izabela Restaurant and Wine Bar wystąpił z kolei Piotr Kowalczyk, uczestnik programu telewizyjnego „The Voice of Poland”. 7 stycznia odbyły się turnieje: wędkarski i piłki nożnej. Cały weekend w restauracji Kuchnia Restaurant trwał kiermasz wypieków. 10 stycznia odbędzie się WOŚP Fitness Challenge. 12 stycznia, w piątek, zaczną się pierwsze koncerty finałowe. W planach m.in. koncert poezji śpiewanej oraz wystawa rękodzieł. Wystąpi zespół Projekt Psu na Budę. 13 stycznia sztab zaprasza do oddawania szpiku. Zbiórka o 9:30 w punkcie przy Polskiej Szkole im. Ireny Sendlerowej. 14 stycznia można spodziewać się imprez dla dzieci oraz oficjalnych finałowych licytacji oraz występu zespołów: The Charts i PGR. Finałowi w Hull towarzyszyła też akcja oddawania krwi – w Wigilię wolontariusze WOŚP spotkali się w stacji krwiodawstwa KCOM Stadium w Hull.

Szczegółowe informacje na temat imprezy: WOŚP Hull.

 • Ipswich

Uzbierana kwota: wciąż nie podana do wiadomości

Miasto Ipswich we wschodniej Anglii gra już po raz drugi. Puszki stacjonarne znaleźć można w polskich sklepach w Ipswich: Europe Expres, Jasiek, Kacperek, Maja, Salami Deli oraz w okolicznych miastach: Pole Deli Kajtuś w Sudbury, Polish Market Jess w Cambridge, Foodbasket w Colchester, Makos w Clacton, polskich sklepach w Norwich, Great Yarmouth i w Braintree. Na finałową licytację trafiły m.in. kosmetyki konsultantek Avonu oraz ciasto wyrobu pracowni cukierniczej „My Delicious Cakes”. Szczegóły finału są jeszcze dopinane, odbędzie się on w niedzielę 14 stycznia.

Aktualne informacje na Facebooku.

 • Mansfield

Uzbierana kwota: ok. £8 300

W różnych punktach miasta stanęły skarbony stacjonarne. Z informacji udostępnionych na Facebooku sztabu wynika też, że impreza finałowa w Mansfield ruszy 14 stycznia o 12:00. W planach atrakcje dla dzieci, malowanie twarzy, licytacje i loteria z fantami ufundowanymi przez lokalne polskie biznesy. Na licytacji, oprócz przedmiotów ze sklepiku WOŚP, wystawiona będzie m.in. wykonana specjalnie na finał kanapa. Wystąpią zespoły The Unknown (punk) i Good friend Rik (covery polskich zespołów, rock). Więcej infromacji ukaże się niebawem online.

 • Northfleet (Gravesend)

Uzbierana kwota: £2 087

Jak co roku, zamknięta impreza dla dzieci i rodziców odbędzie się w lokalnej polskiej szkole. Według zapowiedzi, obecny będzie DJ, zorganizowane mają zostać zabawy da dzieci. Odbędzie się licytacja dóbr z WOŚP-owego sklepu. Wśród fantów także m.in. bony na zakupy ufundowane przez lokalny polski sklep i rękodzieła lokalnych artystów. Przeprowadzona również zostanie zbiórka na terenie szkoły. Jak na finałach WOŚP było w ubiegłych latach, można przeczytać na stronie szkoły.

 • Nottingham

Uzbierana kwota: £1 610.66

Finał organizuje Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Świętego Kazimierza. 13 stycznia od godziny 12:00 do 14:00 planowane są licytacje (w tym koszulki Roberta Lewandowskiego) oraz występy szkolnego klubu teatralnego. Wystąpią nie tylko dzieci, ale i nauczyciele. Więcej informacji na Facebooku.

 • Redditch

Uzbierana kwota: ok £10 000

Sztab w Redditch postanowił postawić na integrację międzykulturową. Dlatego posty na jego Facebooku śledzić można w dwóch językach, a polskie puszki WOŚP staną m.in. w lokalnych McDonaldsach, zarządzanych przez zaprzyjaźnionego Brytyjczyka. McDonalds z Redditch ufundował też zamek dmuchany i baloniki na imprezę dla dzieci. Organizatorzy zareklamują też finał WOŚP na targach lokalnych zespołów muzycznych w najbliższy weekend, a do wystąpienia na samych koncertach zaprosili zespoły polskie i angielskie. Na finałowej aukcji będzie można m.in. wylicytować koszulki z podpisami zespołu Brathanki.

