Do góry

Polska tradycyjna, Polska nowoczesna

Orkiestra św. Mikołaja

Dzisiaj, 23 kwietnia, będzie miało miejsce oficjalne otwarcie pierwszego Festiwalu Kultury Polskiej w Edynburgu. Bogaty program wydarzeń nie zmieścił się w ramach zaplanowanych czterech dni, dlatego już od poniedziałku można było w Edynburgu podziwiać wystawy polskich artystów oraz oglądać polskie filmy. Największa uczta jednak przed nami. Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, na które z festiwalowych wydarzeń się wybiorą, kilka słów zachęty.

Z organizatorkami Festiwalu Kultury Polskiej, Lidią Krzynówek i Joanną Zawadzką, rozmawiałam podczas otwarcia jednej z wystaw.

Bożena Podgórni: Mimo, że kilka wystaw w ramach Festiwalu już zostało zainicjowanych, oficjalne otwarcie w czwartek 23 kwietnia. Czy wszystko dopięte na ostatni guzik?

Lidia Krzynówek: Oczywiście! Dzięki wolontariackiej pracy bardzo wielu osób udało nam się wszystko bardzo dobrze przygotować. Za co przy tej okazji chciałabym serdecznie podziękować wszystkim biorącym udział w projekcie. Festiwal rozpoczął się w poniedziałek otwarciem wystawy "It's my place", podczas której widzowie aktywnie uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach, a my byliśmy zachwyceni frekwencją.

Teraz odbywa się wernisaż wystawy "Lustrzane Odbicia". Pomimo to, że miejsce, gdzie się ona odbywa trudno odnaleźć i mamy środek tygodnia, ilość osób, które ją odwiedziło daje mi podstawy sądzić, że jest to nasz kolejny sukces. Właśnie szczęśliwie dojechali do nas muzycy z Orkiestry Św. Mikołaja- jednej z najpopularniejszych grup grających muzykę folkową.

Jak powstała idea zorganizowania tej imprezy?

Joanna Zawadzka: Około półtora roku temu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Konsula RP w Edynburgu, Pana Aleksandra Dietkowa, które zorganizowane zostało dla wszystkich osób chętnych zaangażować się w działalność społeczną i kulturalną. Uczestniczyli w nim ludzie z doświadczeniem w organizacji różnych wydarzeń, którzy nie wiedzieli jak wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie a zarazem nie znali nikogo, kto ewentualnie mógłby im w tym pomóc.

Większość z nas - organizatorów festiwalu - miało jakieś doświadczenia z przeszłości, po spotkaniu postanowiliśmy połączyć nasze siły i zorganizować wydarzenie, które będzie popularyzowało naszą polską kulturę na większą skalę.

Było warto?

Joanna Zawadzka: Tak, zdecydowanie! W tej chwili możemy powiedzieć, że było warto. Chociażby, dlatego, że udało nam się zjednoczyć wielu ludzi, którzy spełnili się ambicjonalnie przy organizacji festiwalu, nawiązując zarazem wiele nowych znajomości i zdobywając cenne doświadczenie. Wszyscy włożyli w organizację festiwalu bardzo dużo ciężkiej pracy. Mam nadzieję, że tak samo pozytywne wrażenia będą mieli wszyscy, którzy przez te kilka dni obcować będą z polską kulturą w trakcie festiwalu.

Frekwencja podczas wystaw i filmów, jakie do tej pory zaprezentowaliśmy przewyższyła nasze oczekiwania. Najbardziej cieszy mnie jednak fakt, że udało nam się zrobić coś razem, pokazaliśmy, że wspólnymi siłami jest to możliwe. To jest moim zdaniem nasze największe osiągnięcie.

Festiwal nie odbyłby się także bez wsparcia ze strony wielu polskich i szkockich organizacji oraz firm. Nie sposób je teraz wymienić, ich lista znajduje się na naszej stronie internetowej.

Wystarczy spojrzeć na program. Zebraliście artystów tworzących w wielu dziedzinach, każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie...

Jarek Śmietana

Lidia Krzynówek: Tak, po pierwsze muzyka, a więc przede wszystkim Orkiestra Św. Mikołaja, Krakowiacy, Village Kollective i Jarek Śmietana. Nie chcieliśmy w żaden sposób dyskryminować jakiejkolwiek grupy wiekowej, czy też zwolenników jakiejkolwiek formy sztuki, dlatego w naszym programie na pewno znajdzie się coś dla każdego.

