Do góry
Musisz być zalogowany(a), aby oceniać wpisy na Emito.net.

Zdrowie psychiczne Polaków w Szkocji: potrzebni wolontariusze

Styczeń uważany jest przez wielu za jeden z bardziej smutnych miesięcy. Nie bez powodu w tym miesiącu wypada też tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. W wielu anglojęzycznych gazetach czy portalach internetowych pojawiają się porady jak przetrwać January Blues (styczniową chandrę) i odróżnić stan sezonowego dołka od problemów ze zdrowiem psychicznym, które należy skonsultować z lekarzem.

Niestety dla wielu osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego, sięgnięcie po pomoc specjalisty, czy nawet rozmowa z bliską osobą jest czymś bardzo trudnym. Obawa przed wyśmianiem, czy odrzuceniem może spowodować zamknięcie się w sobie i skutecznie uniemożliwić rozpoczęcie procesu zdrowienia.

Ruch Ambasadorów

Przeciwdziałanie stygmie i dyskryminacji doświadczanej przez Polaków w Szkocji borykających się z problemami zdrowia psychicznego to główne założenia organizacji Feniks i See Me Scotland. Z inicjatywy tych organizacji w 2022 roku powstał Ruch Ambasadorów – ludzi, którym bliska jest tematyka problemów zdrowia psychicznego i którzy chcą przyczynić się do zmiany w postrzeganiu zdrowia psychicznego.

Stworzona przez Ruch ubiegłoroczna kampania „Zdejmij zbroję, pokaż blizny!” nawoływała do odrzucenia szkodliwych, dyskryminujących przekonań o problemach ze zdrowiem psychicznym oraz do sięgnięcia po pomoc. Została ona dobrze przyjęta i zyskała poparcie polskiej społeczności w Szkocji, osobowości medialnych, oraz lokalnych organizacji pomocowych, a jej efekty można zobaczyć na Facebooku i stronie internetowej Feniksa.

Walka z dyskryminacją i stygmatyzacją

W tym roku znów prowadzony jest nabór do Ruchu Ambasadorów. W poszerzonym gronie tegoroczna edycja będzie w dalszym ciągu skupiała się na walce z dyskryminacją i stygmatyzacją ze względu na zdrowie psychiczne, a zdobyte trakcie szkoleń umiejętności będą wykorzystywane w różnych przedsięwzięciach pozytywnie wpływających na polską społeczność w Szkocji.

Żeby zostać Ambasadorem nie musisz być ekspertem. Wystarczy, że nie jest ci obojętna tematyka zdrowia psychicznego i jego problemów. Być może ty lub ktoś Tobie bliski macie doświadczenie dyskryminacji i chcielibyście to zjawisko zatrzymać. A może macie trochę wolnego czasu i ciekawe pomysły jak zmieniać świat na lepsze?

Kim jest Ambasador?

Ambasador to ktoś komu przeszkadzają nierówności społeczne, ktoś komu nie jest obojętne to, co dzieje się obok. Ktoś, kto chce tworzyć społeczność akceptującą, a nie dyskryminującą.

Jak to jest być Ambasadorem?

Czujesz, że robisz coś, co ma znaczenie. Wykorzystujesz swoją energię na coś ważnego i widzisz efekty swojego zaangażowania. Swoją kreatywność i pasję możesz przekuć na sukces ważnej dla ciebie inicjatywy.

Jak zostać Ambasadorem?

Kliknij w link i wypełnij formularz. Następnie prześlij go pod adres koordynatorki projektu Marleny Grzegorek, [email protected] Ten pierwszy krok rekrutacji pozwoli ci się przekonać, czy jest to odpowiednia dla Ciebie inicjatywa.

Rekrutacja potrwa do 6 lutego.

Profesjonalna pomoc dostępna jest:

  • u lekarza rodzinnego – umów się na wizytę, możesz zabrać ze sobą bliską osobę i poprosić o tłumacza
  • na infolinii NHS24 – zadzwoń pod 111. Serwis ma dostęp do linii językowej 
  • Breathing Space – prowadzona przez NHS linia pomocy dotycząca zdrowia psychicznego-0800 83 85 87
  • w Feniksie, w którym pracują polscy terapeuci - 0131 629 1881 - serwis ograniczony ze względu na dostępnosć funduszy.
  • Edinburgh lub w lokalnym Crisis Centre – serwisy mają dostęp do linii językowej – 0808 801 0414.
  • Samaritans – szkocki telefon zaufania zapewnia poufne wsparcie emocjonalne każdemu, kto doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym- 116 123

Polak ze Szkocji opowiada o swoich problemach z depresją

Komentarze