Do góry

Ambasador UK: „Nie zamkniemy nikomu drzwi przed nosem”

Ambasador Jonathan Knott na antenie TVN24 wyjaśniał, jaka jest aktualna oferta rządu Zjednoczonego Królestwa dla imigrantów, w tym ponad jednego miliona Polaków, w związku ze zbliżającym się Brexitem.

Polacy, którzy danego dnia będą przebywali na terytorium Wielkiej Brytanii przez pięć lat, będą mieli status osiedleńców. To jest ekwiwalent stałego pobytu po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej -

– powiedział ambasador.

Osoby, które tego dnia będą przebywać w UK, ale przez czas krótszy niż pięć lat, będą mogły pozostać, a po osiągnięciu okresu pięciu lat, także otrzymają status osiedleńca. (…) Nikt tego dnia nie zostanie poproszony o opuszczenie terytorium Zjednoczonego Królestwa

– zapewnił.

Dopytywany, co oznacza „ten dzień”, stwierdził, że jest to data, która jeszcze nie została określona, ponieważ wciąż jest ona kwestią negocjacji.

To data pomiędzy 29 marca 2017 roku (oficjalnym uruchomieniem procedury wyjścia z Unii Europejskiej) a 29 marca 2019 roku (zakończeniem procedury Brexitu).

Podkreślił też, że status osiedleńca jest już jasno określony i że będzie on taki sam, jaki mają aktualnie obywatele Unii Europejskiej mieszkający w UK. Od razu jednak dodał, że możliwe są jedna czy dwie zmiany, które wynikną z faktu, że Zjednoczone Królestwo opuści jednak Unię.

Na przykład takie sprawy, jak sposób przenoszenia przywilejów emerytalnych, zasiłków oraz to, w jaki sposób będzie odbywać się łączenie rodzin.

Knott powtórzył za ministrem ds. Brexitu Davidem Davisem, że proces składania wniosków dotyczących statusu osiedleńca będzie „najprostszy, jak to tylko możliwe” oraz że będzie się odbywał online.

Każdy, kto złoży wniosek powinien otrzymać odpowiedź na tak, o ile oczywiście mieszka w Zjednoczonym Królestwie i nie popełnił żadnego przestępstwa

– powiedział Jonathan Knott.

Wspomniał także o konsultacjach z Polakami, które niedawno kierowana przez niego ambasada zorganizowała w Londynie, Birmingham i Edynburgu. Pochwalił się, że przybyłych na te spotkania udało się przekonać co do statusu osiedlenia i wyjaśnić, w jaki sposób będzie można składać wnioski.

Cały wywiad z ambasadorem UK w Warszawie do obejrzenia na stronie TVN24.

Komentarze 4

elcomendante
281
#102.12.2017, 09:52

Milo to slyszec.

Harrego Megane tez sie pewnie ucieszy.Status osielenczy to juz cos. Hehehe

irysh
209
irysh 209
#203.12.2017, 07:54

Opera ? Ech , document zrobic , w pelni I calosci ukryta camera . Non stop londyn . Tak , zapewnie w Edi Nie ma o Kim pisac , nie wspominajac o wrogim nam Glasgow ?

bies
265
bies 265
#303.12.2017, 08:07

kolejny typ od bla bla bla i pragmatycznej brytyjskiej sciemy

a szczegolnie proponuje zwrocic uwage na

"Podkreślił też, że status osiedleńca jest już jasno określony i że będzie on taki sam, jaki mają aktualnie obywatele Unii Europejskiej mieszkający w UK. Od razu jednak dodał, że możliwe są jedna czy dwie zmiany, które wynikną z faktu, że Zjednoczone Królestwo opuści jednak Unię.

Na przykład takie sprawy, jak sposób przenoszenia przywilejów emerytalnych, zasiłków oraz to, w jaki sposób będzie odbywać się łączenie rodzin."

awojtas39
246
awojtas39 246
#403.12.2017, 11:36

Oby nie skończyło się na obiecankach