Do góry

Czy mieszkając w UK należy płacić alimenty na dzieci w Polsce

Wedle prawa, zarówno matka, jak i ojciec powinni uczestniczyć w kosztach utrzymania dziecka. W przypadku rozstania rodziców, niezależnie od tego czy stanowili małżeństwo czy tworzyli związek nieformalny (tzw. konkubinat), oboje powinni dostarczać dziecku środki utrzymania. Niestety często ten z rodziców, który zostawia rodzinę, przestaje w sposób regularny łożyć na dziecko. Są jednak sposoby, by uzyskać i skutecznie wyegzekwować od niego alimenty, nawet jeśli rodzic wyjedzie za granicę.

Co grozi osobie, która nie płaci alimentów?

Zgodnie z art. 209 Kodeksu karnego uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Wystarczy wykazać, że łączna wysokość powstałych zaległości alimentacyjnych stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych. Na przykład jeśli zasądzono 500 zł alimentów miesięcznie, to można złożyć wniosek o ściganie, jeśli dług wynosi 1500 zł. Jeżeli na skutek niepłacenia alimentów dziecko jest narażone na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, można trafić do więzienia nawet na 2 lata.

Podstawą dochodzenia alimentów jest Rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej nr 4/2009 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które weszło w życie 18 czerwca 2011 r.

Jak wyegzekwować alimenty z UK?

Uzyskanie prawomocnego wyroku w sprawie o alimenty (lub o rozwód) w Polce, to dopiero połowa sukcesu. Jeśli rodzic zobowiązany do zapłaty alimentów nie będzie w sposób dobrowolny płacił zasądzonych kwot, wówczas należy wszcząć ich egzekucję. Skuteczna egzekucja alimentów jest możliwa nawet jeśli nie znamy adresu dłużnika alimentacyjnego.

Zarówno dłużnicy, jak i wierzyciele alimentacyjni często błędnie sądzą, że nie pracując w Polsce, można uniknąć zapłaty alimentów. Jednak tak naprawdę skuteczna egzekucja alimentów jest możliwa nawet jeśli nie znamy adresu dłużnika alimentacyjnego.

Procedurę egzekucji alimentów w Wielkiej Brytanii należy rozpocząć od złożenia odpowiednich dokumentów w Sądzie Okręgowym w Polsce, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Kompletną listę wszystkich wymaganych dokumentów można znaleźć na stronach Sądów Okręgowych. Są to m.in.:

  • odpis prawomocnego orzeczenia, w którym zasądzone zostały alimenty wraz z klauzulą wykonalności;

  • podanie do Prezesa Sądu Okręgowego o przyjęcie wniosku o uznanie, stwierdzenie wykonalności lub wykonanie orzeczenia w sprawie zobowiązań alimentacyjnych;

  • wniosek na formularzu do rozporządzenia;

  • odpis aktu urodzenia dziecka;

  • zestawienie zaległości alimentacyjnych.

Co jeśli nie znamy adresu dłużnika?

Jeżeli adres dłużnika nie jest znany, należy dodatkowo złożyć wniosek o jego poszukiwanie na formularzu, który stanowi załącznik nr V do rozporządzenia.

Następnie dokumenty są przekazywane do tzw. organu wezwanego w Wielkiej Brytanii. W Anglii i Walii jest nim The Reciprocal Enforcement of Maintenance Orders Unit (REMO), w Szkocji The Scottish Government EU & International Law Branch, w Irlandii Północnej The Department of Justice Business Development and Services Division of the Northern Ireland Courts and Tribunals Service. Jeśli dłużnik nie jest oficjalnie zatrudniony, a pobiera inne świadczenia, alimenty są egzekwowane z tych świadczeń.