Szczegółowy plan atrakcji i dwudniowej imprezy znaleźć można na Facebooku.

 • Slough

Uzbierana kwota: £17 500.25

Trudno określić, co będzie większą atrakcją: możliwość wygrania 50-calowego telewizora na WOŚP-owej loterii, czy wylicytowania przelotu helikopterem dla trzech osób. Finał odbędzie się w niedzielę 14 stycznia, potrwa od 12:00 do 20:00, jak zawsze w Polskim Klubie. W trakcie finału planowanych jest wiele atrakcji dla dzieci, w tym występ magika. Jak co roku odbędzie się konkurs jedzenia pączków, dostępne będzie polskie jedzenie.

Więcej informacji: WOŚP Slough.

 • Southampton

Uzbierana kwota: £18 204.49

W Southampton wystąpią m.in. Katarzyna Pakosińska oraz Sidney Polak. Planowane są pokazy tańca Key Dance, Modern Dance Academy in Southampton, występy dzieci z polskich szkół. W programie zabawy dla dzieci, sesje fotograficzne, grochówka wojskowa, pierogi i ciasta. O godz. 19:00, po odegraniu hymnu WOŚP na żywo, salę klubu na 750 osób wypełni ponad 500 balonów w kształcie serca.

Więcej szczegółów na Facebooku.

 • Swindon

Uzbierana kwota: £2 604.48

13 stycznia Polskie Radio Swindon zaprasza na imprezę taneczną; całkowity dochód z imprezy przeznaczony będzie na wsparcie WOŚP. 14 stycznia, o 17:00 w Domu Polskim wystartuje właściwy finał, dla dzieci i dorosłych. W planach gry, zabawy i licytacje gadżetów z fundacji. Zagra londyński zespół Melina. Na loterii będzie można losować bony od lokalnych polskich usługodawców: fotografa, fryzjera, kosmetyczki. Więcej informacji: WOŚP Swindon.

 • Waltham Abbey (Essex)

Uzbierana kwota: £4 329.11

Finał odbędzie 14 stycznia o 11:30. Wśród ciekawych fantów na licytacje i loterię m.in. ręcznie robiona komoda, vouchery na usługi polskich biznesów, wysyłka świeżych warzyw prosto z Polski oraz dwa obrazki Jowity, artystki z zespołem Downa, która bardzo chciała pomóc, ponieważ jej siostrzeniec, Kacper, żyje dzięki WOŚP-owemu sprzętowi. Sam Kacper, obecnie 16-letni, również pomoże w finałowej zbiórce. Oprócz standardowych atrakcji, planowany jest także pchli targ, z którego dochód zasili konto fundacji WOŚP. Do jedzenia podana będzie grochówka i inne dania na ciepło, a na deser: ciasteczka w kształcie serca oraz tort. Planowana jest dyskoteka dla młodszych dzieci, malowanie twarzy, zajęcia zumby. Być może na finał podjedzie wóz straży pożarnej, będzie można zadać pytania o pracę strażaka i wejść do wozu. Na zakończenie wieczoru, około godziny 16:30, planowane jest puszczanie światełka do nieba oraz odpalanie fajerwerków.

Najnowsze informacje o planowanych atrakcjach: Waltham Abbey Sztab.

 • Watford

Uzbierana kwota: ok. £10 000

Finałowa impreza 14 stycznia zostanie podzielona na dwie części: od ok. 11:00 do 16:00 część rodzinna, a na niej: pokazy magii, występy dziecięcego zespołu „Nutki” z Enfield, występy przedszkolaków z Watford, tancerze i bębniarze ze Sri Lanki, malowanie i zdobienie serduszek, dobre ciasta i pyszne polskie jedzenie. Na loterii losowane będą rękodzieła lokalnych artystów. Na aukcji z kolei wystawiona zostanie m.in. koszulka Kubicy. Część rodzinna zakończy się puszczaniem światełka do nieba. Od 16:00 zaczną się koncerty, wystąpią 4 zespoły polskie i jeden zespół angielski.

Kontakt i szczegóły: WOŚP Watford.

