Serwisy tematyczne
Strona głównaWiadomościIrlandia Północna › Rasistowskie napisy na polskim sklepie
Rasistowskie napisy na polskim sklepie

mf 09:42, 27.04.2010
BBC

Policja w Ballymoney (Irlandia Północna) prowadzi dochodzenie w sprawie rasistowskiego grafitti, jakie powstało na polskim sklepie w centrum miasta. Na ścianie budynku ktoś napisał ''Polish Out'', ''C18'' i namalował dwie swastyki – donosi BBC.

Do zdarzenia doszło z czwartku na piątek w ubiegłym tygodniu, między godziną 21.00 a 08.30. Polski Sklep w samym centrum Ballymoney został otwarty niespełna dwa miesiące temu, a jego właściciel mieszka w Irlandii Północnej już od kilku lat. Rafał Kowalski, zięć właściciela biznesu, powiedział BBC, że sklep będzie dalej funkcjonował, ale zostanie z niego zdjęty szyld z napisem ''Polish Shop''.

"To podły rasistowski atak, który – jak wiem – potępia cała lokalna społeczność" – powiedział Glyn Roberts z Northern Ireland Independent Retail Trade Association. ''Mam nadzieję, że ten bezmyślny atak nie zniechęci innych osób do otwierania tego typu sklepów'' – dodał.

Miejscowa policja prosi o kontakt osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców.

Wasze komentarze
bus_37
Dundee
21076
113
bus_37
#1 | 27.04.10, 12:55

zaiste, nie rozumie ludzi którzy na własne zyczenie osiedlaja się w Somalii, Iranie, Kosowie i Irlandii Północnej.

Happyfinger
224
Happyfinger
#2 | 27.04.10, 13:39

powodem jest pewnie to:

"jest ryzyko, jest przyjemnosc"

marek0851
85
marek0851
#3 | 27.04.10, 14:29

Napewno niechcial dac w kreske!to tera ma!:-)

syn.szefa
4203
syn.szefa
#4 | 27.04.10, 14:29

Jak ktos mieszkal wczesniej w Czeczeni, to wizyta w irlandii polnocnej bedzie dla niego jak wczasy w sanatorium.

A wlasciciel po co zdejmuje szyld? Na jego miescu zmienilbym nazwe sklepu na "Polish Out", a akcje reklamowa mial za darmo.

Stana
185
Stana
#5 | 27.04.10, 14:48

~cos Ty.. przyjechalam tu z Belfastu, tam bylo cool a sfastyka jest oficjalnie na fladze pobliskiego panstwa pt ISLE OF MAN, gdzie podczas II wojny swiatowej Brytyjczycy deportowali wszystkich Niemcow kochajacych Hitlera i tak zostalo. Serio , tylu przypadkow nacjonalizmu co w Aberdeen i Dandee nie wymienie. Przyjechalam na Gordon Uniwersity, z edukacja i praca po jest NI beznadzieja.

prymityw
Vatican
17897
1
prymityw
#6 | 27.04.10, 15:09

podaj dwie roznice w ponizszych obrazkach:

prymityw
Vatican
17897
1
prymityw
#7 | 27.04.10, 15:10

Podpowiedz: jeden z tych obrazkow przedstawia sfastike...

syn.szefa
4203
syn.szefa
#8 | 27.04.10, 15:22

a gdzie ten drugi obrazek?

prymityw
Vatican
17897
1
prymityw
#9 | 27.04.10, 15:42

pod tym pierwszym, ale masz podpowiedz:

gvalshca
1314
gvalshca
#10 | 27.04.10, 18:06

roznica, jest taka, flaga z Isle Of Man, to triskelion...
jezeli uwazasz to za swastyke, to sycylijczycy nie maja sie czym chwalic...

prymityw
Vatican
17897
1
prymityw
#11 | 27.04.10, 22:20

No Stasia, niestety przegralas z gvalshca...

companero
929
companero
#12 | 27.04.10, 22:45

"...Na jego miescu zmienilbym nazwe sklepu na "Polish Out", a akcje reklamowa mial za darmo."

najlepiej na "POLISH OUTlet" ;]
dowcipnie i "w temacie" - ja bym dwa razy sie nie zastanawial. zaloze sie, ze po tym "prasa" momentalnie przed sklepem pstrykalaby foty!

Stana
185
Stana
#13 | 27.04.10, 23:29

Cos Ty !! Jak rozneglizowana modelka je banana to chodzi o niedobor potasu ?Oryginalna sfastyka jest zabroniona prawnie, to substytut..musisz udowodnic , ze na Isle of Man nie ma funow Hitlera to oddam Ci ... moj rower !

prymityw
Vatican
17897
1
prymityw
#14 | 27.04.10, 23:56

Wiesz fanow Hitlera to ja w POlsce moge nawet znalezc co niczego nie udowadnia, a tym bardziej tego iz z tego powodu postanowili wstawic sobie sfastyke w flage...