Następnie sprawa przekazywana jest do sądu w Wielkiej Brytanii, który wzywa dłużnika i wydaje orzeczenie o uznaniu orzeczenia zasądzającego alimenty. Odpis orzeczenia jest przekazywany do pracodawcy dłużnika, co umożliwia zajęcie jego pensji i przekazywanie alimentów do Polski. Jeśli dłużnik nie jest oficjalnie zatrudniony, a pobiera inne świadczenia, alimenty są egzekwowane z tych świadczeń. Za pośrednictwem brytyjskich organów, informacja o dłużniku przekazywana jest również do Sądu Okręgowego w Polsce.

Egzekucja alimentów za granicą może wydawać się skomplikowana. Żeby nie narażać się na to, że sąd będzie wzywał do uzupełnienia braków w dokumentach, co wpłynie na przedłużenie postępowania, warto skorzystać z pomocy prawnika doświadczonego w prowadzeniu egzekucji alimentów za granicą. Pamiętajmy, że alimenty należą się również dziecku po ukończeniu 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Warto zatem zadbać o skuteczne przeprowadzenie egzekucji aby zapewnić dziecku środki utrzymania.

Jak zacząć procedurę alimentacyjną w Polsce?

By uzyskać alimenty, rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, powinien najpierw wnieść pozew o zasądzenie alimentów. Składa się go w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Pozew można wnieść bezpłatnie.

W przypadku małżeństwa, które decyduje się na rozwód, zasądzenie alimentów na dziecko będzie jednym z rozstrzygnięć wyroku rozwodowego. Pozew o rozwód wnosi się do Sądu Okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Opłata od pozwu wynosi 600 zł.

Jak w każdym postępowaniu, można skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego), który będzie reprezentował nasze interesy i złoży odpowiednie wnioski, aby sąd mógł przyznać jak najwyższe alimenty.

Co powinno znaleźć się w pozwie o alimenty?

Rodzic zobowiązany do zapłaty alimentów nie może się bronić twierdzeniem, że od czasu do czasu przesyła pieniądze.

W pozwie należy wskazać jakie wydatki (w ujęciu miesięcznym) ponosimy na dziecko. Jeśli mamy wiedzę o tym, jakie dochody osiąga pozwany (osoba zobowiązana do zapłaty alimentów), należy wskazać to w pozwie. Wysokość zasądzonych alimentów zależy od dwóch kryteriów: usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do otrzymania alimentów (dziecka) oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do zapłaty alimentów. Ma to znaczenie, jeśli rodzic zobowiązany do alimentów zaniża swoje zarobki (np. jest nielegalnie zatrudniony i nie wykazuje dochodów). Sąd bierze pod uwagę jego możliwości.

Sąd zasądza alimenty, jeśli rodzic zobowiązany do ich zapłaty nie uczestniczy w kosztach utrzymania dziecka. Rodzic zobowiązany do zapłaty alimentów nie może się bronić twierdzeniem, że od czasu do czasu przesyła pieniądze.

Czytaj także na Emito.net:


O autorce

Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.

Komentarze 27

asbo
12 560 1
asbo 12 560 1
#212.03.2018, 10:17

Dla niektorych juz samo mowienie o przepisach i zobowiazaniach wobec dzieci to szperanie. Dobre :)

jak to szlo? uderz w stol... :)

Zbychu_zPlebani
4 620
#312.03.2018, 10:29

wiem ze wiekszosc ale alimenty to nie tylko obowiazek wobec dzieci. dziala to w roznych kierunkach w obrebie najblizszej rodziny. moja znajoma dostaje alimenty od bylego meza bo wykazala w sadzie ze przez meza porzucila edukacje przez co malo zarabia obecnie.

pozatym na kobiecych forach sa rady dla matek zeby po pelnoletnosci dziecka pozbawic ojca praw rodzicielskich bo obowiazek alimentacyjny moze sie odwrocic.

kijevna
16 763
kijevna 16 763
#412.03.2018, 10:41

Zbychu - chcesz troche przecinków?

Nie jest łatwo pozbawic ojca praw rodzicielskich, zwłaszcza jeśli dziecko dorosłe, a jak płacił alimenty i się widywał z dzieckiem to w ogóle marne szanse. A co do tatusiów co się migali to faktycznie dobra rada.