 • York

Uzbierana kwota: £4 574.07

W Yorku planowana jest rodzinna zabawa karnawałowa – przebrania mile widziane. Impreza zacznie się w niedzielę 14 stycznia o godzinie 16:00 i potrwa do 20:00. W programie gry i zabawy dla dzieci, tombola, loteria z nagrodami, licytacje oraz wiele innych atrakcji. Wśród szykowanych fantów: vouchery na przejazdy na lotnisko, na usługi fryzjersie i kosmetyczne, na kolację w restauracji i wiele innych. Planowane jest także puszczenie „światełka do nieba”, o godz. 19:00. Miłą atmosferę zapewni muzyka na żywo zespołu Polish Rock Legends z Manchesteru.

Informacje na bieżąco: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy York.

Inne

 • Gibraltar

Uzbierana kwota: £1 644.52, €1 058

Najdalej wysuniętym na południe sztabem będzie ten na Gibraltarze, gdzie na imprezę zapraszają polscy wolontariusze przy klubie motocyklowym Harley Davidson Club Gibraltar. Finał nie ograniczy się do obsługi terytorium brytyjskiego – bawić będzie można się także w hiszpańskiej Andaluzji.

W programie finału, który odbędzie się przy plaży w Catalan Bay, przewidziano atrakcje dla dzieci (zajęcia sportowe, plastyczne i teatralne), mecz Gibraltar – Andaluzja, aukcję gadżetów WOŚP, loterię, koncert i Światełko do nieba. Na aukcji Allegro wystawiona zostanie kolekcja malarstwa polskiego Barbary Truchan, gadżety od grupy Ich Troje oraz piłka z podpisem polskiego siatkarza Adama Waczyńskiego. Przeprowadzona też zostanie zbiórka w Internecie. Informacje na temat finałowych atrakcji, m.in. występie gibraltarskiej gwiazdy Nigela Palmera, można znaleźć na Facebooku: WOŚP Gibraltar i Andaluzja.

 • Wyspa Jersey

Uzbierana kwota: £3 352

To już drugi finał WOŚP na Jersey. Stacjonarne puszki WOŚP można już znaleźć w Euro Store Fox Jersey Channel Islands, Polo Market Jersey, A&M Shop, The Green Rooster, Mario’s Polish Market, Wine Bar, Soleil Publ, Acorn Cafe, The Rec Cafe, Natural Beauty Ltd., The Harbour Gallery Jersey. Finał wystartuje 14 stycznia o godzinie 12:00, planowane są licytacje i aukcje. Jakie fanty czekają na uczestników finału, przeczytać będzie można niebawem na Facebooku.

Pomoc zdalna:

Chętni pomóc, którzy nie będą w stanie dojechać do miast na imprezy, mogą przelewać środki na konto Fundacji. Można też robić zakupy w SiemaShopie, gdzie znajdują się gadżety z logiem Fundacji.

Komentarze 77

raffaele2
2 827
raffaele2 2 827
#106.01.2018, 00:02

Niestety ale nie pomagam systomowi gdzie nie ma jasnych rozliczen,wplacam pieniadze na PCK i Caritas oraz Unicef,bardzej im ufam niz Owsiakowi.Narodowe zebranie 2018 czas zaczac.

raffaele2
2 827
raffaele2 2 827
#206.01.2018, 00:29

2. Zeznania Doroty Pilarskiej głównej księgowej WOŚP i „Złotego Melona”

Świadek Dorota Pilarska, pełniąca funkcję głównej księgowej w fundacji WOŚP od 15 lat, potwierdziła, iż środki, uzyskane z lokat kapitału, zebranego w czasie zbiórki publicznej, były przeznaczane na zakup nieruchomości. Do zeznań tego świadka sąd podszedł jednak ostrożnie, gdyż świadek był osobą, która sporządzała wykazy operacji finansowych, o które zwracał się sąd, a które wzbudziły szereg wątpliwości. Ponadto, co jest dla sądu zadziwiające, świadek nie potrafiła wytłumaczyć wielu kwestii związanych z działaniem programu księgowego, na którym na co dzień pracuje. (…) Z zeznań samej Doroty Pilarskiej wynikał szereg wątpliwości co do możliwości „odczytania” zawartych w nadesłanej dokumentacji danych ( do szeregu kwestii sama główna księgowa nie była w stanie się jednoznacznie odnieść).

raffaele2
2 827
raffaele2 2 827
#306.01.2018, 00:40

<iframe width="560" height="315" src="

; frameborder="0" gesture="media" allow="encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Kataryna
3 969
Kataryna 3 969
#406.01.2018, 10:34

A ja daje Owsiakowi a nie daje na kosciolkowy Caritas. Na Czerwony Krzyz i Unicef tez daje, a takze na WWF.