Scott_David
4629
Scott_David
#15 | 28.04.10, 00:47

Fani Adolfa sa wszedzie...

Stana
185
Stana
#16 | 28.04.10, 14:17

a co sadzisz o bananach ??

syn.szefa
4203
syn.szefa
#17 | 28.04.10, 14:44

bez przesady.
Symbol swastyki byl pierwotnie symbolem typowo slowianskim.
zwany byl "swarzyca" i wystepowal na wszystkim: starych slowianskich garnkach, rzezbach, pozniej na monetach, a nawet byl w herbie strzelcow podhalanskich i kilku herabch rodzin szlacheckich, chocby rodu Boreyko. Znak ten oznaczal "pokoj".

Wsrod plemion wschodnioslowianskich popularnosc i podobne znaczenie zyskal znak trojramiennej swastyki i do dzis na Ukrainie wykopuje sie ceramike sprzed tysiaca lat z takim wlasnie znakiem.

Wsrod plemion celtyckich (chocby wlasnie wyspa Man) i ludow zamieszkujacych na przyklad sycylie popularny byl tzw "trojnog" czyli triskelion, przedstawiajacy trojramienna swastyke zaopatrzona w stopy. Symbol ten uosabial wedrujace po niebosklonie slonce i zwiazany byl z osrodkami kultu solarnego.

Dopiero hitlerowcy wypaczyli znak swastyki, ktory sami wzieli z symboliki staroindyjskiej, stad nazwa "svastika", ktora w sanskrycie oznacza to samo co w staroslowianskim: "pokoj i powodzenie".

syn.szefa
4203
syn.szefa
#18 | 28.04.10, 14:53

czwarty podhalanski pulk strzelcow.
Guzik z munduru. 1929r:

syn.szefa
4203
syn.szefa
#19 | 28.04.10, 15:00

zobacz sobie blekitna swastyke jako godlo finlandii i identyczna niemal na Lotwie.

Slowianie zamieszkujacy byla Jugoslawie uzywali znaku zwanego "Kolovrat":

Zarowno Slowianie jak i Wandalowie znaczyli niektore swoje wyroby podobnym znakiem, oznaczajacym slonce:

A tu masz znaki swastyki wsrod innych ludow - od indian Hopi, przez Cejlon i Indie, Slowian, Celtow i ludy Afryki:

Zwroc uwage na ostatni w dolnym rogu.
To znak uzywany przez pradawnych Zydow.....

syn.szefa
4203
syn.szefa
#20 | 28.04.10, 15:02

A teraz czas na banana:

syn.szefa
4203
syn.szefa
#21 | 28.04.10, 15:09

Fragment referatu historyka, Michala zmigrodzkiego, wygloszonego w paryzu w 1889 roku:
"Strona materialna cywilizacji plemie nasze stalo nizej od innych, lecz w tym, co zacne, szlachetne, prawdziwie ludzkie - jesteśmy plemieniem wysoce arystokratycznym, a swastyka to nasz herb rodowy"

syn.szefa
4203
syn.szefa
#22 | 28.04.10, 16:03

Swastyka była obecna u wszystkich plemion słowiańskich, zanim przyjęły one chrześcijaństwo. Była ona poświęcona Swarogowi (Svarog), Bogowi Słońca. Znana także jako swarzyca lub kołowrót, u Słowian Wschodnich kolovrat. W Polsce i Rusi była ona popularna wśród szlachty, np. herby rodów Boreyko, Borzym, Radziechowski. Według kronik na Rusi, książę Oleg, który w IX wieku zaatakował Konstantynopol, przybił swoją tarczę, z namalowaną czerwoną swastyką do bram miasta. U Słowian swastyka to magiczny symbol ognia i słońca. Dekorowano nią przedmioty rytualne, naczynia.

Oprócz Słóńca swastyka symbolizowała również ogień, ciepło, witalność i rozrodczość. Dla Słowian swastyka jest symbolem Swaroga lub też jego syna Swarożyca, zależnie od interpretacji, U Słowian popularne były także swarzyce z podwójnym "złamaniem". Jako, że są "dynamiczniejsze", symbolizowały one Peruna - boga burzy, wojny i piorunów.

W naszym kraju pierwszą swastykę datuję się na okres neolitu, czyli 4000 lat przed naszą erą.!!!!!

Według przekazów, swastyka ryta była również na belkach domów, jako znak ochronny, jednak drewno to nie przetrwało do dzisiejszych czasów. Józef Ignacy Kraszewski w powieści "Stara Baśń" opisał garncarza umieszczającego na swych wyrobach symbol Słońca. Chodzi oczywiście o swastykę. Symbol Słońca umieszczano również na tarczach, broni, biżuterii oraz ceramice, choć tej ostatniej na naszych ziemiach nie było zbyt wiele.