Zbychu_zPlebani
4 620
#512.03.2018, 10:47

przepraszam za przecinki. mam nadzieje, ze sens zrozumiany.

tak oczywiscie ze chodzi o "takich tatusiow".

mwi4176
361
mwi4176 361
#612.03.2018, 11:41

Jakim geniuszem trzeba byc, zeby wymyslic, ze w przypadku zmiany miejsca zamieszkania zmienia sie rowniez cokolwiek zwiazanego z jakimikolwiek zobowiazaniami finansowymi ...

Chyba tylko autor artykulu mogl na to wpasc, zeby debilnym tytulem przyciagnac uwage czetelnikow.

kijevna
16 763
kijevna 16 763
#712.03.2018, 11:49

Wiele tysiecy takich geniuszy tu mieszka mwi, wlaśnie dlatego spadli za granice, bo wpadli na pomysł, że za granica nikt ich nie znajdzie jak nie będa płacić, dlatego pewnie taki tytuł;)

roza.life
66
#812.03.2018, 11:49

Czy sie pozbawi praw czy nie i tak ojciec moze ubiegac się o alimenty od dziecka w przyszlosci ale musi wykazac ze w pelni uczestniczyl w lozeniu i wychiwywaniu dziecka. Juz wtedy od sadu zalezy decyzja. Wiadomo tez jesli taki tatus nie lozyl cale życie i ma dlugi wobec dziecka nie otrzyma takich alimentow.

maza622
64 507
maza622 64 507
#912.03.2018, 12:27

masz jakies zrodla kijewna czy jak zwykle paplasz co ci slina na jezyk przyniesie by oczernic facetow?

maza622
64 507
maza622 64 507
#1012.03.2018, 12:29

jak juz bedziesz szukac, moglabys znalezc przy okazji statystyki dotyczace mamusiek ktore zostawily swoje, czesto malutkie dzieci, by nie przeszkadzaly im sie "realizowac sie za granica"?

dzieki zlotko.

kijevna
16 763
kijevna 16 763
#1112.03.2018, 12:36

O na demotach nie ma nic o ojcach nie płacących alimenty? Dlaczego mnie to nie dziwi:)

Ale specjalnie dla ciebie zacytuję klasyka: "to jest oczywiste, kazdy to wie":) Hehe:)

maza622
64 507
maza622 64 507
#1212.03.2018, 13:09

nie znam tego klasyka, to znow jakas kobieta?

tesknisz za demotami? adres znasz :)

nie masz zrodel tej rewelacji o facetach czyli wyssalas to z palucha jak i reszte tych bzdur. jak zwykle.

Sokole
4 861
Sokole 4 861
#1412.03.2018, 20:11

Jak nie placimy, jak placimy:

Mazio
10 189 1
Mazio 10 189 1
#1513.03.2018, 07:41

Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Peweksami. Polki oczekują alimentów w złotówkach, a my przecież zarabiamy w funtach, walucie kraju kapitalistycznego. Który to kraj ma jakieś plusy, ale chodzi o to, aby te plusy nie przesłoniły nam minusów. A o minusach tutaj:

https://www.irishtimes.com/news/crime-and-law/courts/high-court/high-cou...

;))

Swoją drogą, brawo Irlandia!

Werty1234
1
#1613.03.2018, 08:17

Moja byla partnerka zeby uniknac placenia zjechala do Polski,czy moge sie ubiegac o alimenty w Pl. Bo w Szkocji alimenty na dziecko od panstwa to 7funtow na tydz i co za to kupic dziecku??????

kijevna
16 763
kijevna 16 763
#1713.03.2018, 09:38

Pewnie, że możesz.

KachnaWielgachn
109
#1813.03.2018, 11:20

Jasne.