A ambasadorzy i konsulowie gdzie beda sie udzielac?

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#506.01.2018, 11:05

No i musial wyskoczyc z tym opluwaniem Owsiaka... Kosciolowi go nienawidza, bo wiedza ze chlop w jednym roku zrobil wiecej dobrego niz cale KK przez 50 lat. Do tego jest ateista! Psuje interes, Bo ludzie wspierac Orkiestre a nie zlodziejski Caritas.

Wstyd

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#606.01.2018, 12:02

Zwykła, najzwyklejsza zazdrość każe PiS walczyć z Owsiakiem wszelkimi sposobami, także takimi, jakich użył pan Waszczykowski, zakazując dyplomatom udziału w Orkiestrze

raffaele2
2 827
raffaele2 2 827
#807.01.2018, 18:48

„Polityka” – polski liberalno-lewicowy[3], opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie.

2 stycznia 1957 Sekretariat Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej podjął decyzję o utworzeniu tygodnika społeczno-politycznego. 1 lutego tego samego roku powstało Wydawnictwo Prasowe „Polityka”, podlegające Zarządowi Głównemu Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”. Pierwszy numer nowego pisma ukazał się 27 lutego 1957 (tydzień wcześniej wydano numer próbny), jego redaktorem naczelnym został Stefan Żółkiewski. Wraz z dziennikiem „Trybuna Ludu” tygodnik „Polityka” był organem prasowym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, miał być tubą propagandową przemian zachodzących na szczytach władzy po okresie tzw. „odwilży”, zastępując cieszący się słabnącym poparciem tygodnik „Po Prostu”[6]. Posiadała nagłówek Proletariusze wszystkich krajów łączcie się! (usunięty w 1990)[7]. Obok Żółkiewskiego członkami pierwszego zespołu redakcyjnego tygodnika zostali m.in. Jerzy Putrament, Andrzej Werblan, Mieczysław Rakowski, Adam Schaff, okazjonalnie współpracowali z pismem Władysław Broniewski, Leon Kruczkowski i Oskar Lange[8]. W odróżnieniu jednak od „Trybuny Ludu” na łamach „Polityki” dopuszczano (w ramach obowiązującej cenzury) opinie nie do końca zgodne z oficjalną linią polityczną partii.

ChaoticBiker
2 985
ChaoticBiker 2 985
#1008.01.2018, 13:26

wiec wyloz kootasa na stol, a odezwa sie nozyce.

https://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Bilans%202012.pdf

macau
820
macau 820
#1109.01.2018, 19:01

raffaele, mógłbyś trochę wyhamować z komentarzami? Tytuł kretyna roku na emito masz już dawno w kieszeni..

co100
345
co100 345
#1209.01.2018, 20:57

@4 dajesz dajesz , nie martw się.

Słyszałeś o graniu na jedną bramkę?

Ps a czemu np religijni i tzw ateiści sala do siebie z tego samego schematu logicznego :-)

co100
345
co100 345
#1309.01.2018, 21:24

Macau co masz na myśli?

Czy masz zastrzeżenia do tego co ,umknęło twojej uwadze?

Pozdrawiam.

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#1410.01.2018, 09:35

@11

nie przesądzone... konkurencja jest spora :)

Edii1234
1
#1513.01.2018, 10:57

Adam Waczyński to koszykarz, nie siatkarz. :)

Spioch105
699
Spioch105 699
#1613.01.2018, 11:20

„Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków" ?????????

Dziwnie to brzmi, patrzac przez pryzmat tego ze Owsiak gleboko utozsamia sie ze srodowiskami proaborcyjnymi. Bral udzial w marszach zalobnych pt. : czarny protest i czesto, getsto mozna go zobaczyc z ludmi walczacymi o aborcje. Dletego powstaje ciekawy kontrast czlowieka, ktory publicznje protestuje o aborcje i zbiera pieniadze :"Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków"... Łot ło taka historyja...