Przygotowany program pozwala nam nawiązać łączność ze szkocką publicznością w szczególny sposób. Nie ma bariery językowej a ciągle jest to prezentacja Polski: tej tradycyjnej a zarazem nowoczesnej.

Wszyscy, którzy nie pasjonują się sztuką, nie mają czasu pójść do kina, ani nie lubią klasyki, elektroniki czy jazzu, mogą równie dobrze wybrać się na nasz turniej średniowieczny i jarmark, który przygotowany został, jako atrakcja dla całej rodziny.

"Bajka"

Staraliśmy się także adresować program nie tylko do polskiej, lecz również szkockiej publiczności, co utrudniło nam trochę zadanie. Mimo to, muszę przyznać, że z programu jesteśmy bardzo dumni.

Świadczy o tym m.in. fakt, że festiwal wspierany jest przez wiele szkockich i polskich organizacji a także został włączony w program obchodów POLSKA! YEAR in Great Britain oraz Homecoming Scotland. Mamy też niebywały zaszczyt gościć m.in. Ministra Kultury w Szkocji Pana Michaela Russella, Prezydenta Miasta Łodzi Pana Jerzego Kropiwnickiego oraz Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa Panią Elżbietę Lęcznarowicz.

Jaki wizerunek polskiej kultury buduje zatem Festiwal?

Lidia Krzynówek: Staramy się pokazać Polskę, jako kraj z tradycjami a za razem nowoczesny, z wielkim potencjałem do wykorzystania. Uważam, że nasz program odzwierciedla to doskonale. Wydarzenia skierowane są do wszystkich grup wiekowych i narodowościowych, powinny także zadowolić nawet tych o bardziej wysublimowanych gustach. Większość z nich jest też bezpłatna, a biletowane imprezy z pewnością da się włączyć w każdy nawet szczupły domowy budżet.

Czy jest coś, czego nie ujęliście w programie?

Joanna Zawadzka: Tak, przyjechała do nas pani Małgosia Belkiewicz. Artystka wykonująca przepiękne tradycyjne wycinanki. Pani Małgosia będzie prowadziła warsztaty w sobotę podczas Turnieju Średniowiecznego oraz w niedzielę w Forest Cafe. Podczas spotkań z artystką będzie można się nauczyć jak profesjonalnie jak zrobić artystyczne polskie wycinanki. Zachęcam do obejrzenia jej prac na stronie internetowej.

Jako ciekawostka odbędzie się też show karate, który w ostatniej chwili dołączony został do naszego programu. Pokaz odbędzie się w niedzielę 26 kwietnia, na Calton Hill, a przygotowany został przez Sensei Mirosława Pawlicę z "Tiger Dojo".

Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich festiwalowych wydarzeniach. Jestem pewna, że program jest na tyle atrakcyjny, że każdy znajdzie w nim cos dla siebie. Zapraszam na naszą stronę internetową , gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat bieżących wydarzeń.

Więcej na temat Festiwalu Kultury Polskiej w Edynburgu znadziesz na stronie: www.polishculturalfestival.org.uk

Komentarze 5

Albert
Admin
1 050 269
Albert 1 050 269
#123.04.2009, 11:05

Program rzeczywiście bardzo szeroki i napięty. Do zobaczenia na którejś z imprez :)

KsioncProboszcz
1 219
#223.04.2009, 15:10

"Staramy się pokazać Polskę, jako kraj z tradycjami a za razem nowoczesny, z wielkim potencjałem do wykorzystania. "

Wycinanki, rycerze. Tym się chwalicie w artykule.

radnor
26 173 16
radnor 26 173 16
#323.04.2009, 22:27

nie ma co narzekac, troche tego bedzie..

http://www.polishculturalfestival.o...

zartowalem
24 298 48
zartowalem 24 298 48
#425.04.2009, 08:48

Az ciezko sie zdecydowac na co sie wybrac :D Gratulacje dla ogranizatorow! Wspaniala robota!

BLUE16
171
BLUE16 171
#525.04.2009, 23:43

jedyny relax dla polaka to wybrac sie na zuzel w piekne niedzielne popoludnie