FifaRafa
596
FifaRafa 596
#1913.03.2018, 13:08

Mazio 10 183 1

#15Dziś - 07:41

Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Peweksami. Polki oczekują alimentów w złotówkach, a my przecież zarabiamy w funtach, walucie kraju kapitalistycznego. Który to kraj ma jakieś plusy, ale chodzi o to, aby te plusy nie przesłoniły nam minusów. A o minusach tutaj:

https://www.irishtimes.com/news/crime-and-law/courts/high-court/high-cou...

;))

Swoją drogą, brawo Irlandia!

Mazio blaznie... Ciekawe jak kolo zamorduje Twoją matkę i spierdzieli do Irlandii co wtedy powiesz. Poza tym to nie do innego państwa należy ocena praworządności innego...

FifaRafa
596
FifaRafa 596
#2013.03.2018, 13:09

A alimenciarze to scierwa

FifaRafa
596
FifaRafa 596
#2113.03.2018, 13:09

Ci nieplacacy oczywiście

annx90
956
annx90 956
#2214.03.2018, 12:38

#20 Nie kazdy alimenciarz. W mojej okolicy gdzie sie wychowywalam byl sympatyczy chlopak ktory nawet jak po latach sie dowiedzial ze dziecko nie jest jego postanowil dalej wywiazywac sie ze swojego obowiazku placenia (kobieta nigdy nie poszla do pracy. Nigdy). Brala kase jak wariat a na Koniec chce odebrac facetowi prawa. Sa ludzie ktorzy sie nie wywiazuja ale sa tez tacy ktorzy jednak wywiazuja sie dobrze i nie zawsze to jest wina alimenciarza o rozne sprawy jakie wyszly w zyciu.

annx90
956
annx90 956
#2314.03.2018, 12:42

No wlasnie tak apropo co jesli partner dowiaduje sie po latach ze dziecko nie jest jego a placil alimenty ?

annx90
956
annx90 956
#2414.03.2018, 12:59

Kiedys na forum internetowym czytalam ze to oczywiscie nie ma znaczenia, ze osoba ktora uznala dziecko za swoje musi placic. Oczywiscie od momentu uroczenia mozna odwolac sie ale tylko jest to wazne 6 miesiecy. Co jesli osoba dowiaduje sie po latach? Nie chodzi tu o dziecko bo dziecko jest niewinne ale o rodzica (matke) ktory przeciez dobrze wiedzial ze dziecko jest kogos innego. Moim zdaniem to oszustwo i wiele kobiet czesto tak robi. Walczac o alimenty najczesciej tez taka osoba mysli o sobie (oczywiscie mowie tu nie o kazdej takiej matce bo sa matki i madki wiec prosze nie robic gowno burzy) wiec jesli taka kobieta bierze alimenty dla swojej korzysci a nie dziecka to co wtedy? Czy mezczyzna ma w ogole jakies szanse na sprawiedliwosc w sadzie? Niby sie mowi ze alimenty sa dla dziecka ale czy kobieta walczaca o alimenty w 100% przeznacza kwote tylko na dziecko?

Sokole
4 861
Sokole 4 861
#2514.03.2018, 17:51

#19 oczywiscie ze inne kraje maja prawa oceniac praworzadnosc w Polsce. Nie maja prawa ingerowac ale maja prawo odmowic wspolpracy, respektowania wyrokow czy ekstradycji.

Scott_David
4 693
Scott_David 4 693
#2622.11.2018, 17:01

Większość w tym artykule to jakieś debile idiotyzmy... Cash Maker for adwokaci... I tyle wszystko można bez problemu ogarnąć samemu i to nie jakaś droga gdzie trzeba wpłacać ileś tam procent tych alimentów... No chyba ze jest się istota brainless... Nie potrafiaca czytac i korzystac z google.

Markiza
2
#2712.09.2019, 09:57

Pozwolę sobie zamieścić link do petycji w sprawie zaostrzenia kar dla rodziców unikających płacenia alimentów na własne dzieci. Roześlijcie wśród znajomych, żeby podpisywali, to może wreszcie coś się zmieni...

Petition: Set stricter penalties for parents that fail to pay child support

https://petition.parliament.uk/petitions/261618