Profil nieaktywny
Detektor
#1713.01.2018, 11:25

Tam gdzie duża kasa tam i duże wały. Natury człowieka nie zmienisz.. wszyscy wpatrzeni w Owsiaka jak w obrazek. Robi dużo dobrego, ale w tych czasach nawet świętemu trzeba patrzeć na rence ;-)

raf1477
556
raf1477 556
#1813.01.2018, 13:46

Każdego wolny wybór, zawsze można Ojca Dyrektora wesprzeć, może mu brakuje na wymianę opon w Maybachu :)

raf1477
556
raf1477 556
#1913.01.2018, 13:51

Oczywiście, pozytywne działania Caritasu (nie mylić z Veritas) są niekwestionowane

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#2013.01.2018, 21:05

ad 16 - jakbyś wiedzial o czym były czarne protesty to może byś i głupot nie pisał. One nie były 'o aborcje' tylko o prawo do aborcji, o tym, żeby kazdy w swoim sumieniu zdecydował i miał możliwość ja legalnie wykonać (oczywiście w pewnych okresonych ramach). W ogóle się to nie kłóci z ratowaniem wczesniaków.

Ale ci powiem co się kłóci - tępy pro-life, którego te niechciane dzieci - jak już sa urodzone - w ogóle nie obchodzą.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#2113.01.2018, 21:06

Koszty wlasne Caritasu to 5%, WOSP blisko 9%.....Caritas zbiera caly czas, WOSP tylko 2 dni w Roku....

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#2213.01.2018, 21:13

Nie dwa dni, a prawie miesiąc... koszty własne nijak sie zreszta mają do czasu zbierania tylko do sposobu w jaki sie to robi.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#2313.01.2018, 21:44

No jak nie, jak sie uruchamia zbiorke nawet tylko na ten miesiac to koszty takiej powinny byc mniejsze, niz przez caly rok zbierania.....

Poza tym Caritas wykazuje wieksza skutecznosc w "zbieraniu" niz lansowana WOSP.....

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#2413.01.2018, 21:46

Nie jest, bo mają inny model zbierania.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#2513.01.2018, 21:56

Po prostu trend I moda by przez 2 dni chodzic z przyklejonym serduszkiem po wrzuceniu piatki do puszki a nie jak niektorzy dyche przelewac na Caritas co miesiac.....

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#2613.01.2018, 22:04

to prześmieszne porównanie... Caritas i WOŚP :D

kto jeszcze ufa księżom? sam pisałeś że masz poważne wątpliwości a teraz namawiasz?

hipokryta

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#2713.01.2018, 22:07

Nie moge sie dokopac do nowszych danych ale pewnie sa porownywalne.....

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wosp-nie-zbiera-najwiecej-caritas-gora/m...

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#2813.01.2018, 22:10

Uważam Rze jest twoim zdaniem wiarygodnym źródłem? :D

zresztą porówywanie w tej dziedzinie nie ma sensu, szczególnie że Caritas zbiera cały rok, a Jurek w jeden dzień.

jak widać WOŚP wydał na sprzęt więcej niż zebrał :P

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#2913.01.2018, 22:14

jak się nie wie jak dokopać to 'trend i moda'... większosci osób nie przeszkadza robic i to i to i jeszcze coś oprócz...

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3013.01.2018, 22:19

Tak Tomek, kolorowe wykresy z Internetow to Twoj konik....zaczerpnij wiedzy of tych ktorzy sa w temacie....

http://kontrowersje.net/wo_p_przez_2_lata_ze_125_mln_z_rozliczy_a_21_mln...

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#3113.01.2018, 22:28

Owsiak podzielił Polaków? Nie będe pokazywac czyja to szkoła propagandy, ale coraz częsciej spotykana...

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#3213.01.2018, 22:42

jeszcze co do tomografów - pytanie czy jest taka potrzeba i czy są osoby przygotowane do obsługi tego sprzętu... częsty zarzut, że Owsiak coś kupuje, a w szpitalu stoi, bo nie zakontraktowano nikogo do obsługi...

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#3313.01.2018, 23:58

@30

propaganda rydzykowo-pisowska. dzięki stary, śmierdzi na milę

jak to pisano już wielokrotnie - tacy jak ty i twoi idole nienawidzą Owsiaka, bo chłop zrobił nieprawdopodobnie wiele dobrego, podczas gdy agenci Watykanu wolą opływac w luksusy i budować pomniki pychy niż pomagać potrzebującym. Chłop majątku się nie dorobił i nie zależy mu na tym, a do tego jest ateistą i nie kocha pisu, jak każdy rozsądny człowiek, więc robi się wszystko by go zohydzić.

Oczywistym jest że gdyby naprawdę cokolwiek paskudnego by zrobił, pis i KK by go zniszczyli w ten czy inny sposób. A tak, pozostaje tylko opluwanie, czyli to co tacy jak ty, którzy niczego sobą nie reprezentują i są bezradni wobec faktów, kochają najbardziej.

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3414.01.2018, 00:11

Znow ziejesz ateistycznym jadem....Kosciol pomaga potrzebujacym bardziej niz ten Twoj Owsiak, sprawdz oficjalne dane.....

Chłop majątku się nie dorobił...zarabia 10tys zl, darmowa komorka I sluzbowe auto....to malo jak na polskie warunki...?

Bezradny to Ty jestes jak Ci sie przedstawi fakty...

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3514.01.2018, 00:25

Ale tak generalnie to popieram, lepiej zeby jeszcze wiecej wplynelo dla potrzebujacych niz nic.....

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#3614.01.2018, 00:28

Tzn. jak juz nie chca wrzucac do katolickiej skarbonki, to niech wrzucaja gdziekolwiek a nie nic....

Profil nieaktywny
Detektor
#3714.01.2018, 09:31

#33 " i nie kocha pisu, jak każdy rozsądny człowiek"

Hahaha..

Wystarczy spojrzec na tych rozsądnych Kodziarzy co nienawidza pisu. Ale ciebie nikt nie przebije..

knapior
2 948
knapior 2 948
#3814.01.2018, 13:07

Jprdl. Nawet przy tak pozytywnej akcji jaka jest WOŚP musicie kurna właczać w to politykę i osobiste animozje??

I jeszcze to licytowanie sie, kto jest wiekszym dobroczyńcą, przez atakowanie strony przeciwnej... Przeciez to nie zawody, tylko akcja charytatywna!

raf1477
556
raf1477 556
#4014.01.2018, 14:17

Pozyczona, czyżby Twoje katolickie sumienie podpowiadało Ci, że wsparcie bliźniego, przez osoby i instytucje niepowiązane z KK jest naganne?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4114.01.2018, 17:52

Raf1477 Nie, przeciez napisalam w #35 I #36, ze zbierajcie jak najwiecej.....

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#4214.01.2018, 18:08

i dlatego opluwasz Owsiaka?

to byloby smieszne, gdyby nie bylo smutne

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4314.01.2018, 18:17

Gdzie go opluwam....?

Czytales artykul z #30 (link), nie rozliczyl sie z 2017 I jeszcze wczesniejszych lat, co to...? Jakas swieta krowa, wszyscy obywatele maja byc rowni wobec prawa a tam gdzie sie przewala taka ogromna kase, wszystko powinno byc krystalicznie czyste.....

knapior
2 948
knapior 2 948
#4414.01.2018, 18:32

Hej srup, a nie wiesz, że Matka costam przegrała w sądzie z Owsiakiem za pomówienia, które dajesz jako przykład??? :)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4514.01.2018, 18:48

Tez bym pogadala ze srupem ale ciagle na czarno.....

Jesli do mnie to nie wiem, wiem natomiast o osmiu wyrokach skazujacych.....

http://kontrowersje.net/8_wyrok_w_potwierdzaj_cych_e_owsiak_i_wo_p_ami_p...

raf1477
556
raf1477 556
#4614.01.2018, 20:06

Tak, Pożyczona, pisałem równocześnie, nie widziałem wpisów 35, 36...

suzi123
5 298
suzi123 5 298
#4714.01.2018, 20:19

#45. Jezu..Co ty czytasz pozyczona..Mozg Ci sie zlasuje

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#4814.01.2018, 21:22

Nie suzi, trafilam przez przypadek na ten spor, tego blogera(Piotra Wielguckiego) z Owsiakiem I czarno na bialym, wyroki sadow to potwierdzaja, ze ten pierwszy mial racje.....

Rozliczenia z WOSP nie sa dostarczane, opoznienia siegaja kilku lat, niejasne sa kryteria zakupow sprzetu(liczy sie ilosc serduszek a nie jakosc), przywileje dla wlasnej rodziny(ziec ma ciepla posadke w jednej ze spolek zwiazanych z WOSP) itp. itd.

Po prostu polskosc w haniebnym wydaniu a tu "swiatelka do nieba" czy inne bzdury....

Dobrze....szczegolnie mlodzi maja cos do roboty I dopoki, nie przejrzeja na oczy I nie zrozumieja, ze ten swiat jest oparty na pieniadzu I seksie, niech zyja ideami...

raffaele2
2 827
raffaele2 2 827
#4914.01.2018, 21:23

Swieta prawda pozyczona.

Dobrodziej
332
#5014.01.2018, 21:55
piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#5114.01.2018, 22:42

pieski szczekały, a WOŚP Jurka i tak pobił kolejny rekord :D

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114883,22898569,wosp-idzie-po-...

starykon
2 782
starykon 2 782
#5214.01.2018, 23:42

Dobrze, że WOŚP działa, nie ma wątpliwości.

Mimo to zawsze zastanawiałem się, dlaczego akurat ta organizacja zawsze miała tak wielkie wsparcie medialne?

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#5315.01.2018, 09:21

Moze dlatego ze Jurek potrafil to zalatwic na poczatku? Jak to juz zaczelo juz sie krecic, przynoszac ogromna pomoc potrzebujacych, to honorem bylo goscic WOSP na antenie, dobrym uczynkiem bylo ich wspierac.

Wiemy ze kochasz teorie spiskowe, ale nie za wszystkim stoja jakies mroczne sily

Konrad.W
Moderator
5 226
Konrad.W 5 226
#5415.01.2018, 11:37

@pozyczona

te Twoje wklejki z kontrowersje.net sa tylko domyslami osoby, ktora nie ma wgladu w pelne dane i sa kompletnie nieprawdziwe. Wyszukaj sobie sprawozdanie finansowe i na jego podstawie oceniaj a nie na podstawie falszywych informacji.

Ostatnie rozliczenie jakie znalazlem w internecie to za rok 2014. 2015 tez powinno byc juz dostepne ale nie widzialem. Na 2016 jeszcze za wczesnie na publikacje. Ponizej link, poczytaj sobie. Masz dane na temat zebranych srodkow, ile poszlo na zakupy, ile na administracje i ile na pensje.

https://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Bilans2014.pdf

Konrad.W
Moderator
5 226
Konrad.W 5 226
#5515.01.2018, 11:39

nie twierdze, ze Owsiak jest swiety bo nie znam go osobiscie, ale jak juz ktos chce go oskarzac to niech chociaz pokaze dowody a nie opiera sie na wpisach jakiegos blogera manipulujacego faktami....

Konrad.W
Moderator
5 226
Konrad.W 5 226
#5615.01.2018, 11:55

@starykon

#52

wsparcie medialne zalezy w glownej mierze od staran zainteresowanych osob. WOSP tak na prawde nie ma konkurencji wiec dostawal duze wsparcie. Poza tym ciezko je porownac bo nie ma z czym. Nie widze tu niczego dziwnego czy podejrzanego....

Konrad.W
Moderator
5 226
Konrad.W 5 226
#5715.01.2018, 11:58

a najbardziej smieszy mnie to iz ktos probuje wyszukac brakujacej zlotowki z zeznania finansowego WOSP a jednoczesnie nie ma nic przeciwko temu, ze KK nie rozlicza sie wogole z tego co dostanie na tace. Czy to Wam nie zakrawa na podwojne standardy?

Konrad.W
Moderator
5 226
Konrad.W 5 226
#5815.01.2018, 11:58

dobra, wracam do pracy;-)

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#5915.01.2018, 19:24

#54 To nie sa zadne domysly.... poparte wyrokami sadowymi dowody niejasnosci w WOSP.....

Co Ty mi tu wklejasz, rozliczenie finansow akceptowalne przez ta sama organizacje co ta zbiorke prowadzila...?

Tu jest strona ktora jest weryfikowana przez ministerstwo...

http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/index

Przytaczam cytat:

otóż sprawozdania umieszczone na www.zbiorki.gov.pl to są DOKUMENTY finansowe zatwierdzane przez ministerstwo. Nie ma to zatem nic wspólnego z kolorowymi rysunkami, które Jurek umieszcza na swojej stronie i mami ludzi nie obeznanych z tematem. Na ministerialnym portalu widzimy rzeczywiste i ostateczne potwierdzenie na jakim etapie znajduje się fundacja ze swoimi rozliczeniami.

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#6015.01.2018, 19:27

ministerstwo pisowskie? wiarygodne?

buuuhahahahahahahaaaa :D

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#6115.01.2018, 19:34

Ten sie znowu czepil....wygraj wybory bedzie pelowskie...:)

Ludzie w takich ministerstwach pracuja dlugie lata I przy zmianie sterow tylko wierchuszke sie wymienia....procedury I drabinka zostaja te same...