W okresie wczesnego średniowiecza używana była w obrzędach religijnych do przeganiania złych upiorów.

Jak ważny to był symbol dla naszych przodków, może być fakt, iż swastyka znalazła się na denarze Mieszka I.

Symbol swastyki szczególnie lubił Mieczysław Karłowicz, kompozytor i taternik, autor licznych pionierskich wejść i przejść tatrzańskich. Sygnował nim swoje znaki na górskich szlakach, bilety wizytowe i listy do przyjaciół. Gdy w 1909 zginął w lawinie pod Małym Kościelcem, przyjaciele postawili w miejscu jego śmierci głaz z pamiątkowym napisem i znakiem swastyki.
Znakiem tym poslugiwal sie rowniez zaruski jak i Witkacy.

Swastyka widniała w odznakach pułkowych słynnych strzelców podhalańskich.

Godłem, powstałej w 1927 r., Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny była swastyka. Organizacja skupiała na zasadach federacyjnych związki byłych wojskowych o charakterze piłsudczykowskim, zrzeszając do 1939 r. trzydzieści siedem organizacji kombatanckich, liczących łącznie ponad 300.000 członków. Godłem Federacji jest biała swastyka na czarnym okręgu, którą zatwierdził rozkaz MSW nr. 24, poz. 285 z roku 1929. Zaś granatowa swastyka widniała na odznace LOPP w latach 1928-1939. Nosiło ją przed wojną 1,5 miliona członków.

gvalshca
1314
gvalshca
#23 | 28.04.10, 18:52

moje bylo mniej rozbudowane.. ;P

DzieckoWeMgle
11985
DzieckoWeMgle
#24 | 28.04.10, 20:37

macie racje

DzieckoWeMgle
11985
DzieckoWeMgle
#25 | 28.04.10, 22:33

wspolczuje jednak sklepikarzowi

Stana
185
Stana
#26 | 28.04.10, 23:27

Tupie nogami !!! NIE CHCE ZADNEJ SFASTYKI , ANI SIERPA , ANI MLOTA !! Nie lubie kaszy mannej , soku z marchwi, mleka w maslem , czosnkiem i miodem !!

Uzytkownik usunięty
335
Uzytkownik usunięty
#27 | 29.04.10, 00:01

to prawda co napisałeś o historii swastyki, ale obecnie kojarzona jest tylko ze złowrogim niemieckim faszyzmem. Nawet falanga - symbol polskich narodowców niektórym kojarzy się ze swastyką, a jest to przecież ramię trzymające miecz

syn.szefa
4203
syn.szefa
#28 | 29.04.10, 06:00

Mozesz tupac, Stanislawo, ale to nei zmieni faktu, ze swastyka wystepuje na Ziemiach polskich od ponad SZESCIU TYSIECY LAT!!

Tak, tak.... pierwsze datowane swastyki slowianskie na ziemiach Polski pochodza z 4000 r.p.n.e

W sumie to hitler powinien miec proces o zawlaszczenie znaku firmowego :)

blllady
153
blllady
#29 | 29.04.10, 10:00

widze, ze hitler wiecznie zywy

Alternatywa_PL
1039
Alternatywa_PL
#30 | 01.05.10, 17:01

Swastyka to symbol boga, Hitler to wiedzial i zdecydowal umiescic to na fladze III Rzeszy.
Zastanawiajace czy nazisci wiedzieli ze swastyka ma wieksze znaczenie chyba dla Slowian niz Giermanców. Potem nazisci dali ciala przegrywajac wojne i swastyka obecnie kojarzy sie tylko z holokastem, wojna na wyniszczenie itp.
To przede wszystkim w gównowiedzacych krajach anglo-saskich.
U nas w polszy swastyka zostala zastapiona sierpem i mlotem takze efekt koncowy jest bardzo podobny. Swastyka obecnie polakom kojarzy sie tylko z jednym.

Alternatywa_PL
1039
Alternatywa_PL
#31 | 01.05.10, 17:06

Brat blizniak #27
niemieckim faszyzmem??
Chyba nazizmem. Narodowy socjalizm jest blizej komunizmu anizeli faszyzm. To tak na marginesie.
W polskich mediach tez tylko mówia tak jakby faszyzm i nazizm to to samo, a rzymski salut to tzw. hejlowanie.

DzieckoWeMgle
11985
DzieckoWeMgle
#32 | 01.05.10, 22:01

A ja bylem dzis z zoną na imprezie bylo wszystko do picia i chyba wszystko do papu
Ubawilem sie po pachy wracam jutro
ciao...

roza5850
21
roza5850