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#6215.01.2018, 19:36

może i tak. ale to szefostwo o wszystkim decyduje. szczególnie gdy rządzi partia o ciągotkach totalitarnych.

a ten znów wciska mi PO. śmieszny jesteś :)

Judasz
1 818
Judasz 1 818
#6315.01.2018, 21:27

Link do rozliczeń zbiórek WOSP. ( na stronie ministerstwa )

Wszystko w terminie i zaakceptowane.

I co teraz ?

http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/zbiorki/wykaz-zbiorek.xhtml

Judasz
1 818
Judasz 1 818
#6415.01.2018, 21:28

Dobry wieczór :)

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#6515.01.2018, 22:12

o! Judasz zmartwychwstał!

knapior
2 948
knapior 2 948
#6615.01.2018, 22:57

Jednak jesteś srup nieprawdopodobny...:)

Co Ty mi tu wklejasz, rozliczenie finansow akceptowalne przez ta sama organizacje co ta zbiorke prowadzila...?

A sam cytujesz bloga oponenta !! :) P

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#6715.01.2018, 22:58

Hej Judasz...:)

Chyba nie przyjzales sie blizej danym z tabelki....

Jest 2018 rok a ostatnie sprawozdanie jest z 2014 I wplynelo po terminie...

Wplywow bylo 39mln a rozdysponowano dotychczas niespelna 15mln...

http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/zbiorki/szczegoly-zbiorki.xhtml?zbiork... Finał Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.&v=105073646278759102470369942316137878670861664272

piotrek99
78 157
piotrek99 78 157
#6815.01.2018, 23:02

po co się wysilasz Srup, już po zbiórce. Znów rekordowej. I ten sprzęt uratuje kolejne dziesiątki małych żywotów, jako dodatek do dłuuugiej listy bez wątpienia wspaniałych rzeczy jakich dokonała Orkiestra pod kierownictwem ateisty Jurka.

knapior
2 948
knapior 2 948
#6915.01.2018, 23:35

Jest tu ogólnie jakas możliwość zablokowania konkretnego uzytkownika? W sensie, żeby nie widziec jakichś durnych postów?

Chyba za stary juz jestem i pewne osoby zaczynaja mnie najzwyczajniej w swiecie drażnić. A nie moge ich :twórczości" po prostu zignorować..?

pozyczona
11 676
pozyczona 11 676
#7016.01.2018, 00:37

Przeciez Wasz Jurek dziala w lobby proaborcyjnym, chodzil na marsze I wielokrotnie w swoich wypowiedziach wspieral aborcje I nagle zbiera z wielka pompa na zagrozone noworodki.....

To te dzieci juz kilka sekund po narodzeniu sa tak bardzo wazne, a te jeszcze w brzuchu juz nie....?

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#7116.01.2018, 08:24

I znowu ten argument z dupy. Jakie lobby proaborcyjne? 21 wiek, a niektorzy sie zachowuja jak analfabeci!

Nie wspieral aborcji, tylko prawo do decydowania o niej przez jednostki, ktoee w tej ciazy sa i poniosa jej konsekwencje. Sprzeciwial sie temu, zeby panstwo bylo bogiem:)

ChaoticBiker
2 985
ChaoticBiker 2 985
#7216.01.2018, 09:30

A ja myslalem, ze to o WOSP temat.

Fajnie na paradziu motocyklowym bylo w Edim. Niespelna 20 motocykli a wstydu narobili jakby ich tam 100 bylo ;)

kijevna
17 968
kijevna 17 968
#7316.01.2018, 09:36

I to jeszcze przed grochówką;)

co100
345
co100 345
#7416.01.2018, 19:42

Owsik po funta dzieci wysyła. Owsik kocha dzieci.

Owsik dogaduje się z Hołdys.

same plu

raf1477
556
raf1477 556
#7517.01.2018, 05:53

Maks Kolonko o Owsiaku "...jest OK"

co100
345
co100 345
#7617.01.2018, 08:42

Max autorytetem:D

Wybacz, pamiętam jak on tłumaczył "Słowian" od eng niewolnicy. Też miał takie same "logiczne"argumenty.

Batoloo
30
Batoloo 30
#7707.04.2020, 11:34

Mega filmiki polecam - http://twojvod